W jaki sposób należy się odżywiać mając problemy z ukłdem krążenia?

9 odpowiedzi
Dzień dobry!Sprowadza mnie tutaj kłótnia z tatą. Martwię się o niego, bo to starsza osoba, ma 65 lat, a jest już po 2 zawałach, ma cukrzycę typu 2 i nadwagę. Problemy z układem krążenia są u nas rodzinne, ja mając 18 lat mam cukrzycę typu 1 i podwyższony cholesterol mimo regularnych ćwiczeń i dbania o dietę.
Chciałbym przekonać mojego tatę do tego, żeby zatroszczył sie o zdrowie, bo w tej chwili podstawą jego codziennego menu są tłuste kiełbasy, smażona wieprzowina i dużo czekolady. Kiedy mówię mu że to jest niezdrowe i nawet ja takich rzeczy nie jem to mówi że się nie znam i ręce mi opadają. Liczę że wypowiedź wykwalifikowanej osoby na temat żywienia uświadomi mu, że nie trzeba jeść tłusto, żeby się najeść

Pozdrawiam:)
Zdrowa dieta w profilaktyce chorób układu krążenia ogranicza w znacznym stopniu spożycie czerwonego mięsa, zwłaszcza tłustych gatunków, kiełbas, tłustych wędlin, smalcu, boczku, podrobów itp. Niekorzystny wpływ niesie także nadmierne spożycie tłustego nabiału, masła i tłustych serów, które również są źródłem cholesterolu w diecie, którego nadmiar przyczynia się do miażdżycy. Niezbędnym elementem diety w chorobach układu krążenia jest podaż ryb. Minimum dwa razy w tygodniu powinny pojawić się na stole, zwłaszcza tłuste morskie, które dostarczają cennych kwasów omega-3. W diecie nie powinno zabraknąć także świeżych warzyw i owoców oraz produktów z pełnego ziarna. Do diety warto włączać także zdrowe tłuszcze roślinne, jednak kontrolując ich ogólną ilość. Warto korzystać z oliwy z oliwek, oleju rzepakowego, nasion, orzechów oraz awokado. Słodycze niestety również powinny być znacznie ograniczone, gdyż dostarczają szkodliwych izomerów trans kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do chorób układu krążenia i miażdżycy naczyń krwionośnych.

Dzień dobry,
przy takich schorzeniach jakie ma Pani tata oprócz regularnie przyjmowanych leków bardzo ważny jest styl życia, w tym dieta.Tłuste kiełbasy, wieprzowina zawiera dużo nasyconych kwasów tłuszczowych które pogłębiają miażdżycę, a czekolada jest bardzo kaloryczna. Domyślam się że tym schorzeniom towarzyszy nadwaga lub otyłość. Odpowiednia dieta, prowadząca do redukcji masy ciała, może znacząco przedłużyć życie i zwiększyć jego komfort. Zmiana nawyków jest trudna, ale możliwa w każdym wieku i rzeczywiście - zdrowe jedzenie nie musi się wiązać z byciem głodnym.
Pozdrawiam
Ewa Gąsecka
Zapraszam na konsultację by zrobić m.in. analizę składu ciała, która pokarze jaki mamy wiek metaboliczny, stan narządów wewnętrznych, nawodnienie, masę mięśniową, tłuszczową itp.. 70% chorób wynika z nieprawidłowej diety. "Jeśli mamy wszystko a nie mamy zdrowia to nie mamy nic" Jeśli Pani tata nie pozwoli sobie pomóc, to niestety nie zrobimy nic..
Witam serdecznie, Rzeczywiście, w przypadku pani Taty, zmiana sposobu odżywiania miałaby ogromny - pozytywny wpływ na poprawę stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia.
Wymienione przez Panią potrawy i produkty są ciężkostrawne i przyczyniają się do: odkładania nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej (dodatkowych kilogramów), tworzenia blaszki miażdżycowej, podwyższenia poziomu cholesterolu oraz ciśnienia.
W przypadku cukrzycy typu 2 redukcja masy ciała wpłynie korzystnie na efekty leczenia i może uchronić przed dalszymi powikłaniami.
Warto zachęcić tatę do wizyty u dietetyka.
Życzę powodzenia!
Pozdrawiam,
MBellwon
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie,

