warzywa importowane twarogi

11 odpowiedzi
Czy to prawda, że nie należy jeść importowanych pomidorów, cytrusów, kiwi, bananów?
Czy można, dla zdrowia, włączać do surówek liście od rzodkiewek?
Jestem kobietą 70+ z lekką nadwagą. Czy dobrze robię jedząc sporo chudego białego sera i chudych twarogów?
Dzień dobry,
mit, że importowane warzywa i owoce nie powinny być spożywane w krajach gdzie nie rosną ma swoje dwie przyczyny: 1. niektórzy obawiają się chemicznych środków, spowalniających dojrzewanie, 2. wg niektórych nurtów medycyny naturalnej, czy dalekowschodniej, żywność która rośnie na danym terenie służy najlepiej jego mieszkańcom. O ile pierwsza przyczyna ma swoje podstawy w realnym życiu, tzn. faktycznie dojrzewanie tych produktów jest sztucznie spowalniane, o tyle nie ma badań naukowych, które potwierdzają teorię, że żywność która nie rośnie na naszym terenie nam szkodzi. Co więcej, w mojej opinii importowane warzywa i owoce często ratują nas często w czasie, gdy w Polsce nie ma sezonu na warzywa i owoce, np. zimą, czy jesienią. Uważam, że nie należy się ich bać, warto natomiast bardzo dokładnie przed spożyciem umyć je w ciepłej wodzie. Jeśli chodzi o liście rzodkiewek, to są one jadalne.Co do pytania o spożywanie chudych serów, dobrze Pani robi, że wybiera chudsze ich wersje, natomiast co do ilości - nie wiem, co ma Pani na myśli mówiąc, że spożywa ich "sporo". Według aktualnej wiedzy naukowej więcej niż 2 porcje dziennie nabiału nie przynosi dodatkowych korzyści zdrowotnych w kontekście chociażby mineralizacji kości. Ważny jest całościowy bilans diety, ile jest w niej warzyw, owoców, mięsa, jajek itp. Pozdrawiam serdecznie, JJ

Trudno powiedzieć czy dobrze Pani robi jedząc sporo produktów białkowych bo nie wiem ile ich Pani spozywa, nie wiem w jakiej kondycji są Pani nerki i żoładek. Liście rzodkiewek są jadalne, a importowane cytrusy i warzywa są zabezpieczane na czas podrózy odp. środkami chemicznymi, często pakowane w folie, a te zabiegi nie służa zdrowiu pozdrawiam Ewa Strzeszewska
Odpowiednio przygotowane warzywa i owoce powinny być podstawą codziennej diety. Spożywanie poszczególnych gatunków należy skonsultować z lekarzem lub dietetykiem ze względu na interakcje z lekami. Ilość spożywanego sera również proponuje skonsultować z dietetykiem.
Myć owoce w sodzie oczyszczonej, można miec swoje pomidory, cytrusty, banany raczej nie chyba że zmieni Pani miejsce zamieszkania i będzie miała swoje cytrusty i banany ;-). Co znajdziemy w liściach rzodkiewki? Przede wszystkim witaminę C, której zawierają dwa razy więcej niż cytryna, fosfor, żelazo i wapń. To jednak nie wszystko. Są one również bogatym źródłem glukozynolanów (glukozynolatów), czyli cenionych związków o działaniu antyrakowym.Wiec jak najbardziej tak ;-)Chudy nabiał jak najbardziej nie wiem jednak co znany spore ilości jest to pojęcie względne. Jeżeli mówimy o wapniu w twarogach pochodzenia zwierzęcego to jak najbardziej ;-)pozdrawiam
Dzień dobry,
owoce i warzywa importowane w celu ochrony przez zepsuciem są zabezpieczane środkami chemicznymi. W związku z tym takie produkty przed spożyciem należy bardzo dokładnie umyć przed spożyciem.
Może Pani spożywać liście rzodkiewek, jednak radziłabym tylko w sezonie.
Teraz lepiej skorzystać z kiełków rzodkiewki.
Twaróg chudy jest produktem niskokalorycznym, więc warto włączyć go do diety, jeżeli chce Pani schudnąć. Jednak dieta nie może opierać się głównie na twarogach, powinna być urozmaicona i szczególnie bogata w różnorodne warzywa i owoce.
Serdecznie pozdrawiam! Marta Heller-Surowiec
Witam serdecznie! Zawsze zalecam moim pacjentom jadanie owoców i warzyw sezonowych. Zima zdecydowanie nie jest czasem, w którym rosną pomidory w Polsce. W tym czasie zalecam spożywanie np. przecierów pomidorowych zamiast pomidorów importowanych. W ziemie najlepiej wybierać warzywa korzeniowe, cebulowe, strączkowe i kapustne. Owoce importowane są pryskane silnymi substancjami grzybobójczymi i bakteriobójczymi, by mogły przetrwać długą podróż. Bardzo ważne jest dokładne ich umycie za pomocą gąbki przed spożyciem. Dlatego w tej kwestii też zalecam jedzenie naszych polskich owoców np. jabłek lub gruszek, a także owoców z mrożonek.
