Spuchniete kolano bez urazu

9 odpowiedzi
Dzien dobry. Marzena. W poniedzialek jechalam samochodem 12 godzin juz w czasie drogi poczulam delikatny bol w lewym kolanie (operowalam sprzeglem). Jak wstalam rano czulam tez delikatnie.Potem do pracy, wieczorem spuchlo mi kolano.Od Srody leze i odpoczywam smaruje Voltarenem narazie nic nie pomaga.Jaki moze byc powod i co moge ieszcze zrobic. Jestem za granica nie moge sama zjechoc czekam do niedzieli wtedy ktos mnie przywiezie. Noge trzymam do gory opuchlizna i bol nie ustepuje nie mialam zadnego urazu samo spuchlo. Nogi nie moge zgiac tylko troche przez ta duza opuchlizna i bol .Prosze o jakas rade i co jeszcze moge zrobic zeby bylo lepiej.Jaki czas moge miec spuchniete te kolano.Prosze o pomoc. Przepraszam za pisownie nie mam polskich znakow. Pozdrawiam
Przyczyna dolegliwości może być złożona i wynikać z problemu, który trwa dłużej. Podróż samochodem mogła być czynnikiem, który ujawnił problem. Postępowanie zachowawcze, które Pani zastosowała jest prawidłowe. Wskazane jest badanie fizykalne i uzupełnienie wywiadu chorobowego.

Mogło dojść do zapalenia stawu kolanowego z wysiękiem dostawowym, stąd opuchlizna nie ustępuje. W kolanie jest prawdopodobnie płyn, który należy usunąć za pomocą punkcji, ponieważ zwiększone ciśnienie w stawie może powodować zmiany destrukcyjne struktur wewnątrzstawowych. Koniecznie proszę się skontaktować z ortopedą.
Na pewno musi Pani zgłosić się do ortopedy po powrocie, nawet jeśli dolegliwości ustąpią, ponieważ jest bardzo duże prawdopodobieństwo że pojawia się ponownie. Pani objawy sugerują zmiany przeciazeniowe. Proszę robić okłady z lodu co 2godz / 15min , im więcej tym lepiej, Voltaren 3xdz. Zalecalbym również stosowanie leków przeciwzapalnych bez recepty na bazie diklofenaku do momentu wizyty u specjalisty.
Dzień dobry!

Kolano boli i spuchło, gdyż zostało przeciążone przez wielokrotne używanie pedału sprzęgła.

Doraźnie:
1. Kolana nie zginać, trzymać w wyproście
2. Stosować okłady z lodu (worek z lodem przez mokrą szmatkę lub cold-pack żelowy) - każdej godziny przez 10 minut tj. np. od 8:00 do 8:10 itd. przez ile to możliwe przez cały dzień
3. Odpoczywać, nie obciążać lewej nogi (do chodzenia 2 kule łokciowe)
4. Stosować na kolano lek przeciwzapalny w żelu (nie bezpośrednio po okładzie z lodu)
5. Jeśli nie ma przeciwskazań zdrowotnych: zastosować np. ogólnodostępny ibuprofen lub meloksykam w tabletkach w odpowiedniej dawce - w razie wątpliwości skontaktować się lekarzem

Takie przeciążenie kolana spowodowane jest nadmierną pracą lewą nogą na sprzęgle.
Może warto:
1. Zainwestować w mechanika samochodowego - poprawić twardość sprzęgła
2. Jeśli jest tempomat - korzystać częściej
3. Zmienić styl jazdy na niewymagający częstych zmian przełożeń
4. Układać lewą nogę w pozycji "do odpoczynku" podczas jazdy - nie trzymać cały czas nad pedałem sprzęgła, tylko pochylić na lewą stronę i rozluźnić mięśnie
5. Podczas używania sprzęgła mieć całą stopę opartą o podłoże i w momencie wciskania pedału sunąć piętą po podłodze, używać do tego także mięśni łydki, a nie cisnąć "z kolana"
5. Unikać jazdy na półsprzęgle6
6. Poprawić ustawienie fotela na bardziej ergonomiczne - dopasowane do wzrostu i sylwetki
7. Rozważyć zmianę skrzryni na automatyczną
8. Robić przerwy podczas jazdy

Po powrocie do domu warto, aby zbadał Panią ortopeda i ocenił stan kolana - chrzastki oraz otaczających kolano mięśni.

Jeśli kolano nie przestanie boleć przez kilka dni - warto skontaktować się z lekarzem na miejscu - na pewno są lekarze ortopedzi tam, gdzie Pani obecnie przebywa.

Pozdrawiam,

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Leki przeciwzapalne, zimne oklady oraz odpoczynek. Co do diagnozy: albo stan zapalny z powodu przeciazenia, albo z innego powodu (reumatyczne schorzenie...?). Jak tylko bedzie Pani w stanie - proponuje szybka wizyte zeby kolano mozna bylo zbadac (ewentualnie zrobic USG) i dalej dzialac w kierunku diagnostyki oraz wyleczenia powstalego problemu. Pozdrowienia z Polski...
Witam Panią.
Ciężko jest cokolwiek powiedzieć na odległość bez badania. Obrzęk może być wtórnym objawem po wcześniejszym uszkodzeniu czegoś podczas jazdy autem lub przed jazdą. Może być też głównym objawem innej choroby.
Ograniczenie ruchomości może być spowodowane obrzękiem lub czymś co jest w stawie uszkodzone.
Możliwości jest tak wiele, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytania bez wizyty diagnostycznej.
Pozdrawiam.
Powodów może być bardzo wiele, aby to stwierdzić należałoby z Panią przeprowadzić pełen wywiad i wykonać badanie manualne, a może i USG.
Na obecną chwilę zalecam stosować zimne okłady (można kupić w aptece): 3x dziennie po 10min, aż do zejścia opuchlizny. Pozdrawiam.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Witam
Najlepiej by było zrobić badania. Badanie krwi i moczu na obecność ogólnego stanu zapalnego lub bakterii w układzie moczowym. Pytań jest wiele ponieważ, jeśli coś się dzieje bez wyraźnej przyczyny to należy brać pod uwagę różne mechanizmy patologiczne mogące wywołać takie objawy. Póki co niech Pani spróbuje schłodzić kolano kilka razy na dzień 15 do 20 min(np kompres żelowy), przede wszystkim zrobić badania. Jeśli badania wyjdą w normie to może być to problem mechaniczny i wtedy warto skorzystać z pomocy terapeuty manualnego.
Pozdrawiam
Ciężko powiedzieć jaki jest powód Pani urazu. Ale jeśli jest opuchlizna i ból to proponuję zastosować następujący protokół: lód, odciążenie, elewacja, kompresja. W tym celu należy wykonać okład z lodu w okół kolana na około 15-20 min. owinąć okład z lodu bandażem elastycznym, umieścić kolano powyżej pachwin (noga oparta na czymś wygodnym lekko zgięta w kolanie). Może Pani tego typu procedurę wykonywać co dwie godziny. Może Pani doczytać na ten temat wpisując w google "zasada/protokół RICE".
Pozdrawiam.