Tętniak tętnicy podobojczykowej

6 odpowiedzi
Witam u mojej mamy podczas doplera tętnic szyjnych stwierdzono w początkowym odcinku tętnicy podobojczykowej prawej poszerzoną tętniakowo tętnice podobojczykową prawą 18mm tk to potwierdził mam pytanie czy ten tętniak może pęknąć
Tętniak może pęknąć. Ale ryzyko pęknięcia zwiększa sie wraz z wielkością. Wskazaniem do zabiegu jest średnica 2,5 cm lub objawy czyli bole, zatorowość, zakrzepica z niedokrwieniem ręki lub zakrzepica żylna.
Pozdrawiam.

Wynik trzeba skonsultować ze specjalistą chirurgii naczyniowej oraz ocenić inne duże naczynia czy nie ma w nich tętniaków.
Witam,
Tętniaki tętnic podobojczykowych pękają rzadko. Częściej mogą powodować objawy zatorowości obwodowej, skutkiem której może być niedokrwienie palców ręki. Tętniak tej wielkości jest wskazaniem do leczenia endowaskularnego. Pozdrawiam,
Michał Kuklo
Witam
Każdy tętniak może pęknąć, im większy, tym większe prawdopodobieństwo pęknięcia. Ponieważ leczenie tętniaków nie jest pozbawione powikłań - leczy się je inwazyjnie wyłącznie wtedy, kiedy ryzyko pęknięcia tętniaka jest większe niż ryzyko wystąpienia powikłań.
Pozdrawiam
Witam, tętniaki tętnicy podobojczykowej pękają bardzo rzadko. Pozdrawiam
Tętniaki tętnicy podobojczykowej mogą być jak wrzecionowate, tak i workowate, ich budowa ma istotny wpływ na ryzyko pękania. Ważnym jest również wywiad, dokładna lokalizacja tętniaka i inne okoliczności. Ponadto często tętniaki t. podobojczykowej współistnieją z tętniakami w innej lokalizacji. Informacja o poszerzeniu t.podobojczykowej jest bardzo ważna, ale uważam, że należy rozszerzyć diagnostykę choroby.
Życzę zdrowia i zapraszam na konsultację.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.