Witam. Mam 18 lat i wadę wymowy. Nie wymawiam r. W wieku około 8 lat chodziłam do logopedy i pani za

6 odpowiedzi
Mam 18 lat i wadę wymowy. Nie wymawiam r. W wieku około 8 lat chodziłam do logopedy i pani zalecila mi podcięcie wędzidełko niestety do zabiegu nie doszło. Co mogę zrobić?
Szanowna Pani,
Powinna Pani udać się do logopedy na szczegółową diagnozę, aby ustalić m.in jaka jest przyczyna nieprawidłowej artykulacji. Jeżeli głównym problemem jest skrócone wędzidełko podjęzykowe, prawdopodobnie zabieg frenotomii ( podcięcia wędzidełka) będzie konieczny. Musi być Pani świadoma, że sam zabieg nie wystarczy, by udało się wywołać prawidłową artykulację głoski r. Może on stanowić podstawę terapii, ale zapewne konieczne będą regularne ćwiczenia.

Jeśli chce Pani wymawiać głoskę "r" proszę udać się do logopedy i rozpocząć intensywną terapię. Jeżeli ma Pani mocno skrócone wędzidełko podjęzykowe należy je podciąć. Wszystkiego dowie się Pani na konsultacji logopedycznej. Życzę powodzenia.
Proszę jeszcze raz udać się na konsultację logopedyczną w celu oceny, jaka jest przyczyna rotacyzmu. Bez względu na to czy będzie konieczność podcięcia wędzidełka, musi być Pani pod opieką logopedy. Niezmiernie ważne są także systematyczne ćwiczenia w domu. Pozdrawiam serdecznie, Sylwia Filipczak
Jeżeli wędzidełko podjęzykowe jest za krótkie i uniemożliwia prawidłową wymowę głoski R warto udać się do dentysty -chirurga ,który potwierdzając diagnozę logopedy ,podetnie wędzidełko podczas tejże wizyty. Jeśli wędzidełko podjęzykowe jest za krótkie będą też problemy z pionizacją języka ,co znacząco wpływa na terapię rotacyzmu. Najpierw zabieg, później można działać w kwestii poprawnej artykulacji głoski R. Pozdrawiam
Witam. Prawdopodobnie podcięcie wędzidełka będzie konieczne. A potem ??? Čwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia....... Wielu logopedów wykorzystuje do ćwiczeń wibratory logopedyczne. Niektórzy zachęcają pacjentów do zakupu wibratorów i powtarzania ćwiczeń w domu. Czym więcej ćwiczeń tym szybszy efekt !
Zachęcam do pracy.
Pozdrawiam.
Krystyna Zielińska
Dzień dobry, w celu osiągnięcia efektów to najpierw pełna diagnoza u neurologopedy budowy i sprawności jamy ustnej oraz artykulacji w tym głoski R. Terapia miofunkcjonalna z narzędziami to najszybszy i komfortowy dla pacjenta sposób na ułożenie aparatu mowy do głoski R. Powodzenia.