W jaki sposób stwierdzić nerwice lękową?

10 odpowiedzi
Jak można stwierdzić, czy jestem chory na nerwice lękową ? Czy trzeba zrobić badanie EEG, czy wystarczy rozmowa z psychologiem ?
Witam serdecznie,
zadając pytanie o objawy nerwicy, najprawdopodobniej zauważył Pan coś niepokojącego w swoim zachowaniu, czy też odczuwanych emocjach. Żałuję, że nie podał Pan żadnego przykładu takiego zachowania i odczuć u siebie. Każdemu z nas z powodu stresu zdarza się ból brzucha, problemy ze snem, trzęsą nam się ręce lub dopada nas inna z dolegliwości. Jest to normalne, dopóki nie trwa za długo, a tym samym nie zaczyna wymykać się nam spod kontroli.
Przede wszystkim w Pana sytuacji zalecam udanie się do specjalisty psychiatry lub neurologa w celu wykluczenia zmian organicznych w mózgu lub nerwicy pourazowej na przykład po przebytym wypadku, a następnie do psychoterapeuty lub psychologa. Przy leczeniu nerwicy farmakoterapia nie zawsze jest najważniejsza, podstawą jest psychoterapia. Stąd, należy dotrzeć do źródeł choroby, ponieważ mogą one być zróżnicowane, a następnie przy pomocy psychologa uczyć się tego, jak radzić sobie z emocjami.
Pozdrawiam,
Diana

Witam, badanie EEG nie jest konieczne, zaburzenia lękowe można zdiagnozować na podstawie pojawiających się objawów.
Witam serdecznie. "Nerwicę lękową", czyli zaburzenia lękowe może zdiagnozować specjalista. Psycholog może rozpoznać wskazówki diagnostyczne i dokonać wstępnej diagnozy. Badanie EEG nie przyda się, natomiast najczęściej wystarczy rzetelnie przeprowadzony wywiad nt. objawów takich jak: lęk, zaburzenia snu, inne objawy somatyczne i behawioralne. Zapraszam, warto porozmawiać:]
Zanim odbędzie się konsultacja z psychologiem należy wykonać zalecone przez lekarzy specjalistów neurologa / psychiatry badania diagnostyczne żeby wykluczyć ewentualne tło somatyczne lub inne przyczyny zgłaszanych objawów. Badanie EEG jest badaniem które nie uprawnia do postawienia diagnozy nerwicy lękowej u pacjenta.
Dzień dobry,
nie trzeba robić takiego badania, psycholog i/lub psychoterapeuta z łatwością rozpoznaje nerwicę lękową inaczej nazywaną zespołem lęku uogólnionego. Leczy się ją psychoterapią, a czasem trzeba ten proces wesprzeć lekami.
Przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi, życzę wszystkiego dobrego!
Agata Groszek
Tak, wystarczy rozmowa z psychologiem. Jeżeli chciałby Pan/Pani skorzystać z moich usług, proszę o umówienie się poprzez kalendarz wizyt na portalu znanylekarz.pl

Pozdrawiam,
Wiesława Cichoń
Badanie EEg pokazuje zaburzenia pracy mózgu, nerwica jest w obszarze psychiki...Także wizyta, rozmowa z psychologiem...:)
Witam , rozmowa z psychoterapeutą pomaga w nazwaniu objawów jakie Panu towarzyszą oraz w poszukaniu ich przyczyn . Opieka lekarza pomaga wykluczyć przyczyny medyczne. Często nadmierny stres powoduje bolesne dolegliwości. Zachęcam do skorzystania z konsultacji i podjęcia decyzji , by czuć się lepiej. Pozdrawiam serdecznie Beata Gizler
Witam, psychoterapeuta, psycholog kliniczny i psychiatra mogą postawić taką diagnozę
i leczyć tę chorobę niefarmakologicznie lub farmakologicznie. EEG nic nie wykże.
Pozdrawiam
Witam,

Wystarczy zgłosić się do psychologa, psychoterapeuty, bądź psychiatry aby stwierdzić czy mamy do czynienia z zaburzeniami lękowymi. Zalecam skontaktować się z jednym z powyższych specjalistów i umówić na spotkanie.

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski