Węzły chłonne diagnostyka wycięcie do badania

14 odpowiedzi
mam powiększone węzły chłonne 3 sztuki .w śródpiersiu do ok 13 mm,kilka w szyji do 15 ,w kątach żuchwy do 17mm.lewy nadobojczykowy 11 mm.hematolog twierdzi że nie powinny raczej takie być ,ale mogą.wiem że rok temu ich nie miałem .ja się boję że mogę mieć chłoniaka lub ziarnicę bo żle się czuję ,jestem osłabiony ,ciągle śpię,boli mnie szyja,boli mnie gardło i(nikt niewie od czego),czuję czasem posmak krwi.chciałbym wyciąć węzeł do badania abym się uspokoił.gdzie mogę się zgłosić ,kto mi pomoże.chirurg,onkolog,hematolog czy o wycięciu węzłów decyduje jego wielkość ,kształt.jakie ewentualnie badania podobić.krew mam raczej ok.
do lekarza (chirurga) onkologa

Szanowny Panie,
wskazania do wycięcia węzłów chłonnych ocenia lekarz prowadzący. Do zabiegu kwalifikuje chirurg. Sugeruję konsultację chirurga onkologa.
Z poważaniem
Monika Bieniasz
Witam, usunięcie węzał chłonnego do badania najlepiejw systemiejednodniowym w szpitalu, na zleczenie lekarza prowadzącego - hematologa. Pozdraiwam Tomasz Ciąćka
Witam, zalecam zgłosić się do chirurga onkologa celem oceny i ewentualnego pobrania węzła chłonnego do ostatecznej diagnostyki. W moim Gabinecie onkologią zajmuje się dr n. med. Sławomir Mazur. Pozdrawiam, T.Witwicki
Proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego
Szanowny Panie, każdy chirurg onkolog może Panu pobrać węzeł do badania wykonując biopsję chirurgiczną. Który to będzie węzeł - pojmuje się decyzję na podstawie badania klinicznego. Zapraszam serdecznie.
Za dużo tego, to jest niepokojące , może nic groźnego ,ale torakochirurg to jest właściwy kierunek.on pobierze węzłeł lub kilka po badaniu wszystko będzie jasne i proponuję pilnie nie zwlekaj Dy Hałasa
Zasadniczo tego typu diagnostyke prowadzi hematolog, lekarz chorob zakaźnych, reumatolog lub po prostu dobry internista i na jego zlecenie chirurg moze wykonac wyciecie wezła chlonnego. Tylko wyciecie wezla w calosci i jego ocena przez patologa ma walor diagnostyczny. Prosze pamietac ze powiekszone wezly chlonne to takze choroby zakazne i wirusowe warto tu mymienic np. Mononukleozę. Borelioze, gruźlice alectakze sarkoidozę. Na pewno poszerzylbym w ta strone Pana diagnostyke.
Witam.
Uważam, że powinien się Pan zwrócić do chirurga celem pobrania do badania histopatologicznego węzła chłonnego.
Diagnostyka węzłów chłonnych śródpiersia to domena Torakochirurgów czyli chirurgów zajmujących się chorobami klatki piersiowej. należy szukać w Oddziałach Klinicznych
Szanowny Panie,

Powiększenie węzłów chłonnych może (ale nie musi) być związane z chorobą układową, taką jak chłoniak. Może również wynikać ze stanów zapalnych, infekcji wirusowych i innych patologii.

Podejrzenie choroby układowej stawia zwykle hematolog na podstawie badania klinicznego (wywiad, badanie fizykalne) i badań dodatkowych (laboratoryjnych, obrazowych). To właśnie zwykle hematolog kieruje pacjenta do chirurga onkologicznego celem wykonania biopsji układu chłonnego, która najczęściej polega na pobraniu do badania jednego z powiększonych węzłów. Przedtem jednak może zlecić na przykład oligobiopsję (biopsję gruboigłową) węzła pod USG - jest to badania mniej inwazyjne, a często pomaga postawić właściwe rozpoznanie lub wykluczyć inne oraz uniknąć niepotrzebnej operacji (usunięcia węzła).

Nota bene, w przypadku Pana dolegliwości wskazane byłoby również badanie laryngologiczne, o ile jeszcze Pan nie miał.

Z poważaniem,
dr n. med. Michał Lewandowicz
Witam,
wskazana kontrola USG, być może krótka terapia antybiotykiem.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Witam,
węzły chłonne do badania hist-pat najlepiej pobrać w całości z okolicy szyi w ramach oddziału chirurgicznego. Które węzły należy pobrać zdecyduje chirurg badając Pana na oddziale.
Pozdrawiam M.Grabień
Witam, hematolog powinien wystawić skierowanie do poradni chirurgicznej cele pobrania węzłów chłonnych do badania. Najwygodniej pobrać ten nadobojczykowy lub z szyji. Pozdrawiam.