Torbiel Bakera

3 odpowiedzi
WYNIK BADANIA KOLANA PRAWEGO

Ślad wysięku w stawie, niewielki obrzęk fałdów maziówki.
Rzepka w stanie spoczynku położona prawidłowo, przy napięciu m. czworogłowego widoczna
lateralizacja rzepki. W obrębie chrząstki na dostępnej badaniu powierzchni stawowej kości udowej
ogniska chondromalacji II stopnia. poza tym prawidłowy obraz stawu rzepkowo - udowego.
na pograniczu trzonu i rogu przedniego łąkotki bocznej niewielkie pękniecie.
Tylny róg ML bez pęknięć.
Łąkotka przyśrodkowa, więzadła poboczne, więzadła krzyżowe bez cech uszkodzenia.
W dole podkolanowym torbiel Bakera o miernie pogrubiałych ścianach, o wymiarach 5x1,5x2,5cm.

Moje pytanie
Skąd ta torbiel skoro uszkodzona jest łąkotka, a torbiel jest z lewej strony dołu podkolanowego?
Szanowny Pacjencie,
Torbiel Bekera jest objawem choroby stawu kolanowego, a nie chorobą samą w sobie. Tym samym obecność torbieli może potwierdzać uszkodzenie łąkotki bocznej. Sugeruję konsultację u specjalisty ortopedy ponieważ może być wymagany zabieg operacyjny - artroskopia.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak

Witam!
Torbiel stawu podkolanowego typowo lokalizuje się z tyłu stawu kolanowego. Wynika najczęściej z uszkodzenia struktur stawu kolanowego (m.in. łąkotek). Przez te uszkodzenia wydostaje się płyn stawowy, tworząc torbiel. Lokalizuje się ona w miejscu, które jest najbardziej podatne- a jest to najczęściej w okolicy przyśrodkowej; w kaletce brzuchato- półbłoniastej.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz
Torbiel Bakera jest objawem nawracających wysięków w stawię a te mogą być następstwem różnych patologii w obrębie stawu. Torbiel powstaje typowo w miejscu gdzie torwbka stawowa jest najsłabsza i jej lokalizacja nie ma związku przestrzennego z lokalizacją pierwornej zmiany