walka z piciem a anticol

13 odpowiedzi
Witam, Ostatnio kilka weekendów z rzedu przesadziłem z alkoholem. Szukam pomocy i leku. Chęci sa ogromne. czy warto zaczac od Anticolu ?
Nie warto! Nadużywanie alkoholu to zjawisko dość złożone i Anticol nie poradzi sobie z tym. Jedyną drogą pozbycia się problemu, jaką znam (i my lekarze znamy) to kontakt z terapeutą(tką), ośrodkiem leczenia uzależnień lub klubem abstynenckim. A tych w Warszawie jest pod dostatkiem. Unikać trzeba tyko tych, którzy proponują jedynie "odtrucie".
By to zrobić trzeba wykonać ważny a trudny krok - podjąć decyzję, że ma się problem z nadużywaniem. Najczęściej uspakajamy się zaprzeczając problemowi, pocieszając się, że to nie jest problem, bo możemy nie pić przez ....2-3 tygodnie, że nie pijemy codziennie itp. Marne to wymówki!
Pójście do poradni nie oznacza tego, że jest Pan alkoholikiem! Oznacza, że jest Pan na tyle rozsądny by zdobyć wiedzę o tym, czy Pana kontakt z alkoholem to nadużywanie, picie niebezpieczne czy początki nałogu czy jeszcze coś innego.
Proszę nie zwlekać.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Na początek proponuje wizytę w Poradni Odwykowej. Jeśli to uzależnienie od alkoholu (tam najlepiej to zdiagnozują) to potrzebne jest leczenie. Sam lek nie wystarczy. Konieczna jest odpowiednia terapia odwykowa. Obecnie mamy dostępne nowsze i skuteczniejsze od anticolu leki pomagające utrzymywać abstynencje lub przynajmniej ograniczyć ilość wypijanego alkoholu.
Nie, Anticol jest obecnie zalecany wyłącznie u osób, które miały z nim wcześniej dobre doświadczenia. Tak naprawdę nie ma leku, który rozwiązałby problem uzależnienia bez jednoczesnej psychoterapii, aczkolwiek jest kilka substancji nowszych niż disulfiram (Anticol), które stosuje się w terapii pomocniczo. Doceniając Pana motywację do podjęcia leczenia rekomenduję konsultację z terapeutą uzależnień i psychiatrą. Tacy specjaliści pracują w poradniach leczenia uzależnienia od alkoholu. Konsultacja ułatwi rozstrzygnięcie, czy jest pan osobą pijącą szkodliwie, czy uzależnioną od alkoholu oraz jakie leczenie będzie w tym przypadku najwłaściwsze. Współcześnie terapia uzależnienia od alkoholu opiera się na psychoterapii.
Nie, zdecydowanie nie. Lepiej zacząć od terapii. Leczenie Anticolem jest stosowane w bardziej zaawansowanych stadiach choroby alkoholowej i wiąże się z pewnym ryzykiem, W celu podjęcia terapii najlepiej zgłosić się do Poradni Leczenia Uzależnień, myślę że w Warszawie oferta jest bardzo różnorodna, włącznie z zajęciami w godzinach popołudniowych czy wieczornych przeznaczonymi dla osób aktywnych zawodowo. Życzę powodzenia w leczeniu i pozdrawiam.
Nie warto, anticol nie jest substancją, która cokolwiek leczy. Proponuję udać się do specjalisty psychoterapii uzależnień, który przeprowadzi diagnozę i określi co jest Pana problemem czy picie szkodliwe czy tez uzależnienie. Wtedy można zastanowić się nad formą leczenia i ewentualna farmakoterapią.Proszę nie odwlekać wizyty, jeśli ma Pan poczucie, ze z piciem nie jest tak jak powinno być i nie jest Pan sam w stanie nad tym zapanować warto sprawdzić co jest tego przyczyną.
Najważniejsza metodą leczenia puzależnienia jest terapia. Proszę się sie zgłosić do poradni odwykowej w celu podjęcia terapii grupowej, indywidualnej. Bez terapii leczenie farmakologiczne nie ma sensu.
Witam serdecznie, przede wszystkim zaleciłbym dokładną diagnostykę problemu nadmiernego używania alkoholu i na tej podstawie dopasowanie terapii. Leki mają raczej charakter wspierający leczenie, podstawową metodą pozostaje terapia odwykowa. Anticol jest lekiem kontrowersyjnym, ponadto jego stosowanie uzależnione jest od ścisłej współpracy pacjenta i nadzoru lekarza. Nie proponowałbym rozpoczynania leczenia od Anticolu, zwłaszcza w sytuacji braku diagnozy i niepodjęcia próby terapii. Istnieją jeszcze inne leki stosowane w terapii uzależnienia od alkoholu np. Campral i Selincro.
Najlepiej po prostu zgłosić się do poradni leczenia uzależnień. Tam otrzyma Pan pełną diagnozę i profesjonalną pomoc.
Anticol sam w sobie jest lekiem niebezpiecznym. Można go stosować, ale jedynie jako wsparcie terapii.
Leki mogą zmniejszyć skutki nadużywania alkoholu, ewentualnie zmniejszyć tzw. głód alkoholowy. Nie wyleczą przyczyn " przesadzania " z alkoholem. Warto zacząć więc od wizyty u terapeuty uzależnień, aby ocenił wraz z Panem problem i wskazał właściwe dla Pana możliwości pomocy. Leków w terapii uzależnień stosujemy co najmniej kilka np. disulfiram ( Anticol), akamprozat ( Campral), najnowszy nalmefen (Selincro).
Witam!
Anticol jest tylko tzw "straszakiem". Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby udanie się do poradni odwykowej, żeby otrzymać kompleksową pomoc. W takiej poradni zostanie przeprowadzona odpowiednia diagnostyka. Otrzyma pan(i) informacje czy ten sposób picia alkoholu jest już uzależnieniem czy tylko używaniem szkodliwym oraz czy nadużywanie alkoholu nie wynika z innych problemów np depresyjnych, które należy leczyć farmakologicznie lecz nie za pomocą anticolu. Jest to bardzo ważna informacja przed ewentualnym podjęciem terapii. Jeśli zdecyduje się pan(i) na spotkanie z terapeutą otrzyma pan(i) wiele informacji jak radzić sobie z własnymi emocjami i "głodem alkoholowym". Nie jestem zwolennikiem stosowania anticolu, zwłaszcza na początku leczenia. Może on być czasami wsparciem w kompleksowym leczeniu.
Pozdrawiam Ewa Słaboń
Dobre pytanie, które zadaje wielu. Anticol to wspomagacz trwania w trzeźwości, nie jej podstawa. Powinno się go zacząć używać po min. kilku miesiącach skutecznej terapii odwykowej, nie na początek. Jest zbyt groźny dla człowieka o słabej jeszcze woli i demotywuje do pracy nad sobą, co jest istotą terapii leczenia uzależnień.
Dostępne są rownież nowsze i skuteczniejsze metody rozwiązywania problemów alkoholowych. Warto porozmawiać na ten temat bezpośrednio z lekarzem lub psychologiem (terapeutą)

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.