Wdowi kark

43 odpowiedzi
Dobry wieczór,
borykam się z tzw. wdowim karkiem, mam zgrubienie w odcinku szyjnym, który z profilu wygląda jak garb. Jestem 30-letnią kobietą, młodą mamą i mam pracę siedzącą. Często doskwierają mi bóle kręgosłupa, swego czasu miałam też ataki rwy kulszowej (leczyłam ją u osteopaty). Moje pytanie do Pana dotyczy głownie zwyrodnienia odcinka szyjnego (wdowiego karku) - czy zajmuje się Pan także terapią tego schorzenia? I czy można w ogóle coś z tym zrobić (myślę tu o estetyce/prawidłowej postawy) etc.?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
Alicja
Witam. Zajmuję się terapią zwyrodnień odcinka szyjnego.

Witam Pani Alicjo!
Jeśli chodzi o same dolegliwości to z pewnością jestem w stanie Pani pomóc. Jeśli chodzi o efekty estetyczne musiałbym zobaczyć, która tkanka jest ich przyczyną bo to od tego zależą możliwości.
Pozdrawiam
Witam serdecznie
Jak najbardziej jesteśmy w stanie Pani pomóc. Jest to częsty problem który dotyczy młodych Mam. Wykonujemy wtedy masaż bańką chińską wraz z ultradźwiękami oraz ćwiczenia korekcyjne mające na celu ponowne prawidłowe ustawienie kręgosłupa szyjnego. Zapraszam serdecznie do naszego centrum.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dobry wieczór,
Tak zwany Wdowi garb (kark), jest ściśle związany z trybem życia jaki prowadzimy. Pozycja siedząca, wymusza na naszym ciele specyficzne ustawienie poszczególnych części ciała, co powoduje dysfunkcje w obrębie aparatu więzadłowo-mięśniowego. Wysunięta głowa do przodu oraz barki oraz zwiększona kifoza piersiowa powodują w późniejszym czasie wystąpienie wdowiego garbu. Terapia schorzenia ukierunkowana jest na rozluźnieniu mięśni nadmiernie napiętych, czyli m.in mięśni piersiowych, mięśni podpotylicznych. Dodatkowo wzmacnianie mięśni grzbietu, które są nadmiernie rozluźnione. Ważna jest także modyfikacja miejsca pracy więc odpowiednia ergonomia pracy. Współpraca z fizjoterapeutą, podejście holistyczne do problemu powinno zmniejszyć objawy oraz zapewnić poprawę komfortu życia. Zapraszam do kontaktu.
Witam Panią. Wdowi garb niestety coraz częściej spotykany da się leczyć wymaga to niestety dużo pracy. O ile nie doszło do zmian w strukturze kostnej kręgów zarówno szyjnych jak i piersiowych. Oprócz samej terapii trzeba a wręcz jest to konieczne dużo ćwiczyć nie tylko z trenerem ale również samemu podczas pracy. Okazjonalne ćwiczenia nie przynoszą żadnych pozytywnych skutków. Dlatego dla uzyskania efektów musi być Pani zdeterminowana oraz wytrwała. Pozdrawiam
Witam Pani Alicjo. Tzw. "wdowi garb" jest czynnościowym zaburzeniem końcowego odcinka szyjnego i początku piersiowego kręgosłupa. Ustawienie takie może być przyczyną wielu dolegliwości bólowych kręgosłupa i kończyn górnych. Wchodzi w interakcje z innymi częściami ciała. W związku z młodym wiekiem korekcja wydaje się być możliwa. Wymaga jednak zdecydowanej dyscypliny w utrzymaniu prawidłowej postawy, okresowym wykonywaniu ćwiczeń i zmianą wzorców ruchowych, ergonomii pracy. Dość często zaburzenie to jest związane ze stresem - i tu mówimy o pewnym modelu- zawieszeniu emocji/stresu, które jest typowe dla "wdowiego gabru". Serdecznie zapraszam do współpracy...
Witam Pani Alicjo
Tak zajmuję się; jak najbardziej można to zmienić poprzez terapię i odpowiedni trening. Troszkę to trwa i wymagać będzie Pani zaangażowania; ale praca nad sobą zawsze się opłaca.
Pozdrawiam
Arkadiusz
Bardzo często spotykam się w swojej pracy z pacjentami, którzy mają problemy z odcinkiem szyjnym, i u których pojawia się "wdowi garb". Odpowiednia terapia może spowodować znaczne zmniejszenie ewentualnego bólu, sztywności, ograniczeń ruchomości oraz defektu estetycznego. Ten ostatni zależy również od ilości tkanki podskórnej, która może utrudniać pełen sukces estetyczny. Oprócz ewentualnych technik stawowych, mięśniowych itp. dosyć istotna jest również zmiana nawyków związanych m.in. z siedzeniem oraz wytworzenie prawidłowych wzorców postawy. Niemniej bez oceny funkcjonalnej i próby leczenia trudno przewidzieć ostateczny rezultat i czas potrzebny do jego osiągnięcia.
Witam! Na pewno da się zrobić bardzo wiele ale to będzie wymagało zwłaszcza od Pani trochę pracy. Jak sama Pani zauważyła, kluczową rolę odgrywają tutaj nawyki postawy. Należałoby popracować nad nimi, a także nad stabilnością kręgosłupa, wzmocnieniem mięśni posturalnych, pomocny byłby także masaż i terapia manualna, którą stosujemy w Klinice. Zatem jak najbardziej, śmiało możemy działać, proszę nie czekać tylko brać się za siebie, jest Pani młodą osobą, wszystko przed Panią, szkoda by było aby ból Pani przeszkadzał!
Witam,
Jak najbardziej tego typu zmiany łącznotkankowe jak "wdowi garb" podlegają pracy. Dodatkowo spytam, czy ma Pani jakieś problemy natury żołądkowo-jelitowej np. refluks? Przede wszystkim pracuje się nad rozluźnieniem napięć w obrębie całej obręczy barkowej, klatki piersiowej oraz tułowia, dodatkowo można poprzez kilka ćwiczeń stymulować postawę do korekcji. W każdym razie coś więcej będę mógł powiedzieć kiedy dokładnie przeanalizuję cały Pani organizm i wypytam o szczegóły. W razie czego zapraszam.

Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
tak, można i to wiele. Osteopata sobie z tym poradzi
Szanowna Pani,
tzw wdowi kark (garb) to nic innego jak potoczne określenie złożonej wady postawy, która dotyczy zarówno odcinka piersiowego jak i szyjnego kręgosłupa. Przyczyną powstania mogą być trwałe nawyki posturalne tj. wykonywana praca, także genetyczna predyspozycja budowy kręgosłupa, hyperlordzoa szyjna, przepuklina lub kręgozmyk na poziomie C6/ C7, przebyta w młodości choroba Sheuermanna, osteoporoza oraz syndrom skrzyżowania górnego.
Leczenie jest bardzo rozbudowane i zawiera elementy z wielu dziedzin fizjoterapii tj. fizykoterapia, terapia manualna, masaż, edukacja Pacjenta w zakresie ergonomii pracy itd.
Symptomy wdowiego karku są bardzo częstym zjawiskiem w dzisiejszych czasach, toteż Fizjoterapeuta pomoże :)

Trzymam kciuki i zapraszam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, oczywiście zajmuję się tego typu schorzeniami. Zgrubienie nazywane wdowim garbem narasta przez kilka lat na skutek obciążeniom jakim poddawany jest kręgosłup. Długotrwała dbałość o odpowiednią postawę może poprawić estetykę ale również zdecydowanie zmniejszyć dolegliwości bólowe. Więcej mogę powiedzieć po przeprowadzeniu dokładnego badania kręgosłupa i analizy postawy. Zapraszam do kontaktu.
Dobry wieczór,

