Wegetarianizm i cukrzyca

22 odpowiedzi
Czy wegetarianizm ma negatywny wpływ na cukrzyce ?
Każda dieta może być niekorzystna w kontekście cukrzycy, jeżeli jest źle prowadzona. Słodycze są wegetariańskie, cukier i cola również ;) Dieta wegetariańska, prawdiłowo zbilansowana, czyli o odpowiedniej zawartości błonnika pokarmowego, właściwych proporcjach białek, tłuszczów i węglowodanów może być korzystna jeśli chodzi o cukrzycę i inne zaburzenia metaboliczne. Trzeba jedynie nauczyć się dobrze ją bilansować.pozdrawiam

Witam serdecznie, to zależy jak skomponowany jest konkretny jadłospis. Taki z odpowiednią ilością posiłków, dużą ilością warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion czy zbóż może pomóc w ustabilizowaniu choroby, natomiast duża ilość produktów z oczyszczonej mąki (np. makarony, pierogi, kluski, naleśniki) czy też słodzonych przetworów mlecznych typu puddingi, jogurty owocowe, może zdecydowanie zaszkodzić.
Dobrze zbilansowany nie, źle zbilansowany (dużo węglowodanów, w tym znaczna część cukrów prostych) owszem ma.
Barbara Dąbrowska-Górska, dietetyk
Każdy rodzaj diety, jeśli źle zbilansowany (przewaga cukrów prostych i przetworzonych węgloodanów) - może zwiększać ryzyko cukrzycy
Witam, wegetarianizm nie musi mieć negatywnego wpływu na cukrzycę pod warunkiem, że dieta dodatkowo opiera się na produktach z niskim indeksem glikemicznym i pozostałych zasadach zdrowego odżywiania. Da się te dwie diety połączyć natomiast nie jest to proste i polecam zrobić to pod okiem doświadczonego specjalisty. Pozdrawiam.
To zbyt ogólne pytanie. Jedzenie dużej ilości warzyw czy nabiału nie wpływa na poziom cukru. Można jeść za to zbyt dużo owoców i ogólnie węglowodanów i to powoduje skoki cukru.
To zależy. Wegetarianizm może być zarówno prawidłowo skomponowany, opierać się o jak najmniej przetworzone produkty roślinne, nabiał i jajka, jak również o fast foody w wydaniu bezmięsnym. By dieta była prawidłowo zbilansowana warto udać się w tym celu do dietetyka, który specjalizuje się w dietach roślinnych. Widzę, że jest Pan/Pani z Warszawy, więc osobiście polecam Dr Katarzynę Kowalcze oraz Damiana Parola.
Witam,
jeśli dieta dla wegetarian jest prawidłowo zbilansowana, wówczas nie powinna mieć negatywnego wpływu na cukrzycę.
Pozdrawiam,
Anna Gacek
Prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska nie ma negatywnego wpływu na przebieg cukrzycy.
Pozdrawiam Dietetyk mgr Marianna Hall Centrum Dietetyki Nutrado
Witam serdecznie. Dieta wegetariańska charakteryzuje się dużym spożyciem węglowodanów, które w zestawieniu do białek i tłuszczów mają największy wpływ na poziom glukozy we krwi.W przypadku osób z cukrzycą duże wahania glukozy są cechą charakterystyczną dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na źródła spożywanych węglowodanów oraz kontrolować ładunek glikemiczny swoich posiłków. Wegetarianizm nie zwalnia bowiem z obowiązku monitorowania stężenia glukozy we krwi. Pozdrawiam i łącze wyrazy szacunku
Dieta wegetariańska może być jak najbardziej stosowana dla cukrzyków ale pod ścisłą kontrolą. Jeśli dieta będzie nieodpowiednio zbilansowana może doprowadzić do hipoglikemii.
Witam serdecznie,
Dieta wegetariańska może być stosowana u większości osób chorych na cukrzycę, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na odpowiednio zbilansowany jadłospis. Główną uwagę należy tu zwrócić na odpowiednią podaż białka, tak aby zapotrzebowanie kaloryczne nie było pokrywane głównie przez węglowodany i odpowiednie źródła węglowodanów. Dobrze jest wyeliminować cukier i unikać żywności przetworzonej.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
Dieta wegetariańska może wpływać zarówno korzystnie, jak i niekorzystnie na rozwój cukrzycy. Kluczowym elementem jest to, czy dieta wegetariańska jest rozumiana jako niejedzenie produktów mięsnych, ale objadanie się wysoko przetworzoną żywnością, taką jak m.in słodycze, fast foody i wyroby cukiernicze - taka dieta zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II. Z kolei dieta bezmięsna, opierająca się na wysokim spożyciu produktów nisko przetworzonych, takich jak m.in. warzywa, owoce, produkty zbożowe, pestki, orzechy - wykazuje korzystny wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę i wspomaga jej leczenie.
Odpowiednio skomponowana dieta wegetariańska nie będzie miała negatywnego wpływu na cukrzycę. Wegetarianie spożywają głównie nieprzetworzoną żywność oraz węglowodany złożone, które są zalecane w przypadku cukrzycy. Zawsze należy ograniczać cukry proste tj. glukoza, fruktoza, sacharoza oraz laktoza.
Dzień dobry,
dieta wegetariańska, która jest dobrze zbilansowana, nie będzie mieć negatywnego wpływu na przebieg cukrzycy.
Chętnie pomogę tak ułożyć dietę wegetariańską, aby była bezpieczna dla zdrowia, pozwalała utrzymywać prawidłową glikemię i wpasowywała się w tryb życia.
Pozdrawiam serdecznie,
Marek Aleksander Przondo
Witam serdecznie. Prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska z powodzeniem może być stosowana przez cukrzyków. Pozdrawiam.
Prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska, oparta za zasadach prawidłowego żywienia i niskim indeksie glikemicznym nie ma negatywnego wpływu na cukrzycę. Wszystko zależy od doboru produktów , tzn. czy są to produkty wysokoprzetworzone ( żywność typu fast food, słodycze, białe pieczywo lub pieczywo ciemne z karmelem, napoje słodzone itd...) czy zdrowe produkty z pełnego przemiału, warzywa, rośliny strączkowe, a także mleko i jego przetwory. Odpowiednie proporcje węglowodanów złożonych, białka i tłuszczów, dużo świeżych warzyw, a także aktywność fizyczna, która nie pozostaje bez znaczenia dla prawidłowej przemiany węglowodanów w organizmie - z pewnością są właściwym wyborem dla zdrowia nie tylko osoby chorującej na cukrzycę.