Oczywiście, że można włączyć liście rzodkiewek do swojej diety. Nadają się świetnie do urozmaicania surówek i sałatek warzywnych.
Bardzo dobrze, że wybiera Pani chude produkty nabiałowe. To bardzo ważne w codziennej diecie. Wszystkie produkty powinny być odpowiednio zbilansowane. Nie wiem jaka jest to dokładnie ilość jaką Pani spożywa. Zapraszam na konsultację do mojego gabinetu. Będę w stanie więcej pomóc.
Pozdrawiam.
Witam,
Jeżeli chodzi o importowane owoce i warzywa chodzi o to,że są one bardzo obficie pryskane przed transportem,aby nie uległy zepsuciu w czasie transportu do danego kraju,używane też są środki zapobiegające szybkiemu dojrzewaniu produktu.Dlatego należy pamiętać ,aby owoce i warzywa przed zjedzeniem bardzo dokładnie umyć,aby pozbyć się środków chemicznych.Oczywiście jarzyny i owoce wyhodowane w Polsce nie potrzebują takiej ilości spryskiwania,chociaż też są spryskiwane w sezonie zimowym i też trzeba je myć dokładnie. Liście od rzodkiewki można włączyć w sezonie na rzodkiewkę,w obecnym okresie rośnie w szklarniach i nie ma żadnych właściwości odżywczych. Bardzo dobrze Pani robi,bo w Pani wieku potrzebne jest wapno,które w serze i twarogach jest zawarte.
Pozdrawiam
Monika Kowalik
Nie jest to prawda. Cytrusy, kiwi i banany są cennym źródłem witamin i przeciwutleniaczy, których w zimie może nam brakować. Produkty te pochodzą ze swoich naturalnych stref klimatycznych, więc zawierają pełnie wartości odżywczych, tak samo, jak rodzime owoce i warzywa dostępne w sezonie. Jedynym problemem mogą być środki ochrony roślin, którymi pokrywana jest skórka, jednak wystarczy się jej pozbyć (a najlepiej umyć owoc ciepłą wodą używając szczoteczki) i cieszyć się smakiem egzotycznych owoców. Ewentualne szkodliwe działa pozostałych w środku owocu pestycydów nie przeważy korzyści płynących z tych produktów. Pomidory poza sezonem nie zaszkodzą, jednak zawierają mniej składników odżywczych, dlatego można je z powodzeniem zastąpić innymi warzywami.
Jeśli rzodkiewki pochodzą z dobrego źródła możemy włączyć ich liście, które są bogate w przeciwutleniacze.
Chudy twaróg posiada niską zawartość wapnia, szczególnie ważnego dla kondycji kości w Pani wieku, dlatego warto zamieniać go na inne produkty mleczne, jednak nie ma powodu do jego całkowitej eliminacji.
Witami serdecznie,
Zdecydowanie najlepsze są owoce sezonowe, rosnące w naszym kraju. Jednak i owoce importowane mogą być korzystne dla naszego zdrowia, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy naszych jest niewiele. Proszę tylko pamiętać o dokładnym ich myciu, dotyczy to jednak także naszych produktów.
Liście rzodkiewek można dodawać do surówek, ale radziłabym raczej robić to w sezonie, a najlepiej z rzodkiewek wyhodowanych samodzielnie.
Chudy twaróg to dobre źródło białka i wapnia, jest ważnym elementem diety.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
Szanowna Pani, dieta w Pani przypadku powinna być lekkostrawna i jak najbardziej urozmaicona, aby zapobiec ewentualnym niedoborom składników pokarmowych. Nie wiem, co dla Pani oznacza termin sporo, lecz jeśli twaróg chudy znajduje się każdego dnia w jadłospisie w rozsądnej ilości to jest to oczywiście w porządku. Nie ma przeciwwskazań do eliminacji produktów o które Pani pyta, jeśli czuje się Pani dobrze po ich spożyciu i nie występują u Pani schorzenia, które wymagają ich ograniczenia. Coraz częściej wykorzystuje się liście rzodkiewki w koktajlach, czy surówkach - oczywiście można po nie sięgać, choć ja nie jestem ich specjalnym zwolennikiem.
Polecam jeść warzywa i owoce sezonowe, czyli te, które akurat mamy dostępne. Odnośnie liści od rzodkiewek, wszystko zależy od Pani trawienia, czy nie będzie czasem to nam zalegać.. Chudego nabiału nie polecam, m.in. ze względu na odkładający się śluz w jelicie, co daje negatywne dla organizmu skutki, ale jeśli raz w tygodniu zje Pani twaróg półtłusty, to nic się nie stanie. Najważniejsze by znaleźć równowagę i harmonię w tym co robimy.