Strach przed wyjazdami

9 odpowiedzi
Mam 17 lat, nigdy jako dziecko nie jeździłem sam na kilkudniowe wycieczki dopiero rok i dwa lata temu byłem na obozach. Poszedłem też do liceum do innego miasta jednak nie dawałem rady psychicznie i musiałem się przenieść. Mój problem jest taki, że szczególnie po tamtym wydarzeniu, strasznie boję się wyjazdów na obozy, zielone szkoły itd. (miałem też inne problemy związane z tym wydarzeniem, ich objawy były podobne do depresji, straciłem chęć do wszystkiego, byłem smutny, bałem się itd.) Bardzo chciałbym nie mieć takich odczuć, cieszyć się tak jak inni ale ten lęk przychodzi sam, mimo, że moje doświadczenia z wyjazdów są dobre. Nie mogę sobie z tym poradzić (czasem nie mogę nawet spać). Jak mogę sobie pomóc?
Witam! po przeczytaniu Twojego pytania nasuwa mi się kilka myśli, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Po pierwsze jesteś w wieku 17 lat a to jest taki moment w życiu, że jeszcze jest się trochę dzieckiem a jednocześnie trochę dorosłym. Jest to czas w życiu, w którym być może chciało by się już powoli myśleć o tym aby się usamodzielniać, wyruszać i zdobywać w świat a z drugiej strony chciało by się być jeszcze dzieckiem, które może czuć się bezpiecznie we własnym domu z rodziną. Te dwie potrzeby: niezależności i bezpieczeństwa dochodzą silnie do głosu i może pojawiać się konflikt, którą z nich wybrać. Z rozwojowego punktu widzenia warto próbować realizować potrzebą niezależności w miarę bezpieczny sposób. Ważną rzeczą jest to by mieć wsparcie innych w tym wychodzeniu na zewnątrz. Ważna jest tu rola rodzica, który czasami chcąc ochronić własne dziecko będzie próbował zatrzymać je jakoś w domu, przelewając na dziecko swoje obawy, które z czasem mogą stać się naszymi lękami. Oczywiście nie znam dokładnie Twojej historii i relacji z rodzicami więc to co napisałem jest jedynie hipotezą, którą warto być może rozważyć. Z pewnością konsultacja psychologiczna pozwoliła by na dokładniejsze przyjrzenie się trudności o której piszesz. Pozdrawiam!

Witam,
Cieszę się, że szukasz pomocy i chcesz zmiany, to dobry znak i słuszna droga. Piszesz o różnych sprawach, być może one się ze sobą wiążą. Wyobrażam sobie, że trudno może być Ci czerpać radość z życia i przebywania z ludźmi jeśli doświadczasz często lęku, smutku, zaburzeń snu. Być może masz jakiś rodzaj trudności w relacjach z ludźmi a może wahania dotyczące własnej wartości. Może to być też inna sprawa, z listu nie da się wywnioskować bliżej co to za kłopot.
Pomóc sobie możesz udając się do psychoterapeuty. W związku z tym że jesteś niepełnoletni, to potrzebna też będzie pisemna zgoda rodziców na takie wizyty.
Razem ze specjalistą będziecie mogli przyjrzeć się bliżej na czym Twój problem polega i szukać rozwiązania abyś mógł w pełni korzystać z życia. Psychoterapeuta jest zobowiązany do zachowania tajemnicy tematów spotkań z Tobą, również przed rodzicami. Możesz szukać psychoterapeuty prywatnie lub też bezpłatnie: w ramach NFZ (potrzebne skierowanie od lekarza), poradni psychologiczno-pedagogicznej czy stowarzyszeń, fundacji które czasem taką pomoc oferują.
Gorąco zachęcam Cię do znalezienia i skorzystania z psychoterapii (psychoterapeuta i psycholog to różne zawody, różnice opisuję w mojej wizytówce). To moim zdaniem dobra droga do pokonania problemów z którymi się borykasz, znalezienia równowagi i radości. Jesteś młodym człowiekiem i warto abyś żył pełnią życia.
Pozdrawiam,
Agnieszka Złotowska
Witam, niestety nie pracuję z osobami niepełnoletnimi. Proszę poszukać psychologa dziecięcego - w szkole powinien być psycholog, albo jeśli nie ma go na etatacie to na pewno jest pedagog szkolny i on powinien przekazać kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Adam Zawielak
#psychologpoznan
#psychoterapeutapoznan
Witam,

Pana objawy mogą wskazywać na zaburzenia lękowe, ale nie jestem w stanie tego stwierdzić po jednym mailu - nie prowadzę też terapii przez internet. Proponuje wizytę u psychologa/psychoterapeuty i ewentualne podjęcie psychoterapii. Samemu - jak Pani widzi - raczej sobie z tym nie poradzi.

