Szczeliny międzyzębowe

29 odpowiedzi
Witam,
W wyniku dwuletniego leczenia ortodontycznego pojawiły się luki między górnymi dwójkami a trójkami.
Jako, że wielkimi krokami zbliża się wizyta, na której będzie zdejmowany aparat, ortodontka zaleciła wizytę u stomatologa w celu poszerzenia dwójek. ( posiadam wąskie dwójki )
Moja pierwsza wizyta w stomatologia zakończyła się niepowodzeniem, gdyż lekarz zalecił zastosowanie ( tutaj nie wiem czy użyję dobrego określenia) plomby światłoutwardzalnej - niestety to wiąże się z piłowaniem zęba, dodatkowo plomba ulega odbarwieniom, dlatego trzeba ją co parę lat wymieniać.
Omówiłem to z moją ortodontką, która powiedziała żeby nie naruszać struktury zęba - nie piłować go, tylko poszerzyć, nie bardzo rozumie. Dlatego stąd moje pytanie, jakie są najmniej inwazyjne metody poszerzania, wypełniania szczelin międzyzębowych ?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Witam,
Na zamknięcie takich przerw jest kilka metod. Można zastosować materiał taki jak na plombę lub wykonać licówki porcelanowe. W celu bardziej precyzyjnych informacji zapraszam na konsultację. Czy trzeba zęby spiłować jestem w stanie powiedzieć dopiero po badaniu Pacjenta.

prawdą jest , że mozna tego typu zabieg wykonac za pomoca materiału kompozycyjnego światłoutwardzalnego (obecnie są stosowane materiały, które pozwalaja na długoczasowe utrzymanie takiej odbudowy) bądź zastosowanie licówek, które są bardziej trwałe.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
My w rojekdental.pl robimy to w następujący sposób ,robimy zdjecia pacjenta potem Waxup ,na koniec najczęściej licówki nonprep z ceramiki i już efekt murowany na całe życie pozdrawamy
Można to zrobić kompozytem,myślę ze wystarczy jedynie zęba wytrawić,lub licówkami,na pewno trzeba to indywidualnie ocenić,licówka nie odbarwia się i daje znakomity efekt estetyczny,osobiście optuję za drugim rozwiązaniem.Serdecznie pozdrawiam Mariola Jodłowska
Witam!
Szczeliny pomiędzy zębami to diastemy i tremy.
Najmniej inwazyjną korektą jest uzupełnienie tych przestrzeni materiałem kompozytowym.
Materiały kompozytowe w jamie ustnej narażone są na wiele czynników. I dlatego nie są wieczne. Trzeba je w razie potrzeby wymieniać.
Nie wiem dlaczego po leczeniu ortodontycznym, którego celem jest przesunięcie zębów w odpowiednim kierunku pojawiły się przestrzenie. Bez wizyty konsultacyjnej, wizyty w gabinecie tylko w ten sposób mogę odpowiedzieć na Pani pytanie. Mam za mało informacji i brak możliwości zbadania Pani oraz diagnostyki zdjęć rtg.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Witam
Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest odbudowa punktów stycznych i poszerzenie zębów materiałem kompozytowym światłoutwardzalnym, nie wiąże się to z piłowaniem zębów ponieważ materiał łączy się chemicznie z tkankami zęba i można to wykonać bez użycia wiertła:). Wykonywałem już takie zbiegi z powodzeniem i jest to najlepsze rozwiązanie w okresie noszenia aparatu i tuż po jego zdjęciu w czasie stabilizacji. Dopiero po pewnym czasie od zdjęcia aparatu i wstępnej stabilizacji zębów mógłbym zaproponować metodę odbudowy bardziej inwazyjną w postaci korony pełnoceramicznej. Pozdrawiam
Dzien dobry, zgadzam sie z pierwszym lekarzem. Nie tylko wypełnienia zmieniaja kolor, ale i nasze zeby. Datego wszelko doklejki z czasem beda widoczne. Moim zdaniem jedynym słusznym rozmwiazaniem sa licówki bez szlifowania ceramiczne. Jest to drogo odbudowa, ale estetyka jej jest naprawde imponujaca.
Witam. Najmniej inwazyjna metoda zamykania szczelin międzyzębowych polega na 'dołożeniu' do zęba, którego chcemy poszerzyć materiału światłoutwardzalnego kompozytowego. Przy dobrej higienie jamy ustnej, regularnym usuwaniu kamienia nazębnego i piaskowaniu zębów, dobrze dobrane kolorystycznie wypełnienie nie ulegnie przebarwieniu i nie trzeba będzie go wymieniać.