Pozdrawiam serdecznie,
Bożena Czabaj Brauntsch
Wszystko zależy od zbilansowania diety, może mieć wpływ pozytywny jeśli dieta pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Dieta bezmięsna często dobrze wpływa na poprawienie wrażliwości tkankowej na insulinę i może przyczynić się do zmniejszenia dawek leków (w przypadku cukrzycy II typu). Zapraszam do kontaktu w celu obszerniejszych wyjaśnień.
Nie, pod warunkiem, że jest prowadzona suplementacja wit. B12 i D. Pozdrawiam
W zależności od rozkładu makroelementów w diecie. Dobrze rozplanowany wegetarianizm jest w stanie poprawić stan zdrowia w tej chorobie. Zapraszam do siebie w celu uzyskania wskazówek i porad na temat cukrzycy i wegetarianizmu.
Dziękuję za pytanie!
Przy dobrze zbilansowanej diecie opartej na produktach pełnoziarnistych i na niskim indeksie glikemicznym, wegetarianizm nie będzie negatywnie wpływał na przebieg choroby. Należy zawsze pamiętać o zdrowych nawykach żywieniowych i szczególnie w przypadku cukrzycy typu 2 o aktywności fizycznej!
Źle zbilansowana z pewnością. Specjalizujemy się w dietach wegańskich i wegetariańskich. Zapraszamy serdecznie. Akademia-diety.pl
Sugeruję wizytę: - 250 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.