Mądre powiedzenie "jesteśmy tym co jemy idealnie odzwierciedla moje stanowisko na ten temat. Bardzo często osoby nie dbają o swoje żywienie, ale wbrew pozorom nie odczuwają żadnych negatywnych skutków z tym związanych. Jednak nasz organizm w którymś momencie zbuntuje się. Sami pracujemy przez całe życie na to w jakiej kondycji będzie nasze zdrowie w późniejszym wieku. Jednak nie da się nikogo zmusić do zmiany nawyków żywieniowych (nie lubie slowa diety - ponieważ dieta trwa krótko, a zależy na zmianie całościowej). Myślę, że najczęściej boimy się diety, ponieważ słowo to źle nam się kojarzy - wszystko zabronione. Prawda jest taka, że i słodycze możemy jeść ale w odpowiednich porach, porcjach i z sensownym składzie. Cóź, życzę powodzenia w rozmowie z tatą. Może akurat przyjdzie kiedyś dzień, że zmieni zdanie, 3mam kciuki:)

Pozdrawiam
Monika Papuga-Sobczak
Witam. Niestety w sytuacji Pani taty stan zdrowia się nie polepszy, a zmiany chorobowe będą się nasilały. Chyba, że zmieni dietę, wtedy można zatrzymać, a nawet te zmiany cofnąć. Leki mimo, że mają leczyć jak ich nazwa wskazuje, maja też skutki uboczne. Prawidłowa dieta jest kluczem do sukcesu. Pani Tata przede wszystkim powinien zacząć od prawidłowego nawodnienia organizmu - dobrze jest zaczynać dzień od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny i w ciągu dnia wypijać około 8 szklanek wody. Kolejnym krokiem jest zwiększenie jakości diety - czyli spożywanie potraw składających się z produktów zawierających dużo składników odżywczych: świeże warzywa, owoce - najlepiej jagodowe, podroby, kiszone produkty. Dobrze jest wypijać w ciągu dnia koktajl na bazie zielonych warzyw: jarmużu, szpinaku. Im więcej takich składników tym szybciej organizm pozbędzie się złogów w organizmie i zmiany miażdżycowe mogą się zatrzymać. Bo jeśli Pani tata miał już 2 zawały i nie zmienił trybu życia, to blaszka miażdżycowa będzie się dalej odbudowywać. Jeżeli tata byłby gotowy na zmiany, mogę w tym pomóc - potrzebuje podejścia indywidualnego, a nie wydruku standardowej diety dla cukrzyków. Pozdrawiam
Witam, mam się tu wypowiedzieć czy chciałby Pani się umówić?
Pozdrawiam
Dzień dobry. Polecaną dietą przy chorobach układu sercowo- naczyniowego jest dieta śródziemnomorska. W takiej diecie tłuszcze powinny pochodzić głownie z produktów roślinnych np. oliwy z oliwek, oleju rzepakowego, lnianego, orzechów czy awokado. W diecie tej również powinniśmy ograniczyć produkty pochodzenia zwierzęcego a jeść więcej produktów roślinnych , w tym warzyw strączkowych. W diecie musimy uwzględnić produkty pełnoziarniste, takie jak pełnoziarnisty chleb, ,makaron, kasze, płatki oraz jak największą ilośc warzyw i owoców. Trzeba Tacie uświadomić, że skoro ma już tyle chorób to znaczy, że jego model żywienia się nie sprawdził i jest zły. Nie trzeba jeść tłusto, żeby być najedzonym. Wystarczy jeść kilka zbilansowanych posiłków i do każdego dokładać dużo warzyw.
Dzień dobry,
W przypadku chorób sercowo-naczyniowych,dieta odgrywa bardzo ważną rolę, Na pewno sposób żywienia Pani taty, doprowadził do rozwoju nadwagi czy otyłości. Pierwszym krokiem powinna być redukcja masy ciała oraz ograniczenie tłuszczów nasyconych w diecie (głównym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego, szczególnie tłuste kiełbasy i tłusta wieprzowina). Z kolei czekolada jest bardzo kaloryczna, a gdy zagłębimy się w jej skład, odkryjemy, że składa się głównie z cukru i tłuszczu. Warto zachęcić tatę do wizyty w gabinecie dietetycznym, gdzie będzie można ustalić indywidualną dietę zgodną z preferencjami żywieniowymi. Może wtedy się przekona, że nie tylko tłuste pokarmy, wpływają na zaspokojenie apetytu.