Bardziej inwazyjną metodą jest założenie licówek - wymagają one minimalnego oszlifowania zęba od strony wargowej. Natomiast najwięcej zęba trzeba oszlifować przy wykonywaniu korony. Wybór metody zależy od tego, jak duża jest luka między dwójką i trójką.
Witaj, minimalnie inwazyjna metoda w tej sytuacji sa licówki. Moze sie okazc ze licowki jedynie na dwojki moga wygladac nienaturalnie duze i moze byc zalecane wykonanie licowek na jedynki i trojki. Ja polecam skomsultowac sie z kilkoma lekarzami dentystami i moze sie okazac, ze jednak rozwiazania nie inwazyjne sa mozliwe do zastosowania w Twoim przypadku.
Pozdrawiam Aleksadra Bąk
Dzień dobry .Jeśli nie chce pan naruszyć struktury zęba to tylko można go poszerzyć materiałem światłoutwardzalnym .Ja osobiście wolałabym jednak zmienić kształt zęba za pomocą licówki porcelanowej ale wiąże się to z preparacją zęba .Pozdrawiam Izabela Grabowska
Witam. Istnieje możliwość wykonania licówek adhezyjnych bez naruszenia struktury zęba. Zapraszam na konsultację, w trakcie której ocenimy, czy w danym przypadku istnieje możliwość zastosowania tej metody leczenia. Pozdrawiam Piotr Wójcik
Dzien dobry
nie bardzo rozumiem co Pana lekarz ortodonta mial na mysli mowiac ze mozna poszerzyc tego zeba nie zakladajac materialu swiatloutwardzalnego. Na pewno trzeba bedzie minimalnie spreparowac zeba zeby zalozyc material. Mozna to zrobic na kilka sposobow ale to juz mozna omowic w gabinecie na wizycie po badaniu.
pozdrawiam
Joanna Trzepatowska
Witam serdecznie.
Aby poszerzyć ząb trzeba zastosować wypełnienie światłoutwardzalne. Jeśli ząb nie posiada wcześniejszego wypełnienie,należy wytrawić,zastosować bond i materiał swiatłoutwardzalny ,najlepiej stosując celuloidową formówkę.Niestety, z czasem materiał wchłania barwniki z pokarmu,analogicznie jak szkliwo i mogą pojawić się małe przebarwienia,chyba ,że pacjent piję duże ilości kawy i herbaty.
pozdrawiam
Alicja Wieszołek
dzień dobry,
moim zdaniem najlepszą metodą poszerzenia wąskich dwójek jest założenie licówek. Jest to najbardziej estetyczna opcja, niestety wymagająca niewielkiej preparacji zęba. Każde inne rozwiązanie jest albo bardziej inwazyjne albo mało estetyczne.
W razie pytań pozostaję do dyspozycji.

lek. stom. Agnieszka Szlendak
Dzień dobry
Najmniej inwazyjne jest poszeszanie kosmetyczne za pomocą kompozytów światłoutwardzalnych. z reguły faktycznie nie wymaga to opracowania mechanicznego zęba, jedynie miejscowe przygotowanie "chemiczne".
Przebarwienia takiej odbudowy moga się pojawic po kilku latach. Jest to w dużej mierze zależne od higieny, która przy aparacie odtodontycznym może być utrudniona.
Nową odbudowę najlepiej zrobić zaraz po zdjęciu aparatu, ale przed przyklejeniem retajnera. Wtedy wychodzi najładniej :)
Pozdrawiam
Witam, w niektórych przypadkach, gdy przestrzeń między zębami nie jest duża, można zastosować licówki kompozytowe bez preparacji, ale to zawsze ocenia lekarz wykonujący zabieg.
Dzień dobry,
Większość metod zmiany kształtu/wielkości zębów wymaga pewnego przygotowania zęba (czytaj spiłowania cienkiej warstwy, schropowacenia powierzchni). W zależności od warunków przygotowanie to w mniejszym lub większym stopniu ingeruje w twarde tkanki zęba. Najmniej inwazyjną metodą jest wykonanie licówek porcelanowych bez szlifowania jednak nie zawsze ta metoda jest możliwa w każdym wypadku.
Dzień dobry, rzeczywiście jest to dość trudny technicznie problem. Najlepszym sposobem byłoby założenie licówek, ale wiązałoby się to z pewnym trwałym uszkodzeniem zębów. Innym rozwiązaniem jest poszerzenie zębów po bokach używając kompozytu. Nie trzeba wtedy zębów szlifować ale kompozyt nie jest zbyt trwały i pewnie trzeba by ten zabiegać powtarzać co kilka lat.
