W jaki sposób leczy się uzależnienie od pornografii?

5 odpowiedzi
Witam Serdecznie.mam 32 lata, mój mąż 37. Jesteśmy parą od 15 lat, a małżeństwem od 8 lat. Dwoje dzieci 3 latka i 7 lat. Mój problem jest dla mnie nie do zniesienia, ponieważ jakiś czas temu odkryłam, że mąż jest uzależniony od filmów porno. To dla mnie okropnie wstydliwe i wręcz upokarzające. Rozmawiałam z nim, płakałam, krzyczałam, prosiłam. Już 3 razy można powiedzieć, ale problem wraca. Przysięga, że tego nie robi, a ja zaraz niedługo znajduję to w komputerze, czy telefonie. Rozmawialiśmy wczoraj, chciałam, żeby zaczął się leczyć, ale się nie zgadza, ze wstydu, bo nawet rozmawiając ze mną nie potrafił spojrzeć mi w oczy. Mówi, że nie wie dlaczego to robi, że nie chodzi o mnie, bo myślałam może, że czegoś mu brakuje, że już mu się nie podobam, że to moja wina. Ale upiera się, że to nie ma ze mną nic wspólnego. Jednak ja boję się, ze ma dużo, choć nie wiem dlaczego mogło by tak być. Nie jestem z tych kobiet, które często boli głowa lub inaczej wykręcających się od seksu. Wręcz przeciwnie, od 15 lat tak samo mocno go kocham i tak samo mnie podnieca. Właśnie dlatego chcę ratować to małżeństwo sposobami jakimi tylko się da! Twierdzi, że wcale nie chce tego oglądać, że mu samemu przed sobą wstyd, że później żałuje i denerwuję się, że ja znowu zorientuję się, że oglądał. Nie wiem jak mam mu sama pomóc, co robić? To niszczy nasze małżeństwo, do tego stopnia, że boję się wyjść z domu i zostawić go samego. Jak wychodzę to cały czas zastanawiam się co on robi? Zgłupieję przez to. Ciągle jestem zdenerwowana, smutna i dosłownie nieszczęśliwa. Moje złe samopoczucie odbija się również na Dzieciach, bo ciągle mam to w głowie, zamiast się cieszyć, szaleć i bawić się dziećmi. Bardzo negatywnie wpływa to na nasze relację, bo jakby tak zliczyć to uprawiamy seks 2-3 razy w miesiącu! Bradzo proszę o pomoc.
Witam. Twój opis sytuacji może wskazywać że partner może mieć skłonności do uzależnień, ale może to tez oznaczać kryzys w Waszym związku. Zapraszam na terapię, na 1 wizytę Was razem albo tylko któreś z Was. Polecam stronę o uzależnieniu od seksu i miłości i zrobienie tam zamieszczonego testu uzaleznienieodmilosci.pl , ciekawa jest też książka P.Carnes "Od nałogu do miłości".
Piotr Chaciński
psycholog, specj. seksuolog

Dzień dobry,
Rozumiem Pani zdenerwowanie i olbrzymie zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Niestety nic Pani nie może zrobić za swojego męża. Niestety wszelkie prośby, racjonalne rozmowy nie działają- doświadczyła już Pani tego. To mąż musi podjąć decyzję o podjęciu leczenie lub zaprzestaniu oglądania filmów- samodzielnie. A Pani - dzisiaj- może się zastanowić czy tak chce żyć czy nie i co będzie jeśli mąż nie zmieni swojego zachowania.
Pozdrawiam
Szanowna Pani, Problem jest złożony i wymaga leczenia obojga partnerów. Jest to na tyle delikatna sfera, że trudno o pomoc listowną. Zapraszam na konsultację. Z wyrazami szacunku,
Proponuję zorientować się, kto w okolicy zamieszkania zajmuje się leczeniem uzależnień od seksu i czy ma w tym doświadczenie oraz dobre efekty. Myślę, że lekarz psychiatra ma w tym dobrą orientację, kto jest w okolicy "dobry"...
Do terapeuty powinniście pójść RAZEM. I dalej powinna Pani utrzymywać kontakt z terapeutą.
Jest to bardzo ważne. Proszę sobie stale uświadamiać, że ludzie uzależnieni stosują techniki manipulacyjne w stosunku do otoczenia, zwłaszcza bliskich.
Tylko życzliwa, ale żelazna konsekwencja może pomóc Pani w sanacji Waszego związku.
Życzę Wam powodzenia. Jeśli nie uda się Pani pójść RAZEM, to powinna Pani zadbać o siebie i pójść sama do seksuologa-psychologa lub psycholog zajmującego się rodziną.
Konsekwentna presja na męża jednak zazwyczaj jest skuteczna, Mąż nie jest winien, że wpadł w uzależnienie, jest to choroba "emocji i samokontroli", odpowiada jednak za to, co robi z tym problemem, czy się leczy. Potrzebna jest Wam pomoc specjalistyczna, "samoleczenie" bardzo rzadko jest skuteczne, raczej tylko frustruje i zniechęca...
Trzymam kciuki. Pozdrawiam. JW, blog seksuologia.com, Poznań. 12.12.16.
Witam
Uzależnienie od pornografii (o ile rzeczywiście tak zdiagnozowany będzie Pani mąż) może być z jednej strony przyczyną jak i objawem głębszego problemu w obrębie waszej relacji. Z tego co Pani pisze wasze życie seksualne przestało być dla Państwa satysfakcjonujące, wasze relacje uległy pogorszeniu zaś Pani zadręcza się myślami dotyczącymi tego czy Pani mąż akurat nie ogląda pornografii, jedyną szansą na wyjście z tej trudnej sytuacji jest podjęcie terapii par i znalezienie realnej przyczyny Państwa kryzysu, zaś w drugiej kolejności diagnoza Pani męża która potwierdzi bądź wykluczy uzależnienie od pornografii. W przypadku stwierdzenia uzależnienia zalecałbym dodatkowo podjęcie indywidualnej terapii przez Pani męża.

Pozdrawiam :)
Radek Szafrański
Psycholog, Psychoterapeuta