Szpotawość kolan a sport - rehabilitacja.

7 odpowiedzi
Kiedy powinienem właściwie rozpocząć rehabilitację po rekonstrukcji ACL? Jeden lekarz powiedział mi, że przez 1 miesiąc nie ma mowy o żadnej rehabilitacji, drugi lekarz powiedział, że powinienem ją rozpocząć jak najszybciej.
szpotawość może być powodem bólów kolan. prosta porada. podczas ćwiczeń należy pilnować, aby kolana jak najmniej uciekakły na zewnątrz i pilnować, żeby linia pionowa poprowadzona ze środka rzepki padała na 2 palec stopy

Ćwiczenia są jak najbardziej wskazane, ale tylko pod okiem doświadczonego trenera.
Nie potrafię określić jakie ćwiczenie sa w tym momencie Pani/Panu potrzebne
Zachęcam do konsultacji z fizjoterapeutą celem oceny całego łańcucha biokinematycznego,jak rozkładają się siły na stopie i na st. biodrowym,ile stopni ma szpotawość. Pozdrawiam.
Witam
Strzelanie w stawach nie jest dobrym objawem, świadczy o przymusowych nie fizjologicznych ustawieniach podczas napięcia. Ćwiczenia nie powinny prowokować trzasków. Ogólnie wysiłek odpowiedni do naszej aktualnej predyspozycji będzie poprawiał stan ciała i jego walory motoryczne. Szpotawość w sposób istotny zmienia możliwości funkcjonalne kończyn i wpływa negatywnie na sposób przenoszenia obciążeń. Przy tak istotnej zmianie proponowałbym udać się do zorientowanego fizjoterapeuty, ponieważ z taka wadą da się walczyć. Bez przeprowadzenia testów funkcjonalnych i badania manualnego ze względów które wymieniłem wcześniej nie jestem w stanie zaproponować właściwych ćwiczeń i aktywności.
Pozdrawiam serdecznie
Arkadiusz
Dzień dobry, przy każdego typu odejściu od osi w stawie powinniśmy wdrożyć ćwiczenia stabilizacyjne oraz dążyć do jak największej redukcji zaistniałych odchyleń, a także postarać się znaleźć źródło problemu( może problem kolan ma swój początek w innym stawie?).W każdym ćwiczeniu powinniśmy starać się utrzymywać staw jak najbliżej (jak to tylko możliwe) prawidłowego ustawienia. Nie obciążenie, a dokładność wykonania świadczy o dobrym ćwiczeniu. Sport sam w sobie nie jest przeciwwskazaniem, a wręcz odpowiednio dobrana aktywność może znacznie zmniejszyć dolegliwości. Szpotawości kolan może towarzyszyć również problem w innych stawach, dlatego warto wybrać się na konsultacje do fizjoterapeuty, który szczegółowo zbada cały narząd ruchu i zaleci odpowiedni program usprawniania. Nie ma uniwersalnych ćwiczeń i zaleceń ponieważ każdy organizm jest inny. Serdecznie zapraszam na wizytę i badanie funkcjonalne po którym będę mógł powiedzieć więcej o Pana/Pani przypadku.

Pozdrawiam
Mateusz Goczał
fizjoterapeuta
Rehabilitacja powinna się zacząć w miarę jak najszybciej. Im bardziej jest odwlekana tym dłużej potem będzie trwał powrót do sprawności. Po 2 tygodniach od zabiegu zaleca się rozpocząć rehabilitację. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do sprawności fizycznej :)
Mądra rehabilitacja może i powinna być prowadzona od samego początku, gdyż zapobiega to wielu powikłaniom. Lekarz, który zaleca jej odłożenie z pewnością ma złe doświadczenia z nie do końca kompetentnymi fizjoterapeutami lub pacjentami ćwiczącymi na własną rękę. Zbyt szybko wprowadzane lub nieprawidłowe ćwiczenia mogą spowodować uszkodzenie gojących się tkanek i przeszczepu.