Witam! Jestem w 14 tyg. ciąży i mimo tego, że wszystkie zęby miałam wyleczone od kilku dni bolą mnie

7 odpowiedzi
Jestem w 14 tyg. ciąży i mimo tego, że wszystkie zęby miałam wyleczone od kilku dni bolą mnie zęby z prawej strony. Wybrałam się do przychodni, Pan Doktor stwierdził, że faktycznie z zewnątrz nic się nie dzieje, zęby nie reagowały bólem na "stukanie" w końcu Pan Doktor zdecydował się otworzyć górną prawą 7,bo czułam, że to właśnie ten ząb boli. Okazało się, że dwa nerwy były martwe i jeden żywy (tak powiedział lekarz), ząb został zatruty i miało być lepiej. Niestety kolejne dni były straszne, ból nie do wytrzymania. W niedzielę pojechałam na "pogotowie stomatologiczne". Pan Doktor przeprowadził dokładny wywiad i postanowił otworzyć ząb i zalecił, żeby po 2 dniach pójść do dentysty, w razie bólu i gorączki zalecił Duomox 1g 2x1 przez 5 dni. Niestety zęby bolały cały dzień. Dziś jest lepiej, ale bardzo proszę o poradę. Czy to normalne żeby wyleczone zęby tak bolały? Czy w ciąży bezpiecznie mogę stosować ten antybiotyk?
Witam, przyczyn martwicy miazgi, później zgorzeli może być dużo, najczęściej jest to próchnica.
Odpowiadając konkretnie na Pani pytania: zęby z założonym wcześniej wypełnieniem mogą boleć (może pojawić się np. próchnica wtórna), ząb po zatruciu może pobolewać nawet do 3 dni, otwarty ząb należy zamknąć opatrunkiem, tak jak powiedział lekarz, Duomox jest bezpieczny w ciąży. Pozdrawiam

Witam. W ciąży mamy niestety małe pole do popisu jeżeli chodzi o antybiotyk-ten który Pani przepisano jest bezpieczny. Ale nie ma takiej siły jak antybiotyki które stosujemy zazwyczaj. Nie możemy również wykonać zdjęcie RTG aby ocenić czy ząb został prawidłowo przekroczony. Co do objawów po leczeniu to różnego rodzaju dolegliwości mogą się krótkotrwałe utrzymywać. Ale z każdym dniem powinno być lepiej. Czego i Pani życzę. Pozdrawiam.
Zastosowana metoda leczenia jest trochę archaiczna ale dopuszczalna być może można było uniknąć bólu po pierwszej wizycie
Duomox jest jak podaje producent bezpieczny w czasie ciazy
Witam Duomox jest lekiem przepisywanym z wyboru dla kobiet w ciąży i jest on bezpieczny. Metoda która zastosował lekarz na pogotowiu stomatologicznym jest już nie praktykowana w stomatologi zalecałabym kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie gdyż nie powinno się dopuszczać do sytuacji w której ząb pozostaje bez opatrunku na dwa dni
Witam. Antybiotyk Duomox jest najbezpieczniejszy do stosowania w czasie ciąży spośród antybiotyków. Po zastosowanym leczeniu (z Pani opisu) dolegliwości ze strony tego zęba powinny powoli ustępować. Po otwarciu zęba nie powinien być on pozostawiony otwarty na tak długi okres czasu, dlatego sugerowałabym Pani udać się na wizytę kontrolną do stomatologa i zamknąć ząb opatrunkiem. Tak samo jeśli dolegliwości nie minęły bądź się nasiliły zalecam kontakt z lekarzem. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Mam nadzieje, ze wątpliwości odnośnie antybiotyku zostały rozwiane przez wcześniejsze odpowiedzi.
Pani ząb kwalifikuje się do leczenie kanałowego, którego nie można podjąć z powodu braku możliwości przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki (zdjęcia rtg). Można jednak zabezpieczyć ząb do czasu kiedy można będzie odpowiednie zdjęcia wykonać.
Nie wiem jak wyglądała sytuacja w dniu wizyty, ze lekarz na pogotowiu zdecydował się zostawić ząb otwarty, możliwe, ze utrzymywał się silny wysięk. Nie jest to metoda powszechnie stosowana, nie dyswalifikuje ona jednak zęba do dalszego leczenia.
Zaostrzony stan zapalny, który się pojawił powinien już ustępować-proponuje wybrać się do stomatologa w celu zabezpieczenia zęba do czasu leczenia kanałowego.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Mastalerz-Kulik
Otwarcie zęba obecnie można stosować jeżeli wysięk z kanałów utrzymuje się mimo obfitego płukania i sączkowania ale powinno się dążyć do jak najszybszego jego zamknięcia gdyż są to piękne wrota dla bakterii z jamy ustnej . Zazwyczaj 24 H max. 48H po otwarciu . Antybiotyk jest Ok ale sprawy nie załatwi jedynie prawidłowo przeprowadzone leczenie endo. Pozdrawiam