Tak oczywiście, jest to jeden z przypadków dotyczących przejścia szyjno-piersiowego, którymi się zajmuję. Zazwyczaj wiąże się to z problemami bólowymi, podchodzącymi pod tzw. rwę ramienną, gdzie oprócz dolegliwości bólowych odcinka szyjnego pojawia się też ograniczenie ruchomości stawu barkowego, takie ogólne zesztywnienie (zamrożenie barku, obkurczenie torebki stawowej).

Ta pozycja charakterystyczna jest właśnie do spłycenia lordozy szyjnej (wygięcia kręgosłupa ku przodowi), występuje zazwyczaj u osób, które faktycznie pracują dużo na siedząco powiedzmy przy biurku. Co ważne już część tych dolegliwości można sobie znieść poprawiając pozycję siedzącą na bardziej ergonomiczną ( monitor na wysokości oczu, podłokietniki na równi z blatem stołu i podniesienie wyżej siedziska tak by kąt w biodrach wynosił nie 90st jak zazwyczaj gdy siedzimy na krześle, a ok 120 stopni - jak na stołku w barze ;) Ta pozycja utrzymuje właściwą lordozę lędźwiową.

Naturalnie praca nad tym odcinkiem wymaga trochę czasu, kilku spotkań z terapeutą, ale i konsekwencji ze strony Pani, tj. ćwiczeń codziennych w domu. CHodzi głównie o rozluźnienie mięśni okolicy obręczy barkowej i szyi, rozciągnięcie mięśni klatki piersiowej od przodu i wzmocnienie mięśni grzbietu, które przy biurkowej pracy zazwyczaj ulegają osłabieniu.

Natomiast to otwiera możliwości do korygowania odcinka szyjnego, może Pani już teraz próbować wykonywać ruchy tzw. retrakcji - cofnięcia potylicy w poziomie, z utrzymaniem przez chwilę tego napięcia (link do zdjęcia poniżej):

w w w .sira.nsw.gov.au/__data/assets/image/0018/21591/neck_retraction.jpg

Z pewnością dołożenie odpowiedniej aktywności jak pływanie, czy zajęcia rozciągające, wspomogą ten efekt.

Serdecznie pozdrawiam i w razie pytań zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego na mojej stronie internetowej (bez spacji)
w w w . P h y s i o A r t . p l

Przemysław Jeziorski
Dzień dobry, wdowi kark to potoczna nazwa sytuacji, w której mięsień czworoboczny grzbietu (tzw kaptur) w swojej górnej części jest nadmiernie rozciągany, z różnych przyczyn m.in. nieprawidłowej krzywizny kręgosłupa. Wdowi kark to również odkładające się w tym miejscu komórki tłuszczowe. Zajmuje się terapią tego schorzenia. Należy tu zadziałać metodą integracji strukturalnej/rolfingiem, aby jak najbardziej optymalnie wyrównać krzywizny kręgosłupa. Po terapii należałoby wprowadzić ćwiczenia nakierowane na wzmocnienie nadmiernie rozciągniętych włókien czworobocznego grzbietu.
Pozdrawiam
Rafał Lewandowski
mgr fizjoterapii, certyfikowany bodyworker KMI
Witam serdecznie,

Terapia manualna czy osteopatia powinna uwzględniać podejście holistyczne do pacjenta. A więc nie można bagatelizować objawów rwy kulszowej i zająć się tylko szyją. Podczas terapii dowie się Pani jakie ćwiczenia wykonać, jak dbać o kręgosłup i o ciało oraz bardzo ciekawych informacji na temat suplementacji.
Można korygować wady postawy, przywracać ruchomość stawów oraz rozluźnić struktury tkanek miękkich.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
jak najbardziej zajmuję się również leczeniem tego typu schorzeń.W tym przypadku, prócz fizjoterapii, bardzo ważna jest nauka prawidłowej postawy ciała oraz analiza Pani codziennego życia, by znaleźć i wykluczyć nieprawidłowe wzorce (pozycję, wykonywane ruchy).
Potrzebna jest długa konsultacja + odpowiednio dobrane zabiegi.

