Środki uspakajające dla kota przed lotem

8 odpowiedzi
Dzień dobry,
Mam pytanie dotyczące podawania kotom środków uspokajających przed lotem.
Kilka dni temu mieliśmy zaplanowany lot z Naszymi 2 dorosłymi kotami. Linie lotnicze nie zgodziły się na przewóz w lukach, musieliśmy zatem transportować koty w absurdalnie małych klatkach przystosowanych do lotu w kabinie. Jako że oba koty źle znoszą podróż wedle zaleceń lokalnego weterynarza podaliśmy zwierzętom duża dawkę żelu uspakajającego. Lek zadziałał szybko tzn. spowolnił ich ruchy i w wprowadzał w stan kilkuminutowego uśpienia, ale w momentach przebudzenia spanikowane koty ze zdwojoną siłą próbowały wydostać się z klatek, były bardzo pobudzone. Ostatecznie na kilka minut przed wejściem do samolotu jeden z Nich całkowicie zniszczył klatkę od środka i wydostał się z niej. W takiej sytuacji musieliśmy anulować lot.
Na tą chwilę planujemy lot liniami, które zaakceptują koty w lukach, w dużych wygodnych transporterach. Pytanie: czy po poprzednich doświadczeniach powinniśmy na tą podróż ponownie podać kotom żel uspakajający?
Z poważaniem,
Anna
Dzień dobry, leki uspokajające szczególnie psychotropowe nie są nigdy do końca bezpieczne i nie zalecam ich podawania jeśli zwierzęta nie będą pod kontrolą i nie będzie można zareagować w razie wystąpienia niepożądanych reakcji. Można zastosować łagodniejsze środki uspokajające na bazie tryptofanu już kilka dni wcześniej,a w transporterkach rozpylić feromony, można użyć obróżek, które też je wydzielają. Do każdego pacjenta dobiera się indywidualnie preparaty w zależności od stanu zdrowia, wagi i jego reakcji na leki, dlatego ciężko konkretnie udzielić rady na odległość.

1. Żel uspokajający powinien działać bardzo skutecznie przez kilka godzin (to był dobry wybór). Ale jak widać, dużo zależy także od temperamentu i zdenerwowania kota.

2. Można podawać kotom codziennie tabletki/kapsułki/żele przecistresowe, co najmniej przez 10 dni przed podróżą. Preperaty te zawierają tryptofan.
Często skuteczne są kapsułki Zylkene, zawierające uspokajającą alfa-kazozepinę.

3. Wnętrze transortera można spryskiwać feromonem Feliway spray, który także działa uspokajająco.

Czy to wszystko wystarczy? Nie wiadomo.
Czy przewóz kotów w luku bagażowym byłby lepszy? Nie sądzę. Tam panują zmienne temperatury i ciemność.
I nie będzie żadnej kontroli, co dzieje się ze zwierzakami.

Pozdrawiam,
A.W.
Niestety nie pisze Pani nic na temat leku jaki koty otrzymały. Z opisu można podejrzewać, że zaaplikowano im acepromazynę w żelu. Acepromazyna może wywoływać u niektórych osobników paradoksalne pobudzenie i reakcje agresywne. Nie powinno się jej również podawać u zwierząt będących w stanie silnego pobudzenia - np. na zatłoczonym lotnisku po długotrwałej podróży samochodem. Wszystko zależy jaki lek został podany, w jakich okolicznościach, w jaki sposób i jak zareagowało na niego zwierzę. Być może warto przemyśleć i zmodyfikować sposób podania, ale moim zdaniem lepiej spróbować innych środków.
Dzień Dobry. Mam podobne doświadczenia po zastosowaniu substancji z żółtego żelu u kota. Moim zdaniem lepiej już przez kilka dni przed wylotem, (a w dniu rejsu podwoić dawkę), podać środki działające relsksująco zawierające peptydy lub aminokwasy. Dostępne w każdej lecznicy weterynaryjnej.
Kot przyzwyczaja się do miejsca. Najlepiej jest zostawić koty w domu i poprosić kogoś, żeby je dogladal co kilka dni. Leki uspokajające działają na każde zwierzę inaczej- jak alkohol na ludzi. Trzeba dużo wcześniej przetestować czy lek zaordynowany przez lekarza będzie dobry i jaką podać dawkę, która nawet u tego samego kota może być różna zależnie od chwilowego stanu kota. Polecam nie zabierać kotów w podróż.
Witam, proszę spróbować podać leki o działaniu uspokajającym ale długotrwałym. Np kapsułki które podajemy ok 4-5 dni już przed planowaną sytuacją stresową. Takie preparat należy wypróbować wcześniej, każdy zwierzak reaguje inaczej. Dodatkowo polecam Feliway jako sprawy do transportera. Ten preparat nie powoduje silnej dezorientacji i powinien dobrze się sprawdzić. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Rodzaj leku uspakajającego oraz dawkę powinniście Państwo dobrać wspólnie z lekarzem weterynarii podczas wizyty lekarskiej. Myślę, że warto przedyskutować podczas takiej wizyty słuszność stosowania silnie działających leków uspakajających, być może wspólnie z lekarzem uda się dobrać lek, który będzie działał skuteczniej i nie powodował tak gwałtownego wybudzenia.
Zapraszam na wizytę.
Dzień dobry.
Nie do końca wiem jaki preparat został podany kotom, więc trudno mi zająć stanowisko w tym konkretnym przypadku.
Niestety w tej chwili nie ma na rynku dobrego preparatu - przeciwlękowego !!
W aktualnej sytuacji wszelkie przygotowania do sytuacji stresowej powinny być rozpoczęte znacznie wcześniej. Z dostępnych i bezpiecznych preparatów można polecić te które zawierają Tryptofan. Ich podawanie powinno się rozpocząć ok. 2 tygodnie przed przewidywanym stresem i trwać do odwołania.
Dla kotów polecam również środki feromonowe - kilka jest dostępnych na rynku i są w różnej formie, min. jako obroża. Proszę tylko pamiętać aby była antystresowa, bo jest kilka preparatów różnie działających.
Pozdrawiam, Zalewski Grzegorz.