Szyjka macicy w ciąży

3 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie skracania szyjki macicy w ciąży. Na jakiej podstawie lekarz może to wykryć? Jestem obecnie w 23 tc i do tej pory miałam robione badanie palpacyjne na każdej wizycie (co miesiąc) + usg przez brzuch i na tej podstawie lekarz stwierdzał, że z szyjką jest wszystko ok. Wizytę mam dopiero za 2 tygodnie a od jakiegoś czasu czuję chwilowe twardnienie brzucha (ok. 1 -2 minuty i mija) i czasem też mam uczucie ciężkości w dole brzucha. Czy mogą to byś symptomy skracającej się szyjki i powinnam zgłosić się wcześniej na wizytę?
oceny szyjki macicy dokonuje się za pomocą badania ginekologicznego oraz usg przezpochwowego, badanie przezbrzuszne jest mniej dokładne; przy opisanych objawach powinna Pani zgłosić się wcześniej do lekarza

Droga Pani powinna mieć Pani wykonane przesiewowe badanie USG przezpochwowe w celu oceny długości szyjki, jej zamkniętego kanału, obecności objawu lejka i pozycji łożyska. Objawy które Pani opisuje są dość częste i wynikają z powiększania się macicy i pociągania za jej więzadła. Mimo to badanie USG jest bezwględnie zalecane.
Dzień dobry,
Ginekolog kontroluje długość szyjki macicy na dwa sposoby. Pierwsze to badanie ginekologiczne na każdej wizycie (co Pani opisuje). Druga metoda to badanie ultrasonograficzne, które wykonuje się zwykle przy podejrzeniu skracaniu się szyjki (jest dokładniejsze). Jeśli odczuwa Pani coś, co może przypominać czynność skurczową i częstotliwość tych odczuć się zwiększa, należy do skonsultować jak najszybciej ze swoim lekarzem prowadzącym. Ze wzrostem wieku ciąży różne dolegliwości się pojawiają, czasem mniej lub bardziej dokuczliwe, proszę też wyjaśnić ze swoim lekarzem prowadzącym jak się je rozróżnia i kiedy należy się zaniepokoić.