Pozdrawiam.
Adam Zajączkowski
Witam.
Pana problem jest dość złożony. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Pańskie pytanie.
Dobrze było by udać się do specjalisty, polecam terapie poznawczo-behawioralną RTZ. Działa szybko, skutecznie i na całe życie.
Pozdrawiam
Witam. Wydaje mi się, że w Pana przypadku dobrym krokiem będzie wizyta u psychologa/psychoterapeuty. Może Pan skorzystać z usług w ramach NFZ lub poszukać kogoś w swojej okolicy kto przyjmuje w prywatnym gabinecie. Pozdrawiam
Dzień dobry,
popracowanie nad tym z terapeutą poznawczo-behawioralnym najprawdopodobniej by Panu pomogło. Tego rodzaju terpia lęku ma wysoką skuteczność potwierdzoną licznymi badaniami. Można zrozumieć, z czego to się bierze i nauczyć się radzić sobie z tymi lękami. Trzymam kciuki i pozdrawiam!
Witam:) Musi być Ci ciężko, pewno masz już dość i chcesz zmienić w swoim życiu nie tylko te sytuacje ale i wiele innych. Niestety masz jeszcze 17 lat i na korzystanie z pomocy psychologicznej potrzebujesz zgody rodzica(opiekuna prawnego). Piszę "niestety", bo jesteś w okresie separowania sie, szukanie własnej drogi i sposobów na radzenie sobie, o czym świadczy fakt, ze poszukujesz odpowiedzi na pytanie jak sobie pomóc samodzielnie, indywidualnie- a jednak będziesz musiał powiedzieć rodzicowi, że chcesz skorzystać z pomocy. Masz jednak prawo do tego, by treść spotkań była objęta tajemnicą; gdziekolwiek byś korzystal z pomocy, czy w placówce publicznej takiej jak poradnia psychologiczna, czy w gabinecie prywatnym. Terapeuta, czy psycholog pokieruje na spotkaniu rozmową, myślę, że pewno masz jakieś doświadczenia w tym obszarze? Jka sobie pomóc? Zdecydować się na pracę nad sobą, to wyzwanie. Powodzenia, lęk przed porażką itd może zniechęcać, pomysl, że terapeuta, psycholog to też człowiek i za każdym razem rozpoczyna spotkanie z nową osobą jak podróż w nieznane, ale ma ze sobą w walizce niezbędne do podróży przedmioty, przybory, no i pewne doświadczenie:)
Witam, przede wszystkim powinieneś opowiedzieć o tym Twoim opiekunom prawnym/ rodzicom. Te lęki mogą być objawami problemów rozwojowych, opisem cech osobowości, ale także symptomami deficytów itp. Jeśli czujesz dyskomfort i chcesz pomocy, powinieneś wybrać się na konsultację do psychologa, ale jako że jesteś jeszcze niepełnoletni, musi wyrazić na to zgodę opiekun prawny. Wystarczy, że Cię zaprowadzi na takie spotkanie, przedstawi, a potem opuści gabinet. Psycholog zagwarantuje Ci intymność relacji, jeśli nie będziesz sobie życzył, nie udostępni żadnej wiedzy rodzicom, poza wynikiem konsultacji/ diagnozą, bo by Ci pomóc, będę zobowiązania z Tobą i psychologiem współpracować. Głowa do góry: z lękami też da się żyć! Pod warunkiem, że otaczający nas świat jest przyjaznym miejscem. Być może Twoje lęki wynikają też z modelu wychowania przez rodziców i ich własnych przekonań, które Ci przekazali (np: "świat jest wymagający i Cię nie zaakceptuje, jak będziesz w czymś kiepski") - wtedy przydatna jest też konsultacja z rodzicami. Powodzenia!