Dobry wieczór, jestem mamą karmiącą (synek ma 13 miesięcy), czy mogę zażywać magnez w formie suplementu? Moja dieta jest różnorodna, lecz od paru tygodni zauważam u siebie okresowe kołatania serca, przed ciążą taki stan rzeczy pojawiał się (przypuszczalnie) w wyniku niedoborów magnezu, gdy miałam stresującą pracę i byłam przemęczona, a także dużo ćwiczyłam fizycznie. Brałam wtedy odpowiednie suplementy i sytuacja wracała do normy. Teraz, kiedy po ciąży wróciłam do ćwiczeń fizycznych dla zdrowia i sylwetki widzę, że znów jest z tym problem. Dodam, że mam w najbliższej rodzinie osobę z problemami sercowo - naczyniowymi. Czytałam, że najlepszą w takim przypadku formą magnezu jest taurynian magnezu. Czy mogę go przyjmować? Dziękuję za odpowiedź
mgr Olimpia Przyjemska
mgr Olimpia Przyjemska
Dietetyk, Terapeuta
Kórnik
Bardzo dobrze sprawdzają się również formy cytrynianu, natomiast jeżeli chodzi o dobranie ilości przyjmowanego magnezu oraz jego formę najlepiej z konsultować się z Pediatra który zna przypadek pani dziecka oraz wykluczy wszystkie przeciwskazania. Ze swojej strony mogę zaoferować dobór jadłospisu o podwyższonej ilości magnezu, aby móc zrezygnować z dodatkowej suplementacji. Gdyby potrzebowała pani pomocy zapraszam na konsultacje.

Dzień dobry Pani
Jeżeli zaobserwowała Pani u siebie takie objawy najlepiej udać się do lekarza i skonsultować je. Mogą one mieć związek z niedoborem magnezu, na który to wzrasta zapotrzebowanie w czasie karmienie, ale takie objawy mogą być też wynikiem np. zmęczenia czy problemów z tarczycą - zatem by nie zgadywać (i najlepiej sobie pomóc) wizyta u lekarza będzie najlepszy rozwiązaniem :-).
Jeżeli już okaże się, że objawy te są związane z niedoborem magnezu, to lekarz zaleci Pani odpowiedni preparat. Tauryniam magnezu to organiczna forma magnezu, która uchodzi za lepiej przyswajalną niż formy nieorganiczne. Przy wyborze odpowiedniego magnezu warto zwrócić uwagę by był to suplement dobrej jakości lub najlepiej, lek.
Magnez w dużej ilości znajduje się też w wielu produktach spożywczych. Bogate w niego wszystkie zielonolistne warzywa (np. sałata, rukola, roszponka), różnego rodzaju "zielenina" - jak szczypiorek, natka pietruszki (można je dodawać do sałatek, koktajli, zup), orzechy (np. włoskie, migdały), gruboziarniste kasze (np. pęczak, gryczana), razowe pieczywo, ciemna czekolada i prawdziwe kakao.
Pozdrawiam serdecznie

Bardzo dobrą opcją wspomagania organizmu w składniki mineralne są wody mineralne. W związku z porą roku, oraz tym że karmi Pani piersią i dodatkowo jest osobą aktywną fizycznie, powinno się dostarczać nawet 2,5-3 litry wody na dobę. Proponuję wybrać wodę bogatą w magnez. Podczas i po aktywności fizycznej można przygotowywać sobie izotonik z dodatkiem soku z cytryny, miodu i soli.

Przed każdą włączoną suplementacją proponuję sprawdzić prawdopodobieństwo niedoboru danej witaminy, czy minerału, wówczas najbardziej dokładnie można dobrać dany suplement.

