Wada wymowy u dorosłych. Czy można ją wyleczyć?

24 odpowiedzi
Mam 25 lat i od zawsze nie wymawiam "r". Czy w tym wieku można jeszcze coś z tym zrobić? Do tej pory nie leczyłam się logopedycznie.
Tak, oczywiście, zapraszam do siebie na diagnozę - zobaczymy co da się zrobić :)

Oczywiście, że u dorosłych może też leczyć wady wymowy. Potrzebne są tylko odpowiednie ćwiczenia i systematyczna praca w domu. Pozdrawiam, Maria Kmiecik
Dzień dobry:)
Wiele zależy od przyczyny nieprawidłowej realizacji głoski. Przede wszystkim należy sprawdzić jak u Pani działa aparat artykulacyjny. Jeżeli jest Pani zdecydowana podjąć działanie zmierzające w kierunku prawidłowej realizacji głoski [r], to zapraszam na badanie logopedyczne. Dopiero wówczas będzie można stwierdzić jakie mamy szanse na powodzenie, które w dużej mierze zależy to od Pani determinacji :)
Pozdrawiam,
Małgorzata Łuczak
Witam serdecznie. Generalnie jest to oczywiście możliwe. Przeszkodą mogą być duże nieprawidłowości anatomiczne w obrębie twarzoczaszki. Odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz duża motywacja i dyscyplina pacjenta to klucz do sukcesu (znam osoby 20, 30 letnie którym się udało). Utrudnieniem mogą być inne nieprawidłowości takie jak skrócone wędzidełko podjęzykowe, mocno wysklepione podniebienie, zaburzenia połykania i gryzienia czy dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego.
Witam. Oczywiście,że można. Dużo zależy od Pani determinacji. Należałoby jednak w pierwszej kolejności zbadać przyczynę, dlaczego Pani nie wymawia tej głoski. Być może ma Pani skrócone wędzidełko podjęzykowe i problem z pionizacją języka. Być może wymawia Pani głoskę "r", ale niepoprawnie (tj niezgodnie z fonetyką). Zwróciłam uwagę na te dwa aspekty, ponieważ są istotne. Jeśli pacjent deformuje głoskę ( wymawia ja niepoprawnie pod względem fonetycznym) i ma 25 lat to znaczy,że jest silnie utrwalona i wymawianie jej w sposób poprawny ( po terapii logopedycznej) w mowie spontanicznej może być utrudnione. Natomiast jeśli z jakiś powodów Pani nie wymawia jej w ogóle to będzie zdecydowanie prościej. Zalecam konsultację logopedyczną by postawić trafną diagnozę i podjąć terapię logopedyczną. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Oczywiście, że można "coś z tym zrobić":) Niestety, utrwaliła się u Pani ta wada bardziej niż u dziecka (ponieważ utrwalała się dłużej), jednak jak najbardziej polecam udać się na diagnozę logopedyczną, a następnie na terapię. Życzę powodzenia!
Tak. Są różne cwiczenia na wywołanie głoski /r/ i jej automatyzację. Można skorygowac u osób dorosłych.
Szanowna Pani!
Jeśli nie ma żadnych nieprawidłowości anatomicznych - wadę wymowa da się usunąć w każdym wieku ☺️ Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że posiada Pani 25 lat złych nawyków, więc nie można liczyć na efekty po miesiącu. Wszystko da się zrobić - warunkiem jest "jedynie" ciężka i systematyczna praca.
Pozdrawiam,
Aleksandra Kowalska
Witam. W każdym wieku można korygować wady wymowy. Proponuję zgłosić sie do logopedy na konsultacje. Pozdrawiam.
Tak, można coś z tym zrobić. Trzeba zdiagnozować najpierw co jest przyczyną tego, że "r" nie powstało i jeśli się da - usunąć przyczynę. Jednak z doświadczenia wiem , że tylko osoby naprawdę zmotywowane doprowadzaja terapię do końca. Ale są takie. Dlatego jeśli Pani bardzo zależy - dokona Pani tego.
Witam. Na pewno nie jest za późno na wizytę u logopedy. Aby ocenić stan mowy należy ją sprawdzić podczas konsultacji logopedycznej. Pozwoli znaleźć przyczynę oraz zaplanować terapię logopedyczną.