Witam, niestety nie sadzę, żeby poszerzenie tzw. metodą adhezyjną, czyli wyłącznie po wytrawieniu szkliwa i doklejeniu kompositem było trwałe i spełniało oczekiwania estetyczne. Obawiam się, że jeżeli ma być i ładnie i trwale nie obejdzie się bez szlifowania. Osobiście mam też mieszanie doświadczenia z gotowymi licówkami doklejanymi do zębów. Pozdrawiam. AT
W zasadzie mamy dwie możliwości, nieinwazyjna- plomba światłoutwardzalna lub minimalnie inwazyjna- licówka porcelanowa. Każde z tych rozwiązań ma jednak słabsze strony. Plombę światłoutwardzalną będzie trzeba kiedyś wymienić (5-10 lat) a pod licówkę porcelanową możliwe, że trzeba będzie minimalnie oszlifować szkliwo zęba.
Da się to zrobić jedynie kompozytem lub Licówką. Nie ma innej metody:). Na licówkę muszą być odpowiednie warunki zgryzowe i wiąże się to zawsze z jakimś nawet minimalnym opracowaniem powierzchni. W przypadku kompozytu można spróbować jedynie zmatowić powierzchnię aczkolwiek trudno powiedzieć jak długo będzie się to trzymało, bo zawsze jest to kwestia warunków w zgryzie. Co do przebarwień to kwestia tego co spożywa sięw diecie, a także higieny.
najmniej inwazyjna metoda, która nie wymaga preparacji zęba jest wykonanie wypełnienia z kompozytu, ktore jesli lekarz pracuje na dobrych materiałach i ma umiejętności nie będzie widoczne i będzie sluzylo przez długie lata bez przebrawien.
Witam
Najczęściej wykonuje się w takim wypadku licówki lub nadbudowy kompozytowe z minimalną interwencją w tkanki zęba-są to trwałe i estetyczne odbudowy
Zapraszam do gabinetu
Zapraszam na konsultację.Pozdrawiam.M.Klijer
Witam
Zmianę kształtu dwójek z zamknięciem przestrzeni pomiędzy zębami można wykonać przy pomocy materiału kompozytowego (tz. bonding , nie ma tu konieczności naruszenia tkanek zęba lub wykonując licówkę. Określenie którą metodę zastosować, jakie są możliwości, ograniczenia, wskazania, możliwe jest podczas wizyty konsultacyjnej.
Pozdrawiam, Tomasz Żuchowski.
Witam najmniej inwazyjne jest założenie wypełnień kompozytowych- to nie wiąże się z piłowaniem tylko delikatnym zmatowieniem powierzchni w celu zwiększenia adhezji, przyczepności materiału. Teraz kompozyty są dobrej jakości,można super dobrać kolor z czasem mogą ulec przebarwieniom. Drugą metodą jest wykonanie licówki kompozytowej lub porcelanowej, wymagają one szlifowania zęba ale są bardziej trwałe i bardziej estetyczne. W zależności od przypadku można wykonać licówki non prep -mało inwazyjne. Pozdrawiam
Najmniej inwazyjna metoda poszerzenia zęba to licówka no-prep , czyli bez preparacji zęba ultracienka licówka klejona do zęba po jego wytrawieniu. Oczywiście można to zrobić dopiero po zdjęciu elementów aparatu ortodontycznego. Pozdrawiam.
Witam, ,
przy dobrych materiałach kompozytowych niekonieczne jest ''piłowanie zębów'', do dobrze oczyszczonej i wytrwawionej struktury zęba dobudowuje się estetycznie wypełnienie-''plombę'' lub szlifuje się zęba pod licówki ( ceramiaczne,kompozytowe)
Odbudowa zębów na szerokość jest standardową procedurą w trakcie wskazań przy leczeniu ortodontycznym.
Pozdrawiam.
Dzień dobry,
W Pani wypadku najlepszy rozwiązaniem byłoby zastosowanie koron lub licówek porcelanowych, każda z tych metod wiąże się z koniecznością szlifowania zęba. Co do plomb kompozytowych ( światłoutwardzalnych) jest to rozwiązanie najtańsze, jednak co jakiś czas trzeba je wymienić. Jeśli jest Pani zainteresowana takim leczeniem zapraszam na wizytę.
Pozdrawiam,
Karolina Szydło