Witam, jestem w 4 miesiącu ciąży. Już na samym początku TSH wynosiło 4,9 a FT4 było w normie. Zost

2 odpowiedzi
Jestem w 4 miesiącu ciąży. Już na samym początku TSH wynosiło 4,9 a FT4 było w normie. Został mi przepisany euthyrox 25. Podczas kolejnego badania po wzięciu euthyroxu TSH spadło do 2,3. Wówczas dawka leku wzrosła do 37,5. Natomiast podczas kolejnego badania bez wzięcia tabletki przed pobraniem krwi TSH wzrosło do 4,3. Ginekolog zwiększył mi dawkę do 50 i podejrzewa hashimoto. Możliwe, że ten wzrost może być spowodowany tą chorobą?
Dzień dobry, w przypadku występowania problemów z tarczycą (np. niedoczynnością tarczycy) lekarze najczęściej przepisują zwiększoną dawkę leków wpływających na obniżenie tsh. Możliwe, że na początku Pani tarczyca na dawce 25 pracowała prawidłowo, ale po pewnym czasie okazała się to niewystarczająca ilość, stąd zwiększenie dawki. Po samym TSH nie ocenia się Hashimoto, potrzebne są jeszcze inne parametry m.in. ATPO, ATG i usg tarczycy. Dopiero przy pełnym pakiecie wyników badań można ocenić czy występuje u Pani Hashimoto, czy jest to niedoczynność tarczycy lub jeszcze inna jednostka chorobowa. Obok leczenie ważna jest także dieta (oparta na niskim IG), w razie pytań zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie.

WITAM! Wyniki badań które Pani podała wskazują na niedoczynność tarczycy , natomiast nie są wystarczające jeśli chodzi o stwierdzenie przyczyny . Kryteria wyrównania u pacjentek w ciąży są bardziej zaostrzone i dlatego TSH powinno być do ok 2. Żeby potwierdzić czy jest to choroba autoimmunologiczna np Choroba Hashimoto należy wykonać panel przeciwciał i ew usg tarczycy. Wazny jest rowniez poziom wolnych hormonow tarczycy. Myślę że wskazana jest ocena endokrynologa. Pozdrawiam.