TSH na poziomie 3,7 u młodej kobiety - czy to powód do niepokoju?

3 odpowiedzi
Witam serdecznie,

Mam 24 lata. Od 5 lat mam ogromne problemy z miesiączką. Opisując wszystko w skrócie: miesiączka jest bolesna, obfita i na tyle nieregularna, że nie jestem w stanie ocenić kiedy się pojawi, zwłaszcza, że PMS pojawia się bardzo różnie - raz jest, innym razem go nie ma. Tak samo jest w przypadku trwania miesiączki, ponieważ czasem trwa 4 dni, czasem 7 dni, czasem 2 dni, a czasem standardowe 5 dni. W badaniach stężenia hormonów wyniki są różne w przypadku estradiolu (raz wychodzi zbyt niski, kolejnym razem w normie) oraz prolaktyny (raz wychodzi w normie, innym razem jest dwukrotnie za wysoka). Byłam niedawno u ginekologa, który zlecił mi badania tarczycy, przeciwciał przeciwtarczycowych, CA-125 oraz USG. Poza TSH, które wyniosło 3,7, wszystkie inne wyniki są w normie. Badanie USG również nie wskazuje na nieprawidłowości. Chciałam uprzejmie prosić o radę co powinnam zrobić w tej sytuacji i czy taki wynik TSH powinien być dla mnie alarmujący?

Pozdrawiam serdecznie,
Użytkowniczka portalu
Wynik ten świadczy o objawowej subklinicznej niedoczynność tarczycy i wymaga leczenia - włączenia do terapii Euthyroxu 37,5 ug raz dziennie rano na czczo - co powinno poprawić zarówno miesiączkę jak i okresowy nadmierny wyrzut prolaktyny.

Witam. Wyżej wymienione zaburzenia miesiączkowania wraz z wynikami TsH które jest ponad normę u Pani powinien prześledzić i włączyć leczenie Endokrynolog. Polecam Agnieszka Haczek- Kluczewska
Przedstawiony wynik TSH raczej nie wpływa na te problemy. Przyczyny należy szukać gdzie indziej. Ca-125, a-TPO USG są bez znaczenia w Pani przypadku. Hormony żeńskie oznacza się w określonych dniach cykluaby wysunąć prawidlowe wnioski. Jednak przedstawila Pani zbyt malo danych aby próbować znależć przyczynę tego stanu.Należy udać się do ginekologa-endogrynologa, sam ginekolog to za malo.