Witam, chciałabym się zapytać w jakich momentach psycholog zaleca wizytę u psychiatry??

12 odpowiedzi
Chciałabym się zapytać w jakich momentach psycholog zaleca wizytę u psychiatry??
Dzień dobry, w momencie kiedy objawy schorzenia/zaburzenia są tak nasilone, że wymagają wsparcia psychofarmakoterapią bądź pobytu na oddziale. Pozdrawiam

Wizyta u psychiatry zalecana jest w momencie, gdy objawy zgłaszane przez klienta wskazują na występowanie zaburzenia wymagającego farmakoterapii.
Dzień dobry, psycholog często współpracuje z psychiatrą. Nie tylko w przypadku opisanym wyżej. Czasami pacjenci przychodzą z autodiagnozami i oczekują potwierdzenia lub prezentują niepokojące objawy, które warto skonsultować dla pewności. Psycholog zwykle nie mówi o podejrzewanej diagnozie, choć ma podstawową wiedzę na temat psychopatologii. Czasami potrzebne jest łączenie wsparcia psychologicznego i farmakoterapii. Taka decyzja leży po stronie pacjenta w konsultacji z lekarzem. Psycholog nie ma takich uprawnień i nie może wypisywać leków. Pozdrawiam.
Witam, psycholog zaleca wizyte u psychiatry gdy jego objawy i symptomy zaburzenia osbowosci /czy nerwicowe np.żaloba smierc osoby bliskiej sa niemozliwe do opracowania problemu wylacznie przez psychologa- potrzeba wowczas wspolpracy z lekarzem i podaje sie leki gdyz dzialania psychologa sa niewystarczajace.Pozdrawiam,Tamara Bogdanowicz,psycholog,Krakow.
Dzień dobry,
w sytuacji kiedy stan emocjonalny pacjenta uniemożliwia mu lub utrudnia znacznie codzienne funkcjonowanie. mogą tą być stany gębokiego smutku, depresji, braku motywacji do czegokolwiek, nerwowość i chwiejność emocjonalna itd.
Leki są czasem potrzebne jako element wspomagający proces terapii ale nie zastępujący, gdyż działają objawowo.
pozdrawiam
Barbara Matla
Dzień doby
To zależy od nasilenia objawów i skuteczności terapii. Często psycholog współpracuje z psychiatrą i wspólnie ustalają kiedy wprowadzić farmakoterapię. Czasem, aby terapia mogła przynieść oczekiwane skutki, wskazane jest wspomaganie jej lekowo.
Pozdrawiam
Magdalena Kaczmarczyk
Witam serdecznie,
W przypadku, kiedy stan Pacjenta uniemożliwia mu codzienne funkcjonowanie. Farmakologia wspomaga psychoterapię, ale nie zastępuje, ponieważ działa objawowo, a psychoterapia ma na celu dotarcie do przyczyny problemu,
Serdecznie pozdrawiam
Ewa
Dzień dobry. Psycholog może zalecić konsultację u psychiatry nie tylko wtedy gdy stan pacjenta zaburza jego codzienne funkcjonowanie przez czas opisany w kryteriach diagnostycznych zaburzeń i leczenie wymaga farmakoterapii, bo zasoby organizmu pacjenta są zbyt małe, by poradzić sobie z problemem bez leków. To jest oczywiste. Czasem farmakoterapia potrzebna będzie tylko doraźnie, a czasem już na stałe, co zależeć będzie od zaburzenia. Wizyta u psychiatry może ogólnie wspomóc diagnozę i rozwiać wątpliwości pacjenta, dotyczące charakteru jego problemów. Często dzięki niej pacjent czuje się uspokojony i jego możliwości radzenia sobie, pomimo, że nie zapisano mu leków, wzrastają. Dobrze jest zatem zasięgnąć porady, opisując dobrze swoje problemy. Nie warto natomiast iść od razu ze swoją diagnozą i prosić o leki w przekonaniu, że inaczej się nie da, bo czasem faktycznie się nie da, a czasem wprost przeciwnie. Pozdrawiam Marzena Wasilewska
Dzień dobry,
często pomoc psychologa, terapeuty czy psychiatry nie jest jedynym sposobem leczenia- drogi mogą się uzupełniać. Kolejność w której trafimy do specjalisty generalnie nie ma znaczenia gdyż każdy zna swoje kompetencje i już na pierwszej wizycie potrafią ocenić czy i jak pomóc danemu pacjentowi. Psycholog wysyła do psychiatry w momencie kiedy pacjent wymaga dodatkowego wsparcia - pomocy farmakologicznej aby móc skutecznie pracować nad sobą w terapii
Pozdrawiam
Witam serdecznie,