Pozdrawiam
Witam jest to schorzenie które dokucza oraz przeszkadza pod względem estetycznym na szczęście można go złagodzić rozluźniając odpowiednie partie ciała za czym idzie zredukowanie powiększonego przejścia szyjno-piersiowego czyli odpowiedź na Pani pytanie brzmi tak pracuję z tą przypadłością. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Regularne wizyty u fizjoterapeuty, oraz ergonomia pracy i codziennego życia są w stanie na pewno tzw. wdowi kark zmniejszyć. Wraz z poprawą postawy, w parze pójdzie również estetyka. Pozdrawiam, Karol.
Witam,
Z problemem tym boryka się wiele osób. Przyczyną jest nieprawidłowa postawa, często wynikająca z charakteru pracy jaką wykonujemy na codzień, nieprawidłowych nawyków, u kobiet że zbyt obfitym biustem ( często po porodzie). Przy zastosowaniu różnego rodzaju terapii jestem w stanie Pani pomóc. Pozdrawiam
Witam Serdecznie, problem o którym Pani mówi nie jest tylko problemem estetycznym ale również świadczy o zmniejszonej ruchowości na przejściu szyjno-piersiowym i może powodować problemy w przyszłości z odcinkiem szyjnym(ból, dyskopatia itp). Zajmuję się takimi przypadkami, ale musi Pani wiedzieć ze proces jest żmudny i wymaga zaangażowania zarówno fizjo jak i pacjenta. Techniki przywracające ruchomość, praca nad prawidłową sylwetka i kontrola pozycji podczas pracy i odpoczynku oraz ćwiczenia wzmacniające osłabione mięśnie. Jest wiele czynników które na to wpływają. Można wpłynąć na " wdowi garb" ale efekty nie są widoczne od ręki. Pozdrawiam Łukasz Kłos
Witam,
tak zajmuje się.
Na pytanie czy można coś z tym zrobić należało by tak naprawdę odpowiedzieć po wizycie i zbadaniu pacjenta ponieważ może być różna etiologia tego "schorzenia".
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Dzień dobry,

tak, zajmuję się danym schorzeniem oraz tak, bardzo dużo można zdziałać leczniczo.
Jednakże wszystko uwarunkowane jest wieloma czynnikami tj. np. stadium zaawansowania choroby, wady postawy (towarzyszące) czy trybem życia.

Pozdrawiam
Oczywiście, zajmuję się terapią tego schorzenia. Prawodopodobnie to efekt długotrwałych pozycji statycznych w siadzie wywołujących zmiany przeciążeniowe w tkankach kręgosłupa i okolicznych. Wiele osób przychodzi z podobnym problemem i dzięki zastosowanej terapii uzyskuje dobre efekty. Pozdrawiam, Janusz Marchewka.
Dzień dobry

