Trauma dwoch gornych jedynek/siniejacy zab.

11 odpowiedzi
Witam serdecznie,
Mialem nieszczescie doznania traumy po upadku z roweru, w ktorym ucierpialy dwie gorne jedynki.
Obecnie mam problem z jedna z nich. Zab na poczatku ruszal sie ale nie wypadl i za namowa stomatologa zostawilem go i probowalem obchodzic sie z nim jak najdelikatniej....
Niestety zdaje sie ze obumarl, bo stal sie siny. Moje pytanie to, co dalej z nim robic?
Zakladam ze dzieje sie w nim i w okolicy pewien stopien zakazenia. Dziaslo jest dosc wrazliwe.
Mam zamiar go zostawic, bo mysle ze istnieje mozliwosc leczenia kanalowego ale obawiam sie o zdrowie pozostalych zebow, dziasel i generalnego zakazenia. Czy to dobry pomysl?
Jezeli tak, to czy mam uzyc jakichkolwiek lekow na zakazenie? Plukac jame ustna roztworem soli?? Jezeli powinienem usunac to jak szybko?
Do wypadku doszlo 2 tygodnie temu.
Dziekuje z gory za porade
Witam ,
Należy jak najszybciej zgłosić do stomatologa , wykonać rentgen zęba , i zdecydować jak ma wyglądać dalsze leczenie- jeśli ząb jest sinawy będzie wymagał leczenia kanałowego jeśli nie uległ złamaniu lub pęknięciu korzeń .

Zwykle zęby po urazach wymagają w którymś momencie leczenia kanałowego, ale samo zsinienie korony nie jest.objawem wystarczającym żeby takie leczenie rozpocząć. Powinien pan wybrać się do swojego stomatologa krory wykona RTG oraz sprawdzi żywotność zęba i dopiero wtedy podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.
Witam.
Z opisanej sytuacji wynika, że faktycznie doszło do zmian w miazdze zęba. Leczenie z wyboru - interwencja endodontyczna, wybielanie wewnątrzkoronowe+odbudowa i obserwacja. Natomiast, jeśli w badaniu rtg/cbct okaże się, że ząbek ma pęknięcie (złamanie) - to niestety trzeba będzie pożegnać się z nim. Badanie rtg/cbct powinno być wykonane przed podjęciem ew. leczenia celem uniknięcia straty czasu i środków w razie złamania.
Z poważaniem.
Dzień dobry,przy urazie zęba, może dojść do zerwania pęczka naczyniowo-nerwowego (to jest ta część miazgi korzeniowej która wychodzi z korzenia ),miazga wtedy obumiera i konieczne jest leczenie kanałowe zęba. Ząb jak najbardziej jest do uratowania :) Płukanie jamy ustnej nie pomoże - trzeba przeleczyć kanałowo zęba.Pozdrawiam dr Kręcisz
Dzień dobry!
Zapraszam pilnie na konsultację, właśnie takimi przypadkami się zajmuję.
Na miejscu wykonam wszystkie potrzebne zdjęcia rtg.
Na wizytę najlepiej umówić się telefonicznie lub przez kalendarz wizyt.
Pozdrawiam
Agnieszka Sicińska
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie,
Po każdym urazie koniecznie trzeba pozostawać pod kontrolą stomatologa, między innymi za pomocą zdjęć rentgenowskich. Na podstawie zdjęć i badania ocenia się stan zęba po urazie i jego rokowanie.
Zasinienie wskazuje na obumarcie tkanek zęba i najprawdopodobniej konieczne będzie leczenie kanałowe.
Przede wszystkim należy się udać na dokładną kontrolę, na której stomatolog dokładnie oceni co najlepiej dalej robić z zębem.
Witam, podane przez Pana objawy mogą świadczyć o martwicy miazgi "nerwu" zęba gdzie może toczyć się stan zapalny. Aby uniknąć dalszych konsekwencji i pogorszenia stanu należy jak najszybciej udać się do lekarza stomatologa w celu leczenia kanałowego zęba.
Płukać jamę ustną można, ale płukankami do tego przeznaczonymi.
Powinna Pani przeprowadzić leczenie kanałowe tych zębów,póżniej można je wybielić,nie usuwać
witam, należy zgłosić się do stomatologa w celu zbadania żywotności zęba i wdrożenia ewentualnego leczenia. Niestety płukanie jamy ustnej w tym przypadku nie pomoże. Zapraszam na wizytę
Za krótki okres obserwacje trwają do 6 tygodni w tymczasie sprawdzamy żywotność i ruchomość potem można podejmować decyzje o sposobie leczenia
Witam!
Po urazach zgryzowych zęby objęte tym urazem powinne być zszynowane, czyli połączone, aby je ustabilizować. Może to być w wielu przypadkach szyna kompozytowa.
Przez następne dni lekarz sprawdza żywotność zębów objętych urazem. w tym przypadku Pana ząb obumarł i trzeba jak najszybciej przeleczyć go kanałowo. Konieczne jest dalsze utrzymanie szyny a za tym unieruchomienia tych zębów. Prawidłowe leczenie kanałowe jest jednocześnie zamknięciem ewentualnego ogniska zakażenia.
Po stabilizacji zębów można zdjąć szynę łączącą zęby pourazowe z zębami dobrze osadzonymi w zębodołach.
Joanna Ziółkowska