 Monika Kurdej
Monika Kurdej
Dietetyk, Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Dzień dobry,
dziękuję za pytanie.
Rzeczywiście, tak długi okres karmienia może dość wyeksploatować organizm kobiety. Gratuluję też tego czasu. To bardzo ważne dla zdrowia dziecka i dla relacji matka-dziecko. Niemniej, może to sygnał, że czas na "rozdzielenie"? Niestety, via mail mogę rekomendować Pani TYLKO dostarczenie magnezu w diecie. Znajdzie go Pani w niemal wszystkich produktach, a najwięcej w: kakao, orzechach, ziarnach słonecznika, migdałach, w kaszy gryczanej, fasoli białej, płatkach owsianych. Ile tego zjadać? Sporo:D A najlepiej poprosić dobrego dietetyka, o skomponowanie diety specjalnie pod potrzeby Pani organizmu, Ja, jako psychodietetyk, mogę zająć się Panią w kontekście łagodzenia stresu, który niewątpliwie Pani towarzyszy. Jeśli będzie Pani zainteresowana proszę o sygnał:D Monika Kurdej

mgr Beata Śpiewak
mgr Beata Śpiewak
Dietetyk, Diagnostyk
Warszawa
Ja polecam Zeolith detox - jonowe minerały z lawy wulkanicznej. Więcej informacji mogę wysłać mailem

Witam,

Tak, moze Pani włączyć suplementację magnezem. Istnieje wiele różnych form magnezu, dlatego preparaty magnezowe nie są sobie równe. To ile przyswajamy magnezu uzależnione jest od rozpuszczalności produktu oraz ilości czystego zjonizowanego magnezu. Cytrynian magnezu wydaje się być jednym z lepszych form magnezu, natomiast biorąc pod uwagę kwestię problemamów sercowo - naczyniowych proponuję taurynian magnezu - to chelat aminokwasowy. Połączenie tauryny oraz magnezu. Jest on dużo łagodniejszy niż np. cytrynian magnezu. Nawet w zwiększonej dawce nie wykazuje działania przeczyszczającego.

W szczególności jest polecany osobom z problemami sercowymi. Stabilizuje on błony komórkowe, uspokaja układ nerwowy i hamuje pobudzenie nerwów.

Tauryna świetnie transportuje magnez przez błony komórkowe i dzięki temu ta forma magnezu jest tak dobrze przyswajalna. Oprócz tego tauryna zapobiega arytmii i przeciwdziała uszkodzeniom powodowanym przez zawał. Stres powoduje bardzo szybkie zużycie się magnezu, a potem brak magnezu napędza w nas stres. I koło się zamyka.

Pozdrawiam,
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam, przed rozpoczęciem suplementacji proponuję wykonać badania, aby upewnić się czy przyjmowanie tego suplementu jest odpowiednie. Należałoby przeanalizować aktualny styl odżywiania, sprawdzić czy dostarczana wartość kaloryczna jest odpowiednia. Zadbać o nawadnianie organizmu.
Sugeruję wizytę: Zwykła wizyta
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam, najlepiej jest dostarczać magnez w formie pożywienia. Bardzo dobrym źródłem tego składnika są otręby, pestki dyni, kakao, czy kasza gryczana. Warto również pić wodę z wysoką zawartością magnezu. Przede wszystkim zalecam konsultację z lekarzem, który skieruje Panią na odpowiednie badania Suplementację zaleca się przy stwierdzonym niedoborze składnika lub kiedy nie jesteśmy w stanie dostarczyć wraz z dietą odpowiedniej jego ilości. Taurynian magnezu to połączenie magnezu z tauryną, jest suplementem dobrze wchłanianym podobnie jak cytrynian i mleczan magnezu.Tauryna jest substancją, która wpływa na zmniejszenie pobudliwości i rozluźnienie mięśni, dlatego ten suplement dobrze się sprawdza przy problemach z sercem. Warto zapoznać się z ulotką, niektóre preparaty zawierające taurynian magnezu zawierają informację by nie przyjmować ich podczas karmienia piersią. Może to wynikać z faktu, że tauryna osiąga w krótszym czasie wyższe stężenie w organizmie dziecka ze względu na jego niską masę, co może prowadzić do efektów toksycznych. Pozdrawiam! Marta Heller-Surowiec

Witam,
takmoże Pani włączyć suplementację. Ta postać magnezu jest odpowiednią formą. Na rynku farmaceutycznym istnieje wiele różnych form magnezu, dlatego preparaty magnezowe nie są sobie równe. Z uwagi na problemy z układem secowo-naczyniowym taurtnian sprawdzi się lepiej. Stabilizuje on błony komórkowe, uspokaja układ nerwowy i hamuje pobudzenie nerwów. Tauryna świetnie transportuje magnez przez błony komórkowe i dzięki temu ta forma magnezu jest tak dobrze przyswajalna. Oprócz tego tauryna zapobiega arytmii i przeciwdziała uszkodzeniom powodowanym przez zawał.

