uzaleznienie od komputera

13 odpowiedzi
mam problem z 17 letnia wnuczka najprawdopodobniej uzaleznionej od gier komputerowych , traci poczucie czasu jest chora na cukrzyce gdy zaczna grac nie pamieta o pomiarach cukru .Po zablokowaniu dostepu do internetu ma zmienne nastroje i staje sie agresywna nie chce wychodzic ani spotykac sie z rówiesnikami nie chce sie zgodzic na wizyte u lekarza zreszta nie wiem do jakiego? Jak jej pomoc
Dzień dobry. Na pewno nakazy wybrać się do psychologa dziecięcego, aby spokojnie popracował z Pani wnuczka

Pozdrawiam

Dzień dobry,
Opisywane przez Panią: utrata poczucia czasu przy grach, izolacja społeczna w celu koncentracji na aktywności związanej z używaniem komputera to częste objawy uzależnienia. Ponad to zmienne nastroje, agresywne zachowanie po odstawieniu komputera to cechy zespołu odstawienia. Uzależnienie od komputera podobne w swoich mechanizmie jest do każdego innego uzależniania. Dlatego jeżeli podejrzewa Pani u wnuczki właśnie ten problem zachęcam by udała się Pani do ośrodka terapii odwykowej i tam porozmawiała z terapeutą, co należy robić. Zanim będzie Pani motywowała wnuczkę to terapii watro samemu zgłosić się do specjalisty czyli terapeuty uzależnień. On doradzi Pani jak zachowywać się wobec wnuczki oraz gdzie szukać dla niej pomocy.
w Legnicy polecam centrum terapii uzależnień na ulicy Powstańców Śląskich.

