W zębie leczonym kanałowo nabawiłam się głębokiej próchnicy. Lekarz wyleczył ząb ale chce przeprowad

9 odpowiedzi
W zębie leczonym kanałowo nabawiłam się głębokiej próchnicy. Lekarz wyleczył ząb ale chce przeprowadzić reendo mimo, iż na zdjęciu nie ma żadnych zmian w kanałach ani wierzchołkowych. Czy jest sens robić profilaktycznie reendo? Czy można np zostawić ząb do obserwacji? Np. rentgen raz na pół roku?
Należy wykonać CBCT i na podstawie tego badania określić potrzebę reendo

Każde ponowne leczenie endodontyczne prowadzi do dalszego osłabienia zęba.Jeśli nie ma zmian ,to najwyżej można wykonać zdjęcie CBCT aby ocenić,czy nie ma dodatkowych kanałów,które nie zostały wcześniej wypełnione.
Zgadzam się z poprzednimi lekarzami że najpierw przeprowadzić prawidłową diagnozę i ocenić potrzebę wykonania ponownego leczenia kanałowego
Sugeruje wykonania badanie cbct i konsultacje ze specjalista endodoncji
Zgadzam się z w.w. odpowiedziami. Jeśli nie chce Pani zgodzić się na powtórne leczenie kanałowe, niezbędna jest regularna kontrola radiologiczna
Myślę, że lekarz który zlecił re-endo ma swoje racje. Jeżeli ubytek próchnicowy w zębie po leczeniu kanałowym objął jamę zęba, bakterie mogły przedostać się do "pozornie" super szczelnie wypełnionego kanału/kanałów. Już po kilku dniach kontaktu środowiska jamy ustnej (bakterii) z materiałem wypełnieniowym w kanałach korzeniowych, dochodzi do ponownego nadkażenia kanałów. Żadne cbct tego nie wykryje. Więc, to czy zęba ponownie leczyć kanałowo należy ocenić kliniczne. Jeśli ubytek próchnicowy nie ma kontaktu z jamą zęba, można przyjąć pozycję wyczekującą (oczywiście po założeniu wypełnienia). Jeśli był kontakt jamy zęba z bakteriami ponad 3 dni- ja widzę wskazanie do ponownej dezynfekcji systemu kanałowego. Powodzenia
Zgadzam się z dr Agnieszką Kobus. Lekarz, który zaproponował reendo najlepiej ocenił stan kliniczny zęba.
Także zgadzam się z opinią lekarza diagnozującego. Ubytek próchnicowy sięgający swym zasięgiem do kanałów, jest wskazaniem do ponownego ich leczenia. Profesor Lipski mówił, że po maksymalnie 2 tygodniach dochodzi do kolonizacji kanału przez bakterie na całej jego długości .
Nie ma co zamykać bakterii pod wypełnieniem
Decyzja lekarza o rewizji wypełnienia kanału korzeniowego jest w Pani interesie, musi być oczywiście poparta konkretnymi wskazaniami. Myślę, że trzeba zaufać lekarzowi leczącemu, gdyż tylko on takie argumenty posiada, a żaden z lekarzy tutaj udzielających odpowiedzi nie ma dostępu do wykonanych badań. Nie możemy więc udzielić mądrej odpowiedzi TAK czy NIE. :<)))