Uzależnienie

4 odpowiedzi
Witam. Mam problem z masturbacją, robię to od kilku lat, 2-3 razy dziennie czasami już bez przyjemności tylko dla zwykłej ulgi i wyładowania emocji. Co powinienem zrobić w takiej sytuacji ?
Witam.

Należałoby się zastanowić, czemu na służyć masturbacja, z jakimi emocjami jest ona związana. Czy ma charakter redukcji napięcia po stresującej sytuacji? Czy związana jest z brakiem poczuciem bliskości? Czy towarzyszy temu pornografia? Mało jest informacji na ten temat i przydatny będzie pełny wywiad. W tym celu może Pan się udać do seksuologa i razem zastanowić się nad tym problemem.

Rozumiem .Towarzyszy Panu ciągłe napięcie emocjonalne, które w taki sposób próbuje Pan rozładować . Zachęcam do konsultacji z seksuologiem lub z terapeutą od uzależnień .
Jeżeli chce Pan poczuć sie lepiej i nie czuć się uzależniony od czynności seksualnych jaką jest m.in. masturbacja warto udać się na konsultację terapeutyczną- najlepiej do seksuologa lub psychoterapeuty. Mogę tu polecić panią psycholog Magdalenę Gworys. Znajdzie ją Pan przez portal ZnanyLekarz. Pozdrawiam.
Witam,
Aby rozpoznać uzależnienie od masturbacji należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
Czy masturbacja staje się nawykowe i mimowolne?O uzależnieniu od masturbacji możemy mówić, gdy jest częste, regularne i stereotypowe.
Masturbacja zaczyna zabierać coraz więcej czasu.Z jego powodu osoba uzależniona popada w problemy zdrowotne, finansowe, zawodowe, małżeńskie. Nad masturbacją nie można zapanować, do aktu zmusza wewnętrzny impuls. Masturbacja ma charakter kompulsywny i rytualny. Osoba uzależniona nie może uwolnić się od przymusu masturbacji.
Jeżeli przez dłuższy czas osoba uzależniona nie masturbuje się, zaczyna odczuwać tzw. zespół abstynencyjny, czyli nieprzyjemne doznania fizyczne i psychologiczne pojawiające się w wyniku dłuższego braku kontaktu z uzależnieniem. Niepokojące symptomy związane z masturbacją mogą pojawić się w sytuacji, w której osoba uzależni się od masturbacji albo kiedy praktyki masturbacyjne połączone są z zachowaniami zagrażającymi zdrowiu albo życiu. Kompulsywna, częsta masturbacja (kilka razy dziennie lub więcej) może być jednym z objawów uzależnienia seksualnego. W wielu przypadkach masturbacja ma charakter zastępczy. Leczenie zaburzeń bywa trudne i wymaga czasu. Osoba uzależniona od masturbacji musi sama przyznać, że ma problem i wymaga leczenia. Terapia powinna być przeprowadzona pod okiem specjalisty, w tym wypadku seksuologa, psychologa lub psychoterapeuty.