"szpotawość kończyn"

1 odpowiedzi
Witam Panie Doktorze. Moją dolegliwością jest jak to określił wcześniej lekarz ortopeda "szpotawość kończyn" (chodzi o obydwie nogi), przy czym lewa noga jest bardziej wygięta na zewnątrz prawdopodobnie z tego względu, że parę lat wcześniej miałem usuwaną łękotkę przyśrodkową. Jak określił lekarz, leczenie polegałoby na przecięciu kości i ich naprostowaniu. Czy często są wykonywane tego typu operacje i jakie jest ich rokowanie. Czy istnieje duże ryzyko wystąpienia komplikacji i jakich. Mam 51 lat i chciałbym jeszcze trochę aktywnie pożyć :) Z góry dziękuję za poświęcony mi czas i odpowiedź na zadane pytanie. Serdecznie pozdrawiam - Tomasz
Zakładając, że szpotawość występuje na poziomie stawu kolanowego (co sugeruje treść Pana pytania), prawdopodobnie wystąpiły u Pana zmiany zwyrodnieniowe przedziału przyśrodkowego tego stawu po usunięciu łąkotki. Możliwe, że już wcześniej występował u Pana pewnien stopień szpotawości na tym poziomie związany z deformacją rozwojową na poziomie kości piszczelowej (najczęściej). Osteotomia jest dosyć często proponowanym i dość bezpiecznym sposobem korekcji osi kończyny. W przypadku zmian zwyrodnieniowych i bólu pozwala ona także na znaczne zmniejszenie dolegliwości, poprawę funkcji, odroczenie (czasem znaczne) konieczności endoprotezoplastyki stawu. Po więcej informacji zapraszam do gabinetu.