Dolegliwości które Pani opisuje wynikają z najprawdopodobniej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa i być może ze zmniejszeniem krzywizny kręgosłupa piersiowego. Sam wdowi garb jest nagromadzeniem się tkanki włóknisto-tłuszczowej.Może on wynikać również z złego ustawienia głowy. Głowa wysunięta za bardzo do przodu. Zalecam tutaj ćwiczenia wraz z korygowaniem ułożenia barków i głowy. Co do rwy kulszowej to tutaj jest problem po stronie ucisku na nerw. Możemy tutaj zadziałać terapią manualną jak również wspomóc dodatkowo zabiegami fizykalnymi.
Mam nadzieję że zdołałam choć trochę pomóc.
Pozdrawiam
Dzień dobry Pani Alicjo. Tzw. "wdowi kark" - jest to zmniejszona ruchomość kręgosłupa w przejściu szyjno-piersiowym i jego ustawienie głównie do zgięcia. Jest to zjawisko występujące bardzo często u młodych kobiet, szczególnie w okresie karmienia i pielęgnowania Maluszka. Dodając do tego siedzący tryb pracy, mamy już sporo czynników, które będą predysponowały Panią do takiej dysfunkcji. Jak najbardziej zajmuje się takimi problemami. Trzeba po pierwsze zbadać Pani kręgosłup manualnie. Pani wiek - to najlepszy prognostyk do tego, że jeszcze dużo da się zrobić. Terapia polega głównie na zmobilizowaniu, mało ruchomych segmentów przejścia szyjno-piersiowego, ale nieodzowne jest wprowadzenie prawidłowej formy pozycjonowania klatki piersiowej i trzymania łopatek! Następnie należy jak najszybciej przenieść nowo nabyte wzorce posturalne - do czynności dnia codziennego i pracy zawodowej. To zapewnia utrzymanie efektów terapii na stałe. Pozdrawiam!
tak ,zajmuje się, ale nie umiem odpowiedzieć na ile to przyniesie efektu i jak długo będzie to trwało, ponieważ, musiałbym zobaczyć pani "wdowi garb" i ocenić pozostałe części układu szkieletowego i mięśni oraz całą postawę. Zapewne pani wie, że sama terapia to zdecydowanie za mało, do tego dołączyłbym gimnastykę dostosowaną do pani sytuacji, basen (pływanie nie koniecznie, prędzej gimnastyka w wodzie), dieta, oraz praca nad stresem z którym walczymy prawie na co dzień.
Pozdrawiam Krzysztof Skałka
Pani Alicjo, wdowi garb nie zupełnie dotyczy jedynie odcinka szyjnego kręgosłupa. Obejmuje tak naprawdę przejście piersiowo szyjne a wynikać może z wielu przyczyn. Błędy sylwetkowe są jedną z nich.
Wspomniała Pani o rwie kulszowej, która wynikać może z niestabilności odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Słaby gorset mięśniowy to częsta przyczyna mechanizmów kompensacyjnych, takich jak nadmierne aktywowanie mięśni piersiowych, które powodują ustawienie barków i głowy w protrakcji. Nadmierna praca zginaczy stawu biodrowego, przy jednoczesnym osłabieniu antagonistów, która prowadzić może do objawów przypominających rwe kulszową.
Niewątpliwie powinna Pani jak najszybciej zgłosić się do fizjoterapeuty w celu dokładnej analizy oraz wdrożyć program rehabilitacji.
Pozdrawiam serdecznie
Paula Lisowska
Witam. Oczywiście przemyślana fizjoterapia może Pani przynieść satysfakcjonujący efekt.
Pozdrawiam
Wdowi garb to dysfunkcja posturalna ,która niestety ma znaczenie nie tylko estetyczne . Prowadzi do zaburzeń statycznych i dynamicznych narządu ruchu.Prowadzi do wielu zaburzeń w zakresie stawowym ,które uruchamiają niekorzystne zmiany kompensacyjne w pozostałych strukturach.Doprowadza to do nieuchronnych ograniczeń motorycznych i niepotrzebnego bólu.Specjalistyczny rehabilitant dociera do prawidłowych wzorców postawy,które poradzą sobie z tą dysfunkcją.Im wcześniejsza terapia tym bardziej okaże się efektywna ponieważ czas trwania w patologicznym stanie doprowadza do fiksacji takich zmian.Zachęcam do wytrwałej współpracy nad problemem, który można usunąć :).Pozdrawiam.J.Zawodniak