Pozdrawiam
Dzień dobry, zachęcam Panią do skorzystania z pomocy terapeuty d/s uzależnień. Może Pani sama wybrać się na takie spotkanie. Mam nadzieje , że uzyska Pani wsparcie i pomoc. Pozdrawiam serdecznie
Witam Panią, sugeruję udać się na konsultację do psychologa (najlepiej klinicznego) oraz terapeuty uzależnień. Jeśli u wnuczki zostanie stwierdzone uzależnienie od gier komputerowych, najprawdopodobniej terapeuta zasugeruje terapię uzależnień, a w przyszłości psychoterapię. W pierwszej kolejności jednak wskazana jest konsultacja u ww. specjalistów. Pozdrawiam
Witam, warto spróbować zachęcić ją do spotkania ze specjalistą psychoterapii uzależnień lub psychologiem.Podczas pierwszej sesji omawiamy na czym polega dany problem i podejmujemy jeśli jest konieczność próbę motywacji do podjęcia leczenia i dalszej pomocy. Mogą Panie ( za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego), lub wnuczka z rodzicami zgłosić się prywatnie odpłatnie na poradę lub w Poradni Leczenia Uzależnień w ramach NFZ.Do specjalisty psychoterapii uzależnień nie musza Pani posiadać skierowania. Pozdrawiam.
Agresywna reakcja na zablokowany internet mieści się w obszarze symptomów uzależnienia. Trudno jednak na podstawie tego symptomu dokonać jednoznacznej diagnozy. Niepokojące są również opisane przez Panią osłabione relacje rówieśnicze. Z racji uzasadnionej troski o zdrowie wnuczki sugeruję zgłoszenie się na konsultację do psychologa. Rozumieme że przekonanie do tego wnuczki, może być niełatwym zadaniem jednak proszę się nie poddawać. Wnuczka może badać determinację babci.
Pozdrawiam,
Wojciech Królikowski
Szanowna Pani,
W przypadku opisywanej przez Panią sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie terapia rodzinna. Można by przypuszczać, że Pani wnuczka nie radząc sobie z jakimiś trudnościami, szuka ucieczki w Internecie/grach komputerowych.
Wsparcie rodziny będzie niezwykle pomocne, by pomóc jej zmierzyć się z nimi. W opisywanej przez Panią sytuacji doskonale sprawdzi się terapia rodzinna (prowadzona przez psychoterapeutę).
Ważne jest by pamiętać, że każdy z członków rodziny - mama, tato, rodzeństwo, dziadkowie - może zaoferować nastolatce coś cennego i dlatego na terapię należy zaprosić wszystkich.
Pozdrawiam serdecznie
Witam, bardzo dobrze, że zareagowała Pani widząc problem wnuczki. Ograniczenie dostępu do internetu i komputera to jeden z kroków, które warto w takiej sytuacji rozważyć, natomiast jest to dopiero początek drogi. Zalecałabym, aby udała się Pani na wizytę do poradni / ośrodka terapeutycznego i porozmawiała ze specjalistą terapii uzależnień. Podczas tego typu konsultacji będzie mogła Pani ustalić, w jakim zakresie jest Pani w stanie pomóc wnuczce i jakie działania podjąć, żeby były one rzeczywiście pomocne. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Witam , trzeba się skonsultować z terapeutą uzależnień w Poradni leczenia uzależnień, w tej sytuacji nie jest potrzebne skierowanie. To co może jej pomóc to być konsekwentnym w odcieniu od internetu i komputera ,aby poczuła że ma problem. Pozdrawiam Magda Gierula
Myślę,że warto porozmawiać czy jest w stanie zobaczyć jakieś alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego. Może wnuczka ma trudności w relacjach z rówieśnikami....Warto wybrać się do terapeuty wyspecjalizowanym w leczeniu uzależnienia od gier,komputera.
Może jej pomóc każda poradnia terapii uzależnień (proszę poszukać w internecie najbliższej placówki) lub poradnia psychologiczna. Należy najpierw zdiagnozować problem. Może należałoby się wybrać bez niej i wspólnie z terapeutą lub psychologiem ustalić następne kroki.
Witam serdecznie,
nie wiem na ile ma Pani kontakt z wnuczką, z kim ona mieszka i na ile jest w kontakcie ze swoimi najbliższymi z rodziny.. Na pewno warto było by się spotkać z wnuczką, najlepiej poza domem, może wyjść na wspólną kawę, herbatę i porozmawiać szczerze o tym, że jest Pani zaniepokojona tym co widzi. Być może ona robi to dlatego, że nie czuje się w bliskości z nikim, a może jest to coś zupełnie innego. Na ile Pani może z nią uczciwie i szczerze porozmawiać? Jest wiele pytań i trudno odpowiedzieć jednoznacznie jak jej pomóc, bo nie wiem co jej jest. Zachęcam do skonsultowania się z terapeutą. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.
Witam,
wygląda na to, że Pani wnuczka może rzeczywiście mieć problem z kontrolowaniem czasu spędzanego na grach komputerowych. Jej reakcja na zablokowanie dostępu do Internetu jest normalną reakcją, jakie obserwujemy u osób uzależnionych. Warto spotkać się ze specjalistą terapii uzależnień, aby móc ocenić skalę problemu i jak sobie z nim poradzić. Rozumiem jednak, że trudno będzie nakłonić wnuczkę na taką wizytę, tak jak niezwykle trudno jest nakłonić każdą osobę uzależnioną do skorzystania z pomocy. Mechanizmy choroby, jaką jest uzależnienie powodują, że osoba uzależniona ma duże trudności z przyznaniem, że sobie nie radzi i ma problemy z powodu picia, brania lub nałogowych zachowań. To, co może zrobić w tej sytuacji rodzina, to skorzystanie z porady specjalisty przez rodziców lub opiekunów. Warto dowiedzieć się, jak postępować wobec osoby uzależnionej, jakich zachowań unikać, jak mądrze kochać kogoś, kto ma problem z uzależnieniem. Nierzadko osoba uzależniona trafia do leczenia dopiero po tym, jak na skutek odpowiedniego wsparcia psychologicznego zmieni się otoczenie.