szczepienia

5 odpowiedzi
Witam!
W związku z wyjazdem na ferie na Karaiby chciałabym się zapytać o szczepienia. 20 grudnia zaszczepiłam moją 11-letnią córkę na WZW typu A, a przed wyjazdem chciałam ją zaszczepić na zaległe MMR. Dowiedziałam się, że powinnam ją zaszczepić również na dur brzuszny. Jaka powinna być odległość między szczepieniami i czy zdążę wykonać oba szczepienia przed wyjazdem w połowie lutego?
Proszę skierować to pytanie do lekarza medycyny tropikalnej, który decyduje jaką szczepionką p/durowi brzusznemu będzie szczepione dziecko , bo od tego zależy jak ustawić te szczepienia i czy jest szansa, żeby zdążyć z uodpornieniem dziecka

Witam; zaległe szczepienie MMR należy wykonać (w kalendarzu szczepień w 10 rż...). Odnośnie duru brzusznego, rejon Karaibów nie jest rejonem wysokiego ryzyka, przynajmniej według danych SANEPID. Zależy tez w które rejony się Pani wybiera, wyspy (Kuba, Dominikana, Margarita), są raczej bezpieczne. Jeśli jest to Wenezuela w części kontynentalnej (zwłaszcza południowo wschodni rejon), należy wziąć pod uwagę profilaktykę p-malaryczną. Wracając do szczepionki, jeśli rzeczywiście jest wymagana przeciwko durowi, to wchodzi obecnie pod uwagę jedynie polisacharydowa podawana podskórnie i uodparniająca na 3 lata, szczepionki doustne wymagają podania 2 krotnie w odstępach minimum 2 miesiące + dawka przypominająca, czyli nie tylko nie zdąży pani zaszczepić, ale uodparnia przeciw tylko durowi, a nie tzw paradurom, których ewentualnie można się spodziewać. Jeśli to wyjazd, typowo hotelowy, do wymienionych wcześniej krajów, odradzałbym - szczepienie, nie wyjazd :)
można spróbować, ale może nie być łatwo, zależne to jest lekarza kwalifikującego do szczepień (wielu z nich nie lubi łączyć MMR z innymi szczepionkami z uwagi na dłuzszy okres potencjalnych działań nieporządanych), wyborem typu szczepionki na dur brzuszny, no i oczywiście stanem zdrowia (obecnie okres infekcyjny). Proponuję rozmowę z Waszym pediatrą, który będzie Was kwalifikował do szczepień.
W jednym dniu jednoczasowo tak. Nie powinno się odkładać szczepień, później mamy stres.MMR jest ważniejsza w tej sytuacji
Szanowna Pani,
W Polsce dostępna jest szczepionka polisacharydowa dla dzieci powyżej 2 roku życia, udających się w rejony endemiczne. Szczepienie przeciw durowi brzusznemu należy przeprowadzić minimum na tydzień przed planowanym wyjazdem w rejony endemiczne.
Teoretycznie nie wymaga odstępu od szczepienia MMR.
Proszę pamiętać, aby szczepień przeciw chorobom tropikalnym/endemicznym dokonywać w stosownych poradniach, zajmujących się tego rodzaju szczepieniami.

z wyrazami szacunku

TK