wędzidełko wargi górnej

4 odpowiedzi
Dzień dobry! Mój syn ma grube, przerośnięte i krótkie wędzidełko wargi górnej. Czy u 9 miesięcznego dziecka już wykonuje się zabieg podcięcia?Czy w przyszłości może spowodować szparę między jedynkami?Czy należy już zgłosić się do Pani na konsultacje?:)
Dzień dobry, zabieg podcięcia wędzidełka wargi górnej wykonuje się później - bliżej wymiany stałych siekaczy. Szpara między jedynkami może mieć wiele przyczyn - wada zgryzu, rozmiar zębów - zazwyczaj podcięcie w tak wczesnym wieku nie jest wskazane. Należy natomiast ocenić wędzidełko języka.

Dzień dobry,
problem podcięcia wędzidełka można rozwiązać do 6 roku życia. Więc mamy jeszcze czas. A poza tym, szparowatości mleczaków są pożądanym zjawiskiem bo dzięki nim jest większa szansa na proste wyrznięcie się zębów stałych. Na adres gabinetu można przesłać fotografię cyfrową z uchwyconym wędzidełkiem i jedyneczkami, wtedy będę mogła więc coś powiedzieć.
Pozdrawiam serdecznie.
Najnowsze wytyczne dotyczące wędzidełka są takie aby czekać z jego ewentualnym podcięciem do czasu gdy pacjent ma już stałe kły. Naprawdę w bardzo wyjątkowych przypadkach robi się to wcześniej. Myślę, że na razie trzeba dać spokój Pani maluszkowi i pokazać się jak będzie miał około 3 lat. Chyba, że będzie Pani spokojniejsza jeśli obejrzę go teraz to oczywiście zapraszam. Pozdrawiam Magdalena Orczykowska
Dzień dobry. W mojej praktyce w większości wypadków nie podcinam wędzidełka wargi górnej, oczywiście istnieją przypadki kiedy należy to zrobić. Diastema czyli szpara między siekaczami górnymi centralnymi z powodzeniem może być wyeliminowana podczas leczenia aparatem ortodontycznym. Zawsze jak rodzic ma wątpliwości powinien skonsultować się z lekarzem. Pozdrawiam