Wegetarianizm a zapalenie stawów

13 odpowiedzi
czy wegetarianizm źli wpływa na zapalenie stawów ( nie przyjmuje zadych witamin i minerałów; zapalenie stawów wystepoje np: w kolanach, nadgarstkach, )
Dieta musi być zbilansowana jeżeli decydujemy się na dietę wegetariańską sugeruje skorzystać z porady dietetyka. Niedobory pokarmowe mogą wpływać na nasilenie dolegliwości ze strony narządu ruchu.
Pozdrawiam
Dr n med Maciej Goch

Tak. Nie. Nie wiem.
Tak postawione pytanie wymaga szerszego omówienia. Generalnie niedobory mineralno witaminowe mogą wywoływać różne stany chorobowe.
NIe powinien. Pewne badania sugerują wręcz, że dieta wegetariańska może łagodzić zapalenia stawów.
Przykro mi, ale nie jestem w stanie odpowiedzieć na tak zadane pytanie.
Trudno ustosunkowac sie do powyzszego pytania z powodu zbyt skapego opisu choroby-czy zapalenie stawow zostalo rozpoznane przez lekarza specjaliste czy jest to moze bardziej potoczne okreslenie dolegliwosci, ktorych dotyczy problem?
Wszystko zależy od tego co rozumiemy przez zapalenie stawów ? Druga ważna sprawa to jak zbilansowana jest dieta.
Pozdrawiam,
Zdania są podzielone: jedni wskazują na potrzebę zbilansowanej diety niezbędnej do dostarczenia organizmowi mikroelementów potrzebnych do walki z procesami zapalnymi, inni wskazują na wysoką zawartość histaminy w mięsach zwłaszcza wieprzowych i wołowych co zwiększa reakcję zapalną.
Osobiście uważam, ze względnie wskazane jest stosowanie suplementów diety w przypadku diet eliminacyjnych.
Dobry Wieczór,
Na pewno niedobory pokarmowe mogą mieć duże znaczenie.
Pozdrawiam
Wegetarianizm nie wpływa źle na zapalenie stawów. Zapalenie wielu stawów jest zagadnieniem, które diagnozuje i leczy reumatolog. Pozdrawiam.
tak może mieć wpływ z wielu powodów m.in. zakwaszając organizm, ale nie u każdego...
Dobrze zbilansowany wegetarianizm nie ma ujemnego wpływu na na układ kostno-szkieletowy.
Nie ma żadnych obiektywnych danych, które by potwierdzały że jakakolwiek dieta eliminacyjna wpływa negatywnie na homeostazę stawu. Tak jak każdy genetycznie jest inny tak tolerancja różnych składników pokarmowych jest inna. Nie ma jednej dobrej diety. Należy je dobierać indywidualnie na podstawie badania na jakie składniki pokarmowe reaguje nasz układ immunologiczny. Proszę nie mylić tego z alergiami pokarmowymi gdyż jest to zupełnie odmienna sprawa. Najbardziej powszechnym badaniem testem jest test MRT (Mediator Release Test), na podstawie którego możemy dopasować indywidualną dietę. W naszej klinice chętnie przeprowadzimy tego typu badanie, pozdrawiam.