Najczęściej takie skierowanie następuje gdy niezbędne jest wsparcie farmakologiczne. Zazwyczaj jest to spowodowane pogarszającym się samopoczuciem które w sposób znaczący (negatywnie) wpływa na codzienne funkcjonowanie.
Druga sytuacja jest konieczność diagnozy. Podczas sesji psychoterapeutycznych dość często zaczyna się lepiej rozumieć samego siebie dzięki czemu precyzyjna diagnoza może wytłumaczyć niektóre sytuacje z przeszłości.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak
Witam serdecznie. Jest wiele sytuacji, które mogą wymagać farmakoterapii. Przykładowo: poważne objawy depresji, myśli samobójcze, żałoba, lęki umożliwiające wyjście z domu, znaczne pogorszenie funkcjonowania w sferze społecznej, zawodowej, edukacyjnej i innej ważnej dla pacjenta. Zdarza się, że pacjenci mogą nie reagować na oddziaływania słowne (terapię) gdy ich stan jest już zbyt poważny. Generalnie psycholog zorientuje się czy problem jest już adekwatny do dodatkowego wsparcia. Wszystko zależy od nasilenia doświadczanych trudności przez pacjenta.
Psycholog może skierować pacjenta do psychiatry w kilku sytuacjach. Najczęściej zdarza się to, gdy psycholog zauważy u pacjenta objawy, które mogą sugerować, że pacjent może skorzystać z pomocy psychiatrycznej, w tym leczenia farmakologicznego. Poniżej znajdują się przykładowe sytuacje, w których psycholog może zasugerować wizytę u psychiatry:

Zaburzenia afektywne: Jeżeli pacjent ma poważne objawy depresji lub choroby dwubiegunowej, które są na tyle nasilone, że utrudniają codzienne funkcjonowanie, psycholog może zasugerować konsultację psychiatryczną.

Myśli samobójcze: Jeśli pacjent wyraża myśli samobójcze lub intencje samobójcze, psycholog powinien skierować go do psychiatry lub innego specjalisty ds. zdrowia psychicznego, który może udzielić natychmiastowej pomocy.

Zaburzenia lękowe: Choć wiele zaburzeń lękowych można skutecznie leczyć za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), w niektórych przypadkach leczenie farmakologiczne może być również pomocne. Jeżeli psycholog zauważy, że pacjent nie reaguje na terapię lub ma trudności z codziennym funkcjonowaniem z powodu lęku, może skierować go do psychiatry.

Zaburzenia psychotyczne: Jeżeli pacjent wykazuje objawy zaburzeń psychotycznych, takich jak schizofrenia, psycholog zdecydowanie skieruje go do psychiatry.

Podejrzenie zaburzeń nastroju lub problemów z kontrolą impulsów, takich jak ADHD, które mogą wymagać leczenia farmakologicznego.

Pamiętaj, że psycholog i psychiatra to różne profesje, ale często pracują razem, aby zapewnić pacjentowi najbardziej kompleksowe podejście do leczenia. Decyzja o skierowaniu do psychiatry zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta i powinna być podjęta po pełnym rozważeniu dostępnych opcji leczenia.
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.