Pozdrawiam,
Poradnia dietetyczna
Sports-Med.
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

 Angelika Korcz
Angelika Korcz
Dietetyk
Mosina
Dzień dobry,
Jako dietetyk rekomenduje włączyć do diety produkty bogate w magnez takie jak kakao, nasiona słonecznika, pestki dyni, kasza gryczana, strączkowe, kiełki pszenicy oraz orzechy. Dobrym źródłem magnezu są również niektóre wody średnio i wysokozmineralizowane. Jak widać źródeł jest wiele, dlatego zaczęłabym od takich produktów, zamiast suplementów.
Pozdrawiam,
Angelika Korcz.

Dla uzupełnienia magnezu sugerowałabym wzbogacenie diety w produkty bogate w ten pierwiastek - kakao naturalne, nasiona słonecznika, orzechy, migdały, kaszę gryczaną, amarantus, płatki owsiane, kaszę jeczmienną, banany. Biodostępność z produktów żywnościowych jest zdecydowanie wyższa niż z suplementów diety czy nawet leków.
Jeśli chodzi o kołatanie serca - proszę przy okazji wizyty lekarskiej wspomnieć o tym problemie lekarzowi, by wykluczyć ewentualne inne przyczyny.

Serdecznie pozdrawiam!

Dzień dobry,
jeżeli nie jest Pani pewna czy jest to niedobór magnezu, to powinna Pani wykonać w tym kierunku badanie krwi. Jeżeli potwierdzi się zbyt mała ilość tego pierwiastka to najlepiej włączyć do diety produkty bogate w ten składnik ( np. orzechy, ciemne produkty zbożowe - w tym kasza gryczana, rośliny strączkowe, żółte sery czy banany).
Proszę pamiętać, że po suplement nie należy sięgać bez konsultacji z lekarzem, szczególnie gdy karmi Pani piersią. Należy zwrócić uwagę, że nadmiar magnezu jest szkodliwy.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Przy karmieniu piersią sugeruję korzystać z suplementacji kompleksowej z przeznaczeniem dla mam karmiących. Na ogół są to te same preparaty, co dla kobiet w ciąży. Równie dobrze to może być niedobór potasu, stąd tylko kompleksowe działanie jest najbezpieczniejsze. Pozdrawiam

mgr Katarzyna Krupińska
mgr Katarzyna Krupińska
Dietetyk, Specjalista medycyny naturalnej
Wrocław
Dzień dobry,
taurynian magnezu nie jest wskazany dla kobiet karmiących. Proszę wzbogacić swoją dietę w produkty typu: kasza gryczana, pestki dyni, soja, kiełki pszenicy, botwinka, komosa ryżowa, zielone warzywa oraz inne produkty bogate w magnez.
Pozdrawiam

mgr Anna Wysocka
mgr Anna Wysocka
Dietetyk
Gdańsk
W mojej ocenie nie ma przeciwwskazań do uzupełniania niedoborów magnezu, jednak najlepiej niech to będzie preparat zarejestrowany jako lek, a nie suplement diety. Wtedy konkretny- dobrze byłoby skonsultować z lekarzem. Ja polecam poszukiwanie magnezu w produktach spożywczych, natura tak to skonstruowała, że wchłania on się z nich najlepiej ( kakao, słonecznik, orzechy, migdały, kasza gryczana, ryż brązowy)

Dzień dobry, nie ma przeciwwskazań do suplementacji magnezem w czasie laktacji. Proponuję jednak najpierw zwiększyć w diecie ilość produktów zawierających Mg (np. kasza gryczana, orzechy włoskie, gorzka czekolada, banany, awokado, pestki dyni, jarmuż) i włączyć do diety wodę wysoko zmineralizowaną (np. Muszynianka). Jeśli to nie pomoże - suplementacja

mgr Iwona Idzikowska
mgr Iwona Idzikowska
Dietetyk
Kępno
Nie jestem zwolennikiem suplementacji. Proszę w diecie zwrócić uwagę na produ9 bogate w magnez np. Pestki dyni, otręby (przy otrębach należy pamiętać o piciu najlepiej wody), kasze, płatki owsiane, banany.