Witam serdecznie!
Opisywany problem będziemy traktować jako stan przewlekły. Podejście terapeutyczne jest tutaj nieco inne. Terapię prowadzi się często daleko od zgłaszanych dolegliwości. W Pani wieku jest bardzo dużo szansa aby pewne elementy poprawiać przede wszystkim pod kątem funkcji ( Tzn. usunięcie bólu, sztywności, dyskomfortu ). Prawidłowa funkcja będzie stymulowała powrót do naturalnych krzywizn tzn. względy estetyczne również mogą się poprawiać. Należy przeanalizować wszystkie, poważniejsze przebyte urazy, dolegliwości itp. ustalić plan terapii i rozpocząć działanie.
W razie pytań, zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan
Witam, tak zajmuję się takimi rzeczami ale od razu muszę zaznaczyć, że jeżeli chodzi o "estetykę" to jest to długotrwały proces. Inaczej wygląda ewentulana kwestia bólowa z tym związana ( jest szybciej ). Pozdrawiam
Dzień dobry,
Problem wdowiego garbu jest złożony. Powstaje on na skutek odkładania się tkanki tłuszczowej w okolicy kręgosłupa szyjno piersiowego na skutek zaburzeń hormonalnych, pogłębionej kifozy piersiowej, protrakcji głowy. Terapia polega na uruchomieniu segmentów kręgosłupa w tej okolicy, mobilizacji tkanek miękkich, przywróceniu balansu między mięśniami prostownikami a zginaczami szyji. Ćwiczenia do wykonywania w domu do autostretching mm szyi, retrakcja głowy, stretching mm klatki piersiowej. Im wcześniej wprowadzone ćwiczenia i terapia tym lepiej, gdyż zaawansowane zmiany są nieodwracalne.
Pozdrawiam
Kamil Struk
Witam Pani Alicjo, tak zajmuje się schorzeniami kręgosłupa. W przypadku problemów z odcinkiem szyjno-piersiowym jesteśmy w stanie popracować nad bolesnoscia tej okolicy oraz poprawą ruchomości jeżeli jest taka potrzeba. Ważna jest również nauka przyjmowania prawidłowej postawy całego kręgosłupa podczas funkcjonowania w ciągu dnia, zwłaszcza w pracy gdzie Pani siedzi, aby zadbać o ładniejszą ale też zdrowszą sylwetkę.
Pozdrawiam Mateusz Daniluk
Szanowna Pani
Opisuje Pani zwiększone uwypuklenie (kyfozę) przejścia szyjno-piersiowego. Wdowi garb (nie kark) dotyczy okolicy środkowej odcinka piersiowego kręgosłupa i związany jest z klinowatym kształtem trzonów tego odcinka, powstałym na skutek stopniowej lub nagłej (złamanie) deformacji towarzyszącej zaawansowanej osteoporozie.
Tak czy inaczej problem opisywany przez Panią ma główne podłoże w złych nawykach postawy. Szczególnie zła pozycja siedząca powoduje stopniowe pogłębienie naturalnie występującej na tym odcinku krzywizny kręgosłupa, która z upływem czasu zaczyna się utrwalać (przykurcze tkankowe podobne do tych, które wynikają z długiego unieruchomienia np. po opatrunku gipsowym). Tego typu defekt kosmetyczny można leczyć (podobnie jak przykurcze po unieruchomieniu w gipsie) poprzez dobór odp. ćwiczenia, które pacjent może wykonywać we własnym zakresie (leczenie jest długotrwałe, a efekty są zależne od tego czy wspomniana wada postawy dotyczy tylko obkurczenia tkanek miękkich, czy również deformacji tkanki kostnej). Jeśli występują w tym obrębie dodatkowe dolegliwości bólowe, leczenie dalej jest możliwe, ale należy je odpowiednio modyfikować w zależności od obrazu klinicznego. Odpowiadając na Pani pytanie - Tak można leczyć tę wadę, ale ostatecznej oceny dotyczącej efektywności należy dokonać po dokładnym wywiadzie i badaniu przedmiotowym.
