Witam Lęk paniczny od miesiąc, wdrozona farmakoterapia, co jest skuteczniejsze psychoterapia czy t

3 odpowiedzi
Witam
Lęk paniczny od miesiąc, wdrozona farmakoterapia, co jest skuteczniejsze psychoterapia czy terapia poznawczo- behawioralna . Dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry. Terapia poznawczo-behawioralna to jeden z nurtów psychoterapii (obok nurtu psychodynamicznego, systemowego i innych). Skupia się ona na analizowaniu myśli i ich wpływu na nasze emocje i zachowania. Bardzo dobrze, że oprócz farmakoterapii rozważa Pani/Pan psychoterapię, to właśnie kompleksowe podejście do leczenia.
Życzę sukcesów,
Katarzyna Kulikowska

Bardzo dobrze, że jest wsparcie farmakologiczne. Psychoterapia pomoże, jeśli nawiąże Pan/i dobrą więź z terapeut(k)ą. Może być psychoterapia grupowa albo indywidualna w gabinecie lub online (np. Skype). Dobrze jest też, gdy nie jest Pan/i w silnym lęku, zastosować Trening Autogenny Schulza (można go znaleźć na YouTube), by nauczyć się relaksować. Do tego dobrze robi kontakt z przyrodą. Powodzenia!
Dzień dobry. Dobrze,że zdecydował(a) się Pan(i) sięgnąć po pomoc. W przypadku lęków o nasileniu utrudniającym normalne funkcjonowanie, farmakoterapia na pewno pozwoli zmniejszyć dokuczliwe objawy. Natomiast psychoterapia, prowadzona równolegle, daje możliwość przepracowania tych objawów głębiej, aż do poznania i usunięcia przyczyny.
Psychoterapie są grupowane w tzw. podejścia, albo modalności. Każda , prowadzona przez profesjonalnie wyszkolonego specjalistę, ma szanse powodzenia. Różnią się przebiegiem, stopniem zaangażowania terapeuty, technikami itp.
Behawioralno-poznawcza jest uważana za "konkretną i zadaniową", nastawioną na psychoedukację i naukę konkretnych strategii do walki z objawem. Dla niektórych jest dokładnie tym, czego poszukują, dla innych będzie jednak nie dość głęboka i za mało relacyjna.
Z kolei na drugim końcu tego kontinnum są terapie psychoanalityczne i psychodynamiczne, które bardziej chcą odnaleźć przyczynę zaburzenia (lęku) i to w dodatku, żeby pacjent sam doszedł do tego poprzez analizę swojego dzieciństwa i wzorców relacyjnych. Tu się pracuje długo i głęboko, ale wycofanie terapeuty często bywa bardzo frustrujące. To podejście tak samo jak poprzednie, u jednych się sprawdzi , a u innych nie.
Pośrodku umiejscawiane są psychoterapie humanistyczne, skupione przede wszystkim wokół relacji terapeutycznej, sięgając po różne strategie i techniki, aby to własnie w tej relacji, w gabinecie, ujawniło się źródło problemu i można było nad tym pracować.
To co jednak bezsprzecznie jest wspólne dla sukcesu wszystkich tych podejść, to to, że pacjent i terapeuta muszą znaleźć wspólny język, musi panować atmosfera bezpieczeństwa, szacunku, zaufania. Więc to tak naprawdę nie konkretne podejście będzie leczące, tylko więź, jaką nawiążą pacjent i terapeuta. Dlatego życzę owocnych poszukiwań odpowiedniej osoby i życzę udanej wspólnej, terapeutycznej drogi, pozdrawiam Kasia Kuśnierz