 Monika Papuga-Sobczak
Monika Papuga-Sobczak
Dietetyk
Łódź
Witam serdecznie,

Uważam, że dobrze byłoby w tej kwestii mimo wszystko skonsultować się z lekarzem. Generalnie suplementacja magnezem nie jest zabroniona, nie jest "inwazyjna", jednak przyczyny kołatania serca mogą wynikać także ze schodzeń sercowo-naczyniowych.

lek. Justyna Jakimiuk
lek. Justyna Jakimiuk
Dietetyk, Specjalista medycyny naturalnej, Geriatra
Wrocław
Może pani przyjmować taurynian, cytrynian lub pidolan magnezu, czyli formy najlepiej wchłanialne.

Witam serdecznie, taurynian magnezu może być pomocny dla osób już z istniejącymi chorobami sercowo-naczyniowymi, zatem jeśli nie występują one u Pani to raczej nie wskazywałabym na tę formę magnezu, jako zalecaną dla Pani. Proszę na początek spożywać więcej magnezu razem z posiłkami np. dodać do twarożku / owsianki kakao, na obiad serwować sobie kaszę gryczaną, a na przekąskę spożyć kilka orzechów (w tym migdały) i banana czy też częściej zastępować mięso fasolą czy soczewicą. Myślę, że po takich zmianach odczuje Pani różnicę. :) Jeśli jednak cały czas będzie Pani odczuwała wspomniane przez Panią dolegliwości, to przy założeniu, że jest Pani generalnie osobą zdrową bez chorób towarzyszących to przy wyborze magnezu "z apteki" proszę zwrócić uwagę:
- aby był to produkt leczniczy a nie suplement,
- w jakiej formie występuje magnez - gdyż lepiej wchłaniane są formy organiczne np. mleczna, jabłczan czy cytrynian magnezu,
- na zawartość jonów magnezowych (czyli samego magnezu) w tabletce,
- dodatku witaminy B6, która m. in. ułatwia wchłanianie samego magnezu.
W razie wątpliwości co do doboru czy stosowania preparatu magnezu proszę o konsultację z lekarzem lub farmaceutą.

Witam,
najlepszym źródłem magnezu jest pokarm (czyli naturalne źródło). Powinna Pani zadbać, by w diecie znalazły się spore ilości produktów takich jak: kasza gryczana, czekolada, awokado, orzechy, banany, rośliny strączkowe. Przyswajalność magnezu z żywności wynosi około 50%. Z tabletek jest jeszcze niższa. Dość dobrym źródłem tego pierwiastka jest woda (wchłanianie następuje szybciej). Warto włączyć wodę mineralną do diety jako jedno z źródeł magnezu.
Wczasie ciąży oraz karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie na wiele witamin i składników mineralnych (m.in. na magnez). Wśród przeciwwskazań do stosowania suplementacji witaminowej podczas ciąży i laktacji należy hiperwitaminoza A i D, zatrzymanie elektrolitów, niewydolność nerek, zaburzenia metabolizmu żelaza oraz hiperkalcemia i hipernatremia.

mgr Kamila Dyndor
mgr Kamila Dyndor
Dietetyk, Diagnostyk
Katowice
W przypadku takich objawów przede wszystkim zalecam wybrać się do lekarza i nie bagatelizować ich. Lekarz powinien zadecydować o suplementacji. W przypadku dobrze zbilansowanej diety również idzie spokojnie pokryć zapotrzebowanie na magnez, może warto byłoby się najpierw temu przyjrzeć.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.