Pozdrawiam
Rajmund Tomczakowski
Witam Pani Alicjo, przepraszam, że odpisuję dopiero teraz, ale byłam na urlopie. Oczywiście jak najbardziej można pracować z wdowim garbem ze wzgledu na unerwienie narządów z tego rejonu (serca,płuca). Sama terapia jednak nie wystarczy i konieczna jest zmiana diety oraz wypracowanie na nowo prawidłowego wzorca ruchowego -postawa ciała. Polecam znaleźć w swoim miejscu zamieszkania fizjoterapeutę i zacząć działać! Im wcześniej tym lepiej! Pozdrawiam Agnieszka Serwatka
Ograniczenie możliwości prostowania kręgosłupa w przejściu szyjno-piersiowym może niekorzystnie zmienić wygląd szyi i barków. Drugim czynnikiem jest odkładająca się tu tkanka tłuszczowa. Poprawiając ruchomość i siłę w tej okolicy oraz redukując tkankę tłuszczową możliwe jest poprawienie estetyki/postawy.
Witam, tak pracujemy z takimi i podobnymi schorzeniami. Jest to częsty problem z jakim pacjenci się borykają. Prawidłowo dopasowana fizjoterapia na pewno przyniesie korzyść. Warto spróbować.
Wdowi kark to problem polegający na zbytnim wysuwaniu głowy w przód w stosunku do reszty ciała i gromadzeniu się tkanki tłuszczowej/łącznej u podstawy szyi. Usprawnianie w tym przypadku polega na korekcji postawy, wzmacnianiu bądź rozciąganiu odpowiednich łańcuchów mięśniowych ale przede wszystkim na dokładnym poznaniu przyczyny powstawania tej dysfunkcji. Wg mnie tzw wdowi kark jest problemem odwracalnym. Z tego co Pani napisała, wysunięcie głowy w przód jest niejako połączone z Pani wcześniejszymi problemami (rwa kulszowa).
Witam, oczywiście zajmuję się, oczywiście można z tym dużo zrobić. Pozdrawiam
Witam. Odpowiadając najkrócej, tak. Zapraszam. Zbadam Panią i ustalimy plan działania. Pozdrawiam
Witam Pani Alicjo.
Tak w swojej pracy zajmuję się również takim schorzeniem. Oczywiście przed leczeniem trzeba dobrze zdiagnozować problem.
Z mojej praktyki często wynika że zwyrodnienie w miejscu przejścia szyjno - piersiowego jest efektem wtórnym nieprawidłowej postawy w ciągu dnia, między innymi w pracy. Podejrzewam, że w wyniku złej postawy niektóre mięśnie szyi i obręczy barkowej uległy zablokowaniu w skróceniu, a niektóre w rozciągnięciu. Ta dysfunkcja mięśni połączona być może z ograniczeniem ruchu w stawach międzykręgowych, co w sumie uniemożliwia Pani powrót do prawidłowej postawy, oraz powoduje przeciążenia w odcinku szyjno – piersiowym.
W czasie terapii zająłbym się zmniejszeniem ograniczeń ruchomości tkanek, które uniemożliwiają korekcję. Następnie trzeba by było przez odpowiednie ćwiczenia wypracować lepszą kontrolę nad mięśniami będącymi w dysfunkcji oraz mięśniami, które mają utrzymywać prawidłowa postawę.
Jak najbardziej zachęcałbym do pracy nad tym problemem, żeby zadbać o „ładną sylwetkę”, oraz spowolnić proces zwyrodnieniowy wywołany nieprawidłowym ustawieniem w odcinku szyjno – piersiowym.
Witam,
Wdowi garb nie jest zwyrodnieniem odcinka szyjnego kręgosłupa. Nieodpowiednia postawa ciała powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy 7 kręgu szyjnego. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie ciała. Można z tym zrobić porządek.
pozdrawiam