W roku 2012 w ciągu ok. 2 miesięcy schudłem 11 kg (z wagi 96 kg przy wzroście 175 cm), potem jeszcze

9 odpowiedzi
W roku 2012 w ciągu ok. 2 miesięcy schudłem 11 kg (z wagi 96 kg przy wzroście 175 cm), potem jeszcze stopniowo schodziłem do wagi 77 kg (styczeń 2013). W kwietniu/maju 2013 znowu przytyłem do ok. 83 kg, a później już stopniowo chudłem, żeby jesienią 2014 r. osiągnąć wagę 67 kg. Przez długi czas waga mi się utrzymywała. Dopiero w 2016 roku jesienią osiągnąłem wagę ok. 70 kg, a w tym roku w ciągu 5 miesięcy znowu przytyłem ok. 10 kg (zła dieta plus leki). Na chwilę obecną ważę więc 80 kg. Jak widać w ciągu ostatnich kilku lat miałem pewne wahania wagi i dlatego kieruję do państwa pytanie: Czy jeżeli będę teraz schodził z wagi maks. 1,5 kg miesięcznie do poziomu 66 kg (plan na ok. 9 miesięcy), przy odpowiedniej diecie i właściwym planie treningowym, to czy nie pozostanę z problemem wiotkiej skóry (zwłaszcza na brzuchu) i rozstępami? Jakie inne tempo chudnięcia Państwo ewentualnie zalecają? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozostaję z wyrazami szacunku.
Utrata masy ciała 0.5 kg tygodniowo to zdrowe chudnięcie takie tempo redukcji może uchronić nas przed wiotką skórą.
Odchudzanie powinno być wspomagane ćwiczeniami. Skóra będzie bardziej jędrna a dzięki zwiększonej masie mięśniowej ciało będzie wyglądać młodziej i zdrowiej. Warto wprowadzić ćwiczenia od samego początku.
Polecam także wit C, która jest niezbędna do produkcji tkanki łącznej, zapewniającej wytrzymałość i elastyczność skóry. Naturalnie znajdziemy ją w owocach, warzywach, acerola, dzika róża.

Mądre i zbilansowane odchudzanie, dostosowane indywidualnie do organizmu to jedyna droga do spadku wagi na stałe. Przestrzegam przed "właściwym planem treningowym", który automatycznie podnosi potrzeby kaloryczne organizmu dając niestety uczucie głodu, jeśli dieta nie uwzględnia zwiększonej aktywności fizycznej, co z kolei prowadzi do efektu jojo. Sugeruję wizytę u doświadczonego dietetyka, który tak skomponuje dietę, aby nie czuł Pan głodu. Pozdrawiam
Witam
Z doświadczenia wiem, że kwestia, którą Pan poruszył jest bardzo indywidualna. Każdy organizm w innym tempie przebudowuje struktury skóry. Oczywiście niezwykle istotną kwestią jest tutaj zbilansowana dieta i rodzaj treningu, które mają niebagatelny wpływ na stan skóry. Jednak jeśli występuje problem luźniejszej skóry przykładowo w okolicach brzucha, należy uzbroić się w cierpliwość. Ponieważ wiotka skóra jest dla pacjentów / podopiecznych problemem natury estetycznej, zalecałbym spokojną rekompozycję sylwetki zamiast szablonowego podejścia - budowanie masy --> redukowanie tkanki tłuszczowej --> ponowne budowanie i tak dalej. Powolna rekompozycja będzie lepiej znoszona przez organizm, który nie będzie narażony na ciągłe zmiany kaloryczności (deficyt / nadwyżka) a brak drastycznych zmian wagi pozwoli cieszyć się ze stopniowo pojawiających się efektów przy zminimalizowaniu widoczności wiotkiej skóry. W związku z tym zalecam utrzymywanie wagi na poziomie 70-75kg przy podaży kalorii równoważnej całkowitemu dziennemu zapotrzebowaniu, wdrożenie zindywiduaizowanego systemu żywienia oraz treningu siłowego z elementami treningu wydolnościowego oraz CIERPLIWOŚĆ. To pozwoli zoptymalizować efekty i zachować zdrowie.
Szanowny Panie,
optymalne tempo chudnięcia to 0,5-1,0 kg/tygodniowo, więc zakładane -1,5 kg miesięcznie to dobre tempo. Organizm powinien się odpowiednio adaptować do tych zmian - również skóra. Oczywiście, należy również zadbać o aktywność fizyczną i odpowiednią formę mięśni, co pozytywnie wpłynie na wspomniany przez Pana efekt wizualny. Pomocne mogą być również kosmetyki, zwłaszcza w przypadku rozstępów.

Z poważaniem,
Sławomir Kula
Dzień dobry,

Najbezpieczniejszym sposobem na utratę masy ciała, a mam na myśli redukcję tkanki tłuszczowej i maksymalne utrzymanie posiadanej masy mięśniowej jest utrata 0,5 kg m.c. na tydzień. Pozwoli to wyeliminować nieprzyjemne objawy gwałtownego odchudzania. W razie jeszcze jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt.

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
Witam serdecznie,
Optymalny proces chudnięcia to ok. 0,5-1kg na tydzień. Warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednio zbilansowaną dietę, która uwzględni też dodatkową aktywność fizyczną.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
Dzień dobry
Istnieją ogólne zalecenia utraty wagi ciała tj. ok. 10% całkowitej masy ciała / rok. Jednakże zależnie od wielkości zbędnej masy ciała oraz ryzyka wystąpienia incydentu sercowego-naczyniowego odpowiednio dostosowuje się utratę zbędnych kilogramów.
Zanim odpowiem jeszcze na pytanie, zastanawiam się na dość szybkiej utracie kilogramów przez Pana, bo aż 11kg w przeciągu 2 miesięcy. Co dokładnie było przyczyną utraty tej wagi oraz jakie leki Pan przyjmuje i na jakie jednostki chorobowe Pan cierpi - jest tutaj bardzo ważne. Zakładam, że problem tkwi w gruczole tarczycowym - nadczynność tarczycy, bądź niedoczynność/nadczynności o podłożu autoimmunologicznym.
Niemniej jednak należy udać się w Pana przypadku do specjalisty lekarza, aby rutynowo i kompleksowo się przebadać oraz dietetyka, aby ten ustalił odpowiednią dietę uwzględniającą obecny stan zdrowia.

Z poważaniem
Piotr Luboński
Stan skóry po utracie masy ciała jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników, nie tylko od tempa chudnięcia czy sumarycznej liczby zrzuconych kilogramów.
Dzień dobry,

Jedynym skutecznym sposobem na korekcję rozstępu i fałdów skóry po znacznej utracie masy ciała jest abdominoplastyka. Zapraszam serdecznie na konsultację.

Pozdrawiam,
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Paweł Szychta
Specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej