Spirulina - czy warto?

31 odpowiedzi
Szanowni Państwo!
Chciałam zadać pytanie nt. spiruliny. Czy rzeczywiście jest taka zdrowa i warto ją jeść? Uprzjmie proszę o odpowiedź.
Jak najbardziej polecam spirulinę, tylko przy wyborze proszę też patrzeć na certyfikaty czystości. Jest to produkt działający oczyszczająco, jeżeli jadamy dużo ryb to świetnie się sprawdzi w celu eliminacji metali ciężkich, które właśnie możemy dostarczyć jedząc ryby. Spirulina zawiera też jod co jest wskazane w niedoczynności tarczycy. Sama jej używam i stosuję ją do koktajli jako uzupełnienie diety w mikroelementy i oczyszczenie organizmu.

Warto, tylko musi być z dobrego źródła
Witam serdecznie!
Spirulina to alga należąca do grupy tak zwanej Super-Żywności/Superfood z uwagi na to, że jest niezwykłą skarbnicą składników odżywczych i wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Jeżeli mamy tylko taką możliwość, to warto wzbogacić nią swoje codzienne menu i dodawać np. do koktajli, tylko należy zwrócić uwagę na to skąd pochodzi i wybierać sprawdzone źródła. Spirulina potrafi alergizować, także należy ją stosować ostrożnie. Nie jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia, ale z pewnością cennym :) Pozdrawiam serdecznie
Witam,

Chlorella oraz Spirulina mają niezwykłe właściwości, są bogactwem białka, chlorofilu i są niezwykle zasobne w witaminy i minerały. Niestety mają one swoje zalety, ale również wady. Obie są jednak częstym narzędziem naturopatów, używanym w celu pozbycia się metali ciężkich i ogólnego detoksu. Spirulina jako cyjanobakteria (sinica) zawiera endotoksyny LPS, te same znaleziono również w Chlorelli. Spirulina ma immunomodulujące efekty. Jej immunostymulujące działanie w przypadku zdrowych osób jest bardzo korzystne, natomiast w przypadku osób, które cierpią na choroby autoimmunologiczne może być problematyczne, ponieważ dodatkowo pobudza oś Th1 układu immunologicznego, co również jest często charakterystyczne dla osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne. Ciekawe jest też zestawienie objawów niepożądanych po spożyciu spiruliny: od bóli głowy, przez bóle mięśni aż po pocenie się i problemy z koncentracją. I to przy bardzo niskiej dawce na poziomie 1g. Także z jej stosowaniem decyzje podejmuje sie indywidualnie do przypadku. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na istotny fakt, że to co jest dostępne powszechnie, jest często kiepskiej jakości produktem pełnym zanieczyszczeń. Jeżeli już stosujemy tego typu produkty zadbajmy o ich jakość.

Pozdrawiam,
dietetyk kliniczny
Sports-Med.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie,
w mojej opinii warto włączyć spirulinę do diety jako źródło wielu witamin i minerałów, itozwiązków, enzymów, kwasu GLA, który może być pomocny w chorobach autoimmunologicznych czy białka. Spirulina może być pomocna w: detoksyfikacji organizmu, regeneracji i rekonwalescencji, naprawie flory bakteryjnej jelit, walce z wirusami, stanach zapalnych.
Należy jednak pamiętać, że spirulina (jak i chlorella) zawiera jod, przez co może pogorszyć stan zdrowia osób chorych na Hashimoto, we wszystkich innych chorobach autoimmunologicznych może działać bardzo korzystnie.

Ewa Janowicz

Mission Nutrition Ewa Janowicz
Ul. Koszalińska 88d/2
78-400 Szczecinek
mission-n.pl
Dzień dobry,
oczywiście, że warto włączyć algi do swojego jadłospisu. Spirulina to bogate źródło substancji odżywczych takich jak białka, witamin (A, B1, B2, B3, C, D, E), oraz mikroelementów (żelazo, wapń, fosfor, potas, magnez i selen). Algi to się również skuteczny antyoksydant, wpływa ochronnie na układ krążenia oraz wykazuje działanie neuroprotekcyjne. Dzięki właściwościom przeciwhistaminowym spirulina łagodzi objawy alergii, ponadto, poprawia metabolizm tłuszczów, oczyszcza organizm z toksyn oraz stymuluje układ odpornościowy. Kluczowe znaczenie ma tu jakość produktu na co należy zwrócić uwagę. Na japońskiej wyspie stulatków dieta bogata jest w fitoskładniki, a spożywanie alg morskich dochodzi do 20%.Proszę również pamiętać, że zdarzają się przypadki takich dysfunkcji organizmu, że ten nadmiar dobroci może nie być wskazany.
Pozdrawiam
Dzień dobry,

można uzupełnić nią swoją dietę. Jednak nie każdemu odpowiada jej smak, który jest dla niektórych dość charakterystyczny. Jedni są jej przeciwnikami inni zwolennikami. Ja osobiście nie włączam jej do jadłospisów swoich pacjentów.
Istnieją publikacje, które wskazują, że spirulina działa wręcz negatywnie, chociażby degradując wątrobę, czy zaburzając działanie mózgu.

Pozdrawiam,
Milena Olaszewska
Tak, polecam spirulinę. Detoksykuje, wprowadza bardzo duże ilości witamin, minerałów i chlorofilu. To super foods. Pozdrawiam
Witam,
Spirulina zawiera przyswajalne białko, ß-karoten, wapń, żelazo, potas, magnez, witaminy C, D i E oraz witaminy z grupy B, np. witaminę B12. Zawiera także kwas gamma-linolenowy (GLA), który ma silne właściwości przeciwzapalne. W badaniach zaobserwowano, że alga ta może mieć korzystny wpływ m.in. na aktywność układu immunologicznego. Spirulina jest zatem cennym produktem i może być stosowana jako zdrowe uzupełnienie diety.
Spirulina ma wiele zalet pro- zdrowotnych. Jest rośliną bogatą w białko, witaminy i minerały. Ale nie jest magicznym środkiem na wszelkie dolegliwości. Zalecane dawkowanie Spiruliny 400 mg na 10 kg masy ciała.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie, spirulina jest produktem wytwarzanym z cyjanobakterii, czyli organizmów przeprowadzających fotosyntezę. Charakteryzuje się dużą zawartością białka, witaminy A, B12, żelaza i innych składników odżywczych. Zawarty w niej spirulinian wapnia ma działanie przeciwwirusowe. Oprócz tego w badaniach wykazano, że spirulina ma właściwości przeciwnowotworowe, zapobiega powstaniu chorób układu krążenia i choroby Parkinsona. Jednak należy podchodzić do tego typu suplementów z rozwagą i wybierać te sprawdzone i odpowiednio przebadane, gdyż niektóre z nich mogą być zanieczyszczone oraz zawierać inne rodzaje substancji niekorzystnych dla zdrowia. Warto pamiętać, że odpowiednio zbilansowana dieta jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, dlatego stosowanie spiruliny może być wskazane np. przy niedoborach pokarmowych. Przy prawidłowej diecie należy ostrożnie dobierać dawkę spiruliny, gdyż zbyt duża ilość składników odżywczych np. witaminy A może prowadzić do wystąpienia niepożądanych objawów.
Witam,
Pomimo wielu pozytywnych opinii na temat spiruliny, ja jestem zwolennikiem zdrowej prawidłowo zbilansowanej diety, która pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze.
Pozdrawiam
mgr Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk kliniczny
Warto wprowadzić spirulinę do swojej kuchni. Można skorzystać również z zielonego młodego jęczmienia. Dobrym sposobem jest dodawanie ich do koktajli warzywnych.
Witam, spirulina sproszkowana lub w tabletkach jest wysokobiałkowym produktem, bogatym w wiele ważnych i potrzebnych substancji typu flawonoidy, jednak należy pamiętać , że nie jest to produkt cud, ani tez nie jest obojętny dla naszego organizmu. Podstawą zdrowia jest właściwa dieta, a spirulina może być jej dodatkiem. Jednak uważałabym na zbyt długie suplementowanie, aby nie przedobrzyć. Nie wiem w jakim kontekście jest skierowane pytanie i na jakich jej właściwościach Pani/Panu zależy.
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk
Dzień dobry, spirulina cechuje się wysoką zawartością witamin i minerałów. Większą część jej masy stanowi pełnowartościowe białko, ponadto zawiera skladniki antyoksydacyjne, kwasy tłuszczowe GLA, znajdziemy tu także zeaksantynę dobrą dla oczu. Należy przede wszystkim uważać na spiruliny niewiadomego pochodzenia (bez certyfikatu czystości).
Kto powinien uważać na stosowanie spiruliny? Kobiety w ciąży i karmiące oraz dzieciom do 18 rż nie zaleca sie stosowania spiruliny. U osób z problemami, z tarczycą zaleca się uprzednio konsultację z lekarzem lub/i dietetykiem, a także osoby podczas leczenia onkologicznego powinny zrezygnować ze stosowania tego preparatu (lub skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym).
Tak, spirulina należy do tzw. superfoods czyli żywność która posiada wiele unikalnych cech. Przede wszystkim są to niebiesko-zielone algi morskie, które są podstawą łańcucha pokarmowego. Dzięki fotosyntezie algi i plankton zamieniają światło słoneczne na czyste białko, kwasy tłuszczowe i węglowodany. Zawiera od 65 do 71 % białka (oceniana jako najbogatsze źródło wśród wszystkich pokarmów) i zawiera wszystkie niezbędne aminowkwasy. Bogata w witaminy A, B1, B6, E i K. Poza tym jest bardzo dobrym źródłem kwasu GLA, niezbędnego tłuszczu o działaniu przeciwzapalnym! Jest także bogatym źródłem żelaza - polecana dla osób z anemią. Ma także wiele innych właściwości

Warto zwrócić uwagę na to, aby spirulina miała świeży zapach, certyfikowana spirulina zazwyczaj jest też lepszej jakości. Unikaj produktów, w których wykorzystano substancje wiążące, ponieważ spirulina jest dosyć klejąca i jest możliwe przygotowanie tabletki bez dodatku tych substancji. Można także wybrać spirulinę w proszku i wykorzystywać do przygotowania różnych potrwa, np. koktajli.
Witam :)
Mówi się,że spirulina to suplement XXI wieku.
Ja jestem za...:) Od dawna wiedzą o tym niektóre ludy Afryki i Ameryki. Świat cywilizowany zaczął się jej przyglądać dopiero 60 lat temu.Właściwości zdrowotnespiruliny to , jak mówią,"zbliżenie do natury, bez rezygnacji ze wszystkich zdobyczy cywilizacji, z których korzystamy.Spirulina wzbogaca zubożałą dietę świata cywilizowanego a także karmi głodujący świat.
jak wszystko ma też skutki uboczne. o których mało się mówi:) Skutki uboczne występują u osób uczulonych na składniki, które zawiera spirulina oraz podczas jej nadmiernego spożycia, znacząco przekraczającego zalecane dawkowanie. Nie stwierdzono jednak przypadków przedawkowania spiruliny. Jednym z podstawowych i najlepszych przeliczników jest przyjmowanie 1 tabletki spiruliny na 10 kg masy ciała. W razie niepewności warto skontaktować się z lekarzem.
Większość skutków ubocznych spiruliny wskazuje, że działa ona w naszym organizmie i zaczynają się procesy oczyszczania z toksyn, a także uzupełnia ona niedobory składników odżywczych.
Małgorzata Białokur
Spirulina jest dobrym źródłem wartościowego białka, zawiera cynk, wapń, magnez, selen, mangan, żelazo, fosfor. Zawiera także żelazo, które jest lepiej przyswajane niż żelazo z mięsa czy warzyw. Wraz z nią spożywamy także wiele innych wartościowych składników jak chlorofil czy karotenoidy. Myślę, że warto włączyć ja do swojej codziennej diety jeżeli tylko jesteśmy w stanie sobie poradzić z jej specyficznym smakiem :)
Spirulina to sinicia, a konkretniej cyjanobakteria. Jest źródłem barwników o właściwościach antyoksydacyjnych (chlorofil, beta karoten, ksantofile, fikobiliny). Ponadto jest źródłem białka i witamin (zwłaszcza prowitaminy A i witamin z grupy B) oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i składników mineralnych (m in. siarki, wpływającej korzystnie na stan włosów, skóry i paznokci). Przypisuje się jej działanie polegające na mobilizowaniu układu odpornościowego. Ma działanie antynowotworowe, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwalergiczne, regulujące stężenie glukozy i cholesterolu we krwi. Ciemną stroną spiruliny są endotoksyny, które mogą powodować niekorzystne zmiany w układzie nerwowowym. Dlatego, jeśli ktoś chce włączyć spirulinę do diety, musi zaczynać od małych dawek (3-5 g/dzień) i przestrzegać zaleceń odnośnie dawkowania podanych na opakowaniu. Pozdrawiam Ewa Bieniak
Witam serdecznie,
spirulina zawiera wiele składników, które przemawiają za jej zdrowotnym charakterem, posiada np. wysokie właściwości antyoksydacyjne. Spirulina może być stosowana w profilaktyce niedoborów mineralno-witaminowych, jako uzupełnianie niedoborów w dietach niekonwekcjonalnych, wspomagająco w obniżaniu cholesterolu czy glikemii. Należy jednak pamiętać, że jest to suplement diety, co oznacza, że z jej jakością może być różnie. Algi gorszej jakości mogą zawierać zanieczyszczenia takie jak resztki pestycydów, herbicydów a nawet toksyny. Planując zakup spiruliny należy szukać tej, która posiada certyfikaty ISO. W Polsce jednak wielu producentów używa alg pochodzących z Chin, a te mają wątpliwą jakość.
Spirulina, czyli sproszkowana alga morska - roślina, która rzeczywiście jest bogata w wiele wartości odżywczych. Jest dobrym źródłem białka, witamin z grupy B i E, beta karotenu, kwasu foliowego, żelaza, manganu, miedzi, cynku i selenu. Ze względu na naturalne pochodzenie, pochodzące z niej witaminy i minerały są bardzo dobrze przyswajane przez organizm. Z badań naukowych można dowiedzieć się, że może być wsparciem podczas leczenia nowotworowego, sprzyja procesom odchudzania obniżając poziom cukru oraz zmniejszając apetyt oraz opóźnia procesy starzenia. Spirulina może stać się dodatkiem do zdrowego stylu życia. Nie zastąpi ona jednak odpowiednio dobranej diety, aktywności fizycznej i prawidłowej higieny życia. Suplementacja spiruliny może być pomocna w dbaniu o zdrowie, ale nie jest niezbędna.
Dzień dobry,
spirulina nie bez powodu zaliczana jest do tzw. superfoods. Produkt ten charakteryzuje się wysoką zawartością białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin: A, witamin z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12) oraz witaminy: E (tokoferol), C (kwas askorbinowy) i D. Algi są bogate w mikroskładniki: brom, cynk, jod, magnez, mangan,miedź, żelazo. Warto wzbogacić dietę o ten składnik, ponieważ wykazuje szereg właściwości biologicznych: działanie przeciwnowotworowe, antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające.Polecam.
Pozdrawiam
Karolina Bednarowicz
Witam serdecznie. Spirulina należy do tzw. superfoods, bo jest bogata w witaminy, minerały i inne substancje aktywne. Spirulina jest źródłem pełnowartościowego białka, określa się ją nawet mianem "zielonego mięsa". Polecana jest zwłaszcza dla wegan. Ponadto jest skarbnicą witamin z grupy B, kwasu foliowego, biotyny, witaminy A i E oraz minerałów takich jak wapń, żelazo, cynk i selen. Spirulina jest bogata w beta-karoten, a także zawiera inozytol, chlorofil i zeaksantynę. Spirulinie przypisuje się wiele właściwości leczniczych. Badania potwierdzają jej profilaktyczne, a nawet lecznicze działanie w przypadku wielu chorób. Wśród jej właściwości można wyróżnić:
• obniżenie złego cholesterolu (LDL) i trójglicerydów
• obniżenie poziomu cukru we krwi
• wspomaganie odporności organizmu- dzięki zawartej w spirulinie fikocyjaninie
• wspomaganie procesów trawienia i wydalania, poprzez stabilizowanie naturalnej flory przewodu pokarmowego
• oczyszczanie organizmu poprzez wspomaganie pracy wątroby i nerek
• działanie przeciwwirusowe
• opóźnianie procesów starzenia, wspomaganie odchudzania, wspomaganie leczenia anemii i wiele wiele innych
Moim zdaniem warto włączyć spirulinę do swojej diety. Przy zakupie warto zwrócić na jej jakość. Najlepiej wybierać tą, która posiada certyfikat ISO.
Poza zaletami przyjmowania spiruliny są także wady o których mało się mówi np. zawiera ona neurotoksynę, którą wykrywa się w mózgach osób z chorobą Alzhaimera. Nie jest polecana w diecie wegan i wegetarian ze względu na wchodzące w skład nieaktywne analogi witaminy B12.
Pozdrawiam
Spirulinę (nazywaną także "super żywnością") czyli algę możemy przyjmować w postaci proszku (wyjątkowo intensywny nie przez wszystkich akceptowalny smak) oraz w tabletkach. Alga ta została dobrze zbadana i obecnie uważa się ,iż posiada wiele korzyści prozdrowotnych m.i.n ma działanie detoksykujące, obniża ciśnienie, normalizuje poziom cholesterolu i oczywiście jest bogata w witaminy i minerały w naturalnej postaci .Przyjmując spirulinę należy pamiętać o wypijaniu większej ilości wody. Nie należy również przesadzać z dawką aby jej nie przedawkować.Możliwe skutki uboczne występujące zazwyczaj przy przedawkowaniu spiruliny bądź uczuleniu na któryś ze składników to wysypka, pieczenie i świąt skóry, bóle i zawroty głowy oraz wymioty i nudności.
Spirulina posiada wiele składników, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Jest bogatym źródłem beta karotenu i witaminy E- neutralizuje wolne rodniki i ma działanie antyoksydacyjne. W związku z wysoką zawartością witaminy B12 zmniejsza nasilenie objawów choroby Alzheimera, zaburzeń psychicznych, snu. Barwniki roślinne typu fikoerytryn, fikocyjanin i chlorofil chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV na skórę, przez co znacząco opóźniają procesy starzenia. Wpływa ochronnie na szpik kostny, pobudza aktywność krwiotwórczą, w związku z tym może być stosowana w profilaktyce niedokrwistości. Ponadto spirulina obniża poziom trójglicerydów, reguluje glikemię po posiłkową. Ze względu na sporą zawartość wapnia spirulina może być stosowana w profilaktyce osteoporozy. Ponadto wiele badań naukowych potwierdziło jej rolę przeciwnowotworową i ochronną przed działaniem czynników genotoksycznych i mutagennych. Dzięki dużej zawartości białka (55-70 %) spirulina jest idealnym preparatem odżywczym. Należy jednak pamiętać, że samo stosowanie spiruliny bez odpowiedniej diety nie przyniesie pożądanego efektu. Może być ona stosowania jedynie jako dodatek.
Spirulina ma działanie immunomodulujące, antynowotworowe , dodatkowo jest bogatym źródłem białka , witamin z grupy B , prowitaminy A oraz siarki. Napewno, warto włączyć ją do diety w celu poprawy funkcjonowania układu odpornościowego.
Spirulina ma wiele substancji aktywnych w tym aminokwasy, witaminy i minerały. Często jest polecana weganom ze względu na zawartość witamin z grupy B. Ma szerokie działanie i może wspomagać wiele procesów. Natomiast przyjmowanie jakichkolwiek suplementów mija się z celem, jeśli złe nawyki żywieniowe nie ulegną zmianie. Najważniejsza jest zdrowa, racjonalna dieta i regularna aktywność fizyczna. Jeżeli chcemy dodać do diety spiruline to pamiętajmy, że Istnieją ogromne różnice w jakości spiruliny. Algi gorszej jakości mogą mieć różne zanieczyszczenia tj. resztki pestycydów, herbicydów, a nawet toksyny – jeśli spirulina jest źle uprawiana. Ponadto do suplementów mogą być dodawane wypełniacze. Należy szukać spiruliny która posiada certyfikaty np. ISO.
Dzień dobry. Spirulina jest dobrym źródłem chlorofilu i żelaza. Może być jednak zanieczyszczona niebezpieczna neurotoksyna. Polecam lokalne zielone produkty.
Spirulina jest zdrowa ale nie dla każdego. Zawiera ona białko w znacznej ilości, witaminy i składniki mineralne, przede wszystkim żelazo. Zaliczana jest du superfoods czyli żywności o bogatych składzie dającym wiele korzyści zdrowotnych. Reguluje gospodarkę cholesterolową, obniża poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów. Obniża ciśnienie krwi (więc dla niskociśnieniowców nie jest wskazana może powodować bóle głowy). Obniża poziom cukru we krwi (więc uwaga przy cukrzycy i hipoglikemii). Zawiera fenyloalaninę więc odpada przy fenyloketonurii. Zawiera znaczne ilości jodu więc uwaga przy chorobach tarczycy.Dawka też będzie miała znaczenie, zaczynamy od 1g i sprawdzamy samopoczucie. Pozdrawiam. Mam nadzieję że pomogłam :)
Ja osobiście uważam, że o wiele lepsze efekty od jakichkolwiek suplementów przynosi zbilansowana dieta. :-)