Czy wegetarianizm ma negatywny wpływ na cukrzyce ?
mgr Justyna Jessa
mgr Justyna Jessa
Dietetyk
Warszawa
Każda dieta może być niekorzystna w kontekście cukrzycy, jeżeli jest źle prowadzona. Słodycze są wegetariańskie, cukier i cola również ;) Dieta wegetariańska, prawdiłowo zbilansowana, czyli o odpowiedniej zawartości błonnika pokarmowego, właściwych proporcjach białek, tłuszczów i węglowodanów może być korzystna jeśli chodzi o cukrzycę i inne zaburzenia metaboliczne. Trzeba jedynie nauczyć się dobrze ją bilansować.pozdrawiam

 Monika Kurdej
Monika Kurdej
Dietetyk, Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Dzień dobry,

dziękuję za pytanie:D
Ale w sensie, że odwraca skutki choroby?
Niekoniecznie:D
Cukrzyca to zaawansowana i wymagająca uważności oraz wiedzy choroba, bardzo często rezultat zaniedbań związanych ze stylem życia. Nie wiem, jaki jest Pana/Pani styl życia - trzeba by się temu przyjrzeć indywidualnie, ale nie wystarczy zrezygnować z mięsa czy w ogóle produktów odzwierzęcych, żeby się lepiej poczuć. Ostatecznie coca-cola też jest wegańska:D I można zjeść buttertofu w indyjskiej restauracji z furą makaronu. I to będzie jak najbardziej wegetariański model jedzenia, ale w żaden sposób nie odwróci skutków cukrzycy:D To nie o to chodzi:D

Jeśli rozważa Pan/Pani zmianę diety na bardziej sprzyjającą zdrowiu zachęcam jednak do dodawania warzyw do swoich posiłków. Oraz do unikania pieczywa, makaronu, ryżu, ziemniaków. Przestawienie się na pieczenie zamiast smażenia, czy nawet gotowania to będzie także zmiana o dużym znaczeniu w Pana/Pani w stylu życia. W razie potrzeby zachęcam do kontaktu:D
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychodietetyczna
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam serdecznie, to zależy jak skomponowany jest konkretny jadłospis. Taki z odpowiednią ilością posiłków, dużą ilością warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion czy zbóż może pomóc w ustabilizowaniu choroby, natomiast duża ilość produktów z oczyszczonej mąki (np. makarony, pierogi, kluski, naleśniki) czy też słodzonych przetworów mlecznych typu puddingi, jogurty owocowe, może zdecydowanie zaszkodzić.

Dobrze zbilansowany nie, źle zbilansowany (dużo węglowodanów, w tym znaczna część cukrów prostych) owszem ma.
Barbara Dąbrowska-Górska, dietetyk

Każdy rodzaj diety, jeśli źle zbilansowany (przewaga cukrów prostych i przetworzonych węgloodanów) - może zwiększać ryzyko cukrzycy

Witam, wegetarianizm nie musi mieć negatywnego wpływu na cukrzycę pod warunkiem, że dieta dodatkowo opiera się na produktach z niskim indeksem glikemicznym i pozostałych zasadach zdrowego odżywiania. Da się te dwie diety połączyć natomiast nie jest to proste i polecam zrobić to pod okiem doświadczonego specjalisty. Pozdrawiam.

To zbyt ogólne pytanie. Jedzenie dużej ilości warzyw czy nabiału nie wpływa na poziom cukru. Można jeść za to zbyt dużo owoców i ogólnie węglowodanów i to powoduje skoki cukru.