Witam, oczywiście ,że można podjąć się zniwelowaniu rotacyzmu. Najważniejsza jest chęć zmiany i systematyczne ćwiczenia. Proszę się nie nastawiać ,że po jednych zajęciach z logopedą będzie Pani mówić piękne ,,R" szczególnie ,że dotychczas wada ta się utrwalała. Proszę tylko napisać czy wogóle wymawia Pani głoskę r lecz jest ono tzw francuskie- gardłowe czy w ogóle substytuuje głoskę r ,głoską L lub J. pozdrawiam
Wady wymowy można wyleczyć każdym wieku jednak z głoską "r" bywa różnie. Czasem nad samym wywołaniem tej głoski trzeba pracować rok. Wszystko zależy od przyczyny i rodzaju wady. Jednak zawsze powtarzam pacjentom, że dla chcącego nic trudnego :)
Witam, skuteczność terapii zależy od wielu czynników między innymi: prawidłowego zgryzu, sprawności języka, determinacji pacjenta. Moim zdaniem zawsze warto spróbować, przynajmniej się skonsultować. Korekta wady wymowy bądź wywoływanie głosek z reguły bywają czasochłonne, ale każdy pacjent jest inny i nie można w 100% zapewnić jakie będą efekty pracy. Pozdrawiam! :)
Witam, nie ma problemu. Mogę Panią nauczyć wymawiać prawidłowe [r]. Zapraszam na konsultację :)
Witam, jak najbardziej można wyprowadzić wady:) mam w swojej praktyce 3 osoby w wieku od 16-26 lat które pięknie mówią "r" . Bardzo pomoce w tym są wibratory logopedyczne;) tzw. rerek. Pozdrawiam serdecznie
Tak oczywiście, że można dokonać korekcji artykulacji . Natomiast wymawianie głoski r wymaga umiejętności odpowiedniej praksji oralnej jeżeli chodzi o mięśnie języka i wargi. Zapewne to jest przyczyną nieprawidłowego wymawianie głoski bądz skrócone wędzidło podjęzykowe . Musiałabym zdiagnozować . Bardzo proszę umówić się na wizytę przez portal znany lekarz, jeśli jest Pan zdecydowany podjąć próbę.
Dzień dobry Pani! Jeśli chodzi o " rotacyzm"- wada polegająca na nieprawidłowej realizacji głoski "R" , to wyprowadzam z niej zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Najważniejsze by ćwiczyć codziennie i regularnie spotykać się z logopedą. Pierwsza sprawa, to zapoznanie się z budową anatomiczną artykulatorów w jamie ustnej i określenie przyczyn wadliwej realizacji głoski "R". Zapraszam do kontaktu telefonicznego i Pozdrawiam!
Można spróbować, jeżeli będzie ścisła współpraca z logopedą i sumienne wykonywanie ćwiczeń to tak.
Dzień dobry,
w każdym wieku można dokonać korekty wady. Należy jednak pamiętać o tym, że w Pani wieku korekta zajmie więcej czasu.
Z pozdrowieniami,
Joanna Kulik
Witam serdecznie, Oczywiście, zapraszam na wizytę diagnostyczną. Po wizycie będę mogła ustalić konkretny plan działania dla Pani. Terapię logopedyczną można zacząć w każdym wieku. Z pewnością realizacja głoski jest błędnie utrwalona przez lata, co może wydłużyć proces terapii, jednak jest Pani dorosłą osobą, dzięki czemu posiada Pani dużą świadomość i praca może układać się bardzo pomyślnie. Pozdrawiam, Gabriela Dykas
Witam Serdecznie,
Nie ma górnej granicy wiekowej, która ograniczałaby możliwość podjęcia terapii w zakresie prawidłowej realizacji głosek. Wpływ na prawidłową artykulację ma wiele czynników takich jak:
pionizacja języka, jego ruchomość, kształt i wielkość; właściwy zgryz i oczywiście motywacja do ćwiczeń. Zachęcam do podjęcia terapii logopedycznej.
Pozdrawiam Aleksandra Karlik
Witam,

Oczywiście istnieje możliwość usunięcia wady w wieku dorosłym.
Trzeba jedynie liczyć się z faktem, że terapia może zająć więcej czasu niż u dziecka. Osoba dorosła ma już pewne przetrwale nawyki, które trudno jest usunąć ale przy sumienne pracy jest to oczywiście możliwe.
Polecam konsultacje z doświadczonym logopeda.

Pozdrawiam
Joanna Gałczyńska-Adamiak
Witam,
oczywiście jest możliwe nauczyć się wymawiać głoskę r. Jednak pełna odpowiedź jest możliwa tylko po szczegółowej ocenie każdego przypadku indywidualnie.Zapraszam na diagnozę.