sucha cera

4 odpowiedzi
Mam na twarzy bardzo suchą skórę. Jakich kremy, preparaty używać aby problem zniknął?
Witam! Kremy powinny mieć ( oprócz nawilżania i natłuszczania) działanie lecznicze w sytuacjach kiedy skóra tego potrzebuje. Do cery suchej używamy kremów z dodatkiem m.in. retinoidów, mocznika, glicerolu. O konkretne produkty proszę pytać w aptece. Zapraszam na zabiegi medyczno-kosmetyczne eliminujące ten problem.Pozdrawiam, Dariusz Mikołajczyk

To problem dosyć złożony, na który nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Bezpośrednie przyczyny nadmiernej suchości skóry to obniżona zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w warstwie naskórkowej oraz niedobór lipidów w warstwie rogowej skóry. Może to być wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji, przyjmowania niektórych leków lub nadmiernej ekspozycji na słońce, niskich temperatur albo silnego wiatru. Suchość skóry twarzy może być jednak również objawem ciężkich chorób, takich jak cukrzyca, choroby tarczycy, łuszczycy oraz atopowego zapalenia skóry. Aby więc skutecznie pozbyć się problemu należy w pierwszej kolejności zająć się leczeniem potencjalnych chorób oraz właściwą dbałością o skórę. Pielęgnacja suchej skóry powinna opierać się na stosowaniu hipoalergicznych preparatów łagodzących podrażnienia i natłuszczających skórę, diety bogatej w warzywa i owoce oraz minimalnego picia 1,5 l wody dziennie. Istotne jest też stosowanie kremów z filtrami UV a w czasie mrozów natłuszczanie skóry (nie nawilżanie). Proszę zrezygnować ze środków myjących na bazie mydła lub alkoholu i zastąpić je delikatnymi preparatami myjącymi o pH neutralnym dla skóry.
Bardzo pomocne mogą być też zabiegi mezoterapii, fotoodmładzania, IPL oraz zażywanie kwasu hialuronowego w kapsułkach doustnie. Najlepiej więc proszę zgłosić się do lekarza dermatologa ponieważ ma on dużo więcej możliwości udzielenia Pani pomocy niż przy próbie radzenia sobie tylko kremami w domu.
Przyczyn skóry subiektywnie suchej może być wiele- od błędów popełnianych podczas pielęgnacji, poprzez przyczyny genetycznie uwarunkowane/ np atopowe zapalenie skóry/, schorzenia endokrynologiczne / np niedoczynność tarczycy/ i wiele innych.
Proszę spróbować zastosować delikatne środki myjące i pielęgnacyjne jak La roche seria Toleriane czy Cetaphil . Jeżeli to nie przyniesie poprawy- niezbędna będzie wizyta u specjalisty i wykonanie odpowiednich badań. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Witam,
Proszę używać kremów nawilżających. Zaproponuję Cetaphil MD (jest to właściwie balsam a nie krem, Bioderma Hydrabio, Iwostin Rehydrin, Avene Hydrance Optimale. Z tańszych dobrze sprawdza się też Ziaja med kuracja nawilżająca.
Może warto zastanowić się czemu skóra jest aż tak wysuszona, czasem można ustalić przyczynę, wtedy będzie prawdopodobnie łatwiej.
Pozdrawiam serdecznie.
Bożena Racławska