To zależy. Wegetarianizm może być zarówno prawidłowo skomponowany, opierać się o jak najmniej przetworzone produkty roślinne, nabiał i jajka, jak również o fast foody w wydaniu bezmięsnym. By dieta była prawidłowo zbilansowana warto udać się w tym celu do dietetyka, który specjalizuje się w dietach roślinnych. Widzę, że jest Pan/Pani z Warszawy, więc osobiście polecam Dr Katarzynę Kowalcze oraz Damiana Parola.

mgr Anna Gacek (Bień)
mgr Anna Gacek (Bień)
Dietetyk
Katowice
Witam,
jeśli dieta dla wegetarian jest prawidłowo zbilansowana, wówczas nie powinna mieć negatywnego wpływu na cukrzycę.
Pozdrawiam,
Anna Gacek

 Marianna Hall
Marianna Hall
Dietetyk
Warszawa
Prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska nie ma negatywnego wpływu na przebieg cukrzycy.
Pozdrawiam Dietetyk mgr Marianna Hall Centrum Dietetyki Nutrado

mgr Igor Mieńkowski
mgr Igor Mieńkowski
Dietetyk
Radom
Witam serdecznie. Dieta wegetariańska charakteryzuje się dużym spożyciem węglowodanów, które w zestawieniu do białek i tłuszczów mają największy wpływ na poziom glukozy we krwi.W przypadku osób z cukrzycą duże wahania glukozy są cechą charakterystyczną dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na źródła spożywanych węglowodanów oraz kontrolować ładunek glikemiczny swoich posiłków. Wegetarianizm nie zwalnia bowiem z obowiązku monitorowania stężenia glukozy we krwi. Pozdrawiam i łącze wyrazy szacunku

mgr Anna Chrzanowska
mgr Anna Chrzanowska
Dietetyk
Łódź
Dieta wegetariańska może być jak najbardziej stosowana dla cukrzyków ale pod ścisłą kontrolą. Jeśli dieta będzie nieodpowiednio zbilansowana może doprowadzić do hipoglikemii.

Witam serdecznie,
Dieta wegetariańska może być stosowana u większości osób chorych na cukrzycę, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na odpowiednio zbilansowany jadłospis. Główną uwagę należy tu zwrócić na odpowiednią podaż białka, tak aby zapotrzebowanie kaloryczne nie było pokrywane głównie przez węglowodany i odpowiednie źródła węglowodanów. Dobrze jest wyeliminować cukier i unikać żywności przetworzonej.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka

mgr Paulina Gąsiewska
mgr Paulina Gąsiewska
Dietetyk
Warszawa
Dieta wegetariańska może wpływać zarówno korzystnie, jak i niekorzystnie na rozwój cukrzycy. Kluczowym elementem jest to, czy dieta wegetariańska jest rozumiana jako niejedzenie produktów mięsnych, ale objadanie się wysoko przetworzoną żywnością, taką jak m.in słodycze, fast foody i wyroby cukiernicze - taka dieta zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II. Z kolei dieta bezmięsna, opierająca się na wysokim spożyciu produktów nisko przetworzonych, takich jak m.in. warzywa, owoce, produkty zbożowe, pestki, orzechy - wykazuje korzystny wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę i wspomaga jej leczenie.

mgr Ewelina Bonszkowska
mgr Ewelina Bonszkowska
Dietetyk
Gdańsk
Odpowiednio skomponowana dieta wegetariańska nie będzie miała negatywnego wpływu na cukrzycę. Wegetarianie spożywają głównie nieprzetworzoną żywność oraz węglowodany złożone, które są zalecane w przypadku cukrzycy. Zawsze należy ograniczać cukry proste tj. glukoza, fruktoza, sacharoza oraz laktoza.

Dzień dobry,
dieta wegetariańska, która jest dobrze zbilansowana, nie będzie mieć negatywnego wpływu na przebieg cukrzycy.
Chętnie pomogę tak ułożyć dietę wegetariańską, aby była bezpieczna dla zdrowia, pozwalała utrzymywać prawidłową glikemię i wpasowywała się w tryb życia.
Pozdrawiam serdecznie,
Marek Aleksander Przondo

mgr Karolina Leśnik
mgr Karolina Leśnik
Dietetyk
Mława
Witam serdecznie. Prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska z powodzeniem może być stosowana przez cukrzyków. Pozdrawiam.

Prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska, oparta za zasadach prawidłowego żywienia i niskim indeksie glikemicznym nie ma negatywnego wpływu na cukrzycę. Wszystko zależy od doboru produktów , tzn. czy są to produkty wysokoprzetworzone ( żywność typu fast food, słodycze, białe pieczywo lub pieczywo ciemne z karmelem, napoje słodzone itd...) czy zdrowe produkty z pełnego przemiału, warzywa, rośliny strączkowe, a także mleko i jego przetwory. Odpowiednie proporcje węglowodanów złożonych, białka i tłuszczów, dużo świeżych warzyw, a także aktywność fizyczna, która nie pozostaje bez znaczenia dla prawidłowej przemiany węglowodanów w organizmie - z pewnością są właściwym wyborem dla zdrowia nie tylko osoby chorującej na cukrzycę.

Pozdrawiam serdecznie,
Bożena Czabaj Brauntsch

Wszystko zależy od zbilansowania diety, może mieć wpływ pozytywny jeśli dieta pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Dieta bezmięsna często dobrze wpływa na poprawienie wrażliwości tkankowej na insulinę i może przyczynić się do zmniejszenia dawek leków (w przypadku cukrzycy II typu). Zapraszam do kontaktu w celu obszerniejszych wyjaśnień.

Nie, pod warunkiem, że jest prowadzona suplementacja wit. B12 i D. Pozdrawiam

mgr Marzena Kramarz
mgr Marzena Kramarz
Dietetyk
Szczytna
Witam serdecznie,
nie widzę powiązania między wegetarianizmem a cukrzycą. W przypadku cukrzycy, obojętnie, czy ktoś jest wegetarianinem, czy nie, obowiązuje dieta uwzględniająca Indeks Glikemiczny spożywanych produktów.
Szczegółowe informacje wymagają już konsultacji dietetycznej.

Pozdrawiam Marzena Kramarz Poradnia Dietetyczna i Cykliczna również on-line

 Denis Gierat
Denis Gierat
Dietetyk
Limanowa
W zależności od rozkładu makroelementów w diecie. Dobrze rozplanowany wegetarianizm jest w stanie poprawić stan zdrowia w tej chorobie. Zapraszam do siebie w celu uzyskania wskazówek i porad na temat cukrzycy i wegetarianizmu.

Dziękuję za pytanie!
Przy dobrze zbilansowanej diecie opartej na produktach pełnoziarnistych i na niskim indeksie glikemicznym, wegetarianizm nie będzie negatywnie wpływał na przebieg choroby. Należy zawsze pamiętać o zdrowych nawykach żywieniowych i szczególnie w przypadku cukrzycy typu 2 o aktywności fizycznej!

Źle zbilansowana z pewnością. Specjalizujemy się w dietach wegańskich i wegetariańskich. Zapraszamy serdecznie. Akademia-diety.pl
Sugeruję wizytę: Pierwsza wizyta z jadłospisem 14 dniowym - 250 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

Specjaliści w zakresie leczenia: cukrzyca

Przemysław Komorowski

Przemysław Komorowski

Internista, Diabetolog

Zgierz

Manuela Drozd-Sypień

Manuela Drozd-Sypień

Diabetolog, Internista, Dietetyk

Bielsko-Biała

Jakub Pobłocki

Jakub Pobłocki

Endokrynolog, Internista

Szczecin

Małgorzata Żółcińska-Wilczyńska

Małgorzata Żółcińska-Wilczyńska

Diabetolog, Endokrynolog

Wrocław

Małgorzata Pelikan

Małgorzata Pelikan

Dietetyk

Katowice

Paulina Bieńkowska-Marczak

Paulina Bieńkowska-Marczak

Lekarz rodzinny, Internista

Konstantynów Łódzki

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 21 pytań dotyczących usługi: cukrzyca

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.