upragnione dzieciątko

4 odpowiedzi
Witam,
Mam 25 lat moje tsh wynosi 2,71 ul/Uml. Od ponad roku staramy się o dzieciątko. Czy moje Tsh może być przyczyną trudności zajścia w ciążę ? Gdzie lepiej byłoby się zgłosić w tym celu do ginekologa czy endokrynologa ? Dodam, że sprawy ginekologiczne wszystkie ok, miesiączki regularne tylko zmagam się z wypryskami głównie w okolicach brody i żuchwy.
Jest wiele przyczyn utrudniających uzyskanie upragnionej ciąży. Z przedstawionego opisu wynika, iż jedną z nich może być zbyt wysoki wynik poziom TSH. Zanim podda się Pani bardziej szczegółowej diagnostyce w kierunku ewentualnych przyczyn trudności zajścia w ciążę powinno rozwiązać się ten problem. Proponuję powtórzyć TSH oraz wykonać fT4 i anty TPO. Z tymi wynikami może udać się Pani do endokrynologa.

Witam-ten poziom TSH raczej nie powinien być problemem przy uzyskaniu ciąży, ale przy planowaniu ciąży powinna Pani przyjmować małą dawkę tyroksyny w dawce 25-37.5 mcg/na czczo.Z próbą wyjaśniania problemu powinna Pani zgłosić się najlepiej do ginekologa-endokrynologa. Pozdrawiam.
Szanowna Pani, ciąża to Pani, pani Partner i Wasz wzajemny układ immunologiczny i 10 % tzw przyczyny idiopatyczne (nieznane). to co najmniej 3 elementy. sam Tsh (zresztą prawie prawidłowy) to niewielki wycinek. proponuje kontakt z doswiadczonym ginekologiem. z szacunkiem Artur Mazur Kalisz
Dzień dobry,
Jeśli ginekologicznie wszystko jest w porządku, to proponuję endokrynologa. Wydaje się zasadne oznaczenie hormonów tarczycy fT4 i fT3, p/ciał ATPO. Ewentualnie poszerzenie diagnostyki o inne hormony przysadki i elektrolity (sód i potas). Oczywiście powinna Pani zbadać estrogeny i testosteron. Pozdrawiam serdecznie.