Spadek libido, prolaktyna podwyższona 20x, jakie dodaktkowo badania?

7 odpowiedzi
Mężczyzna, lat 30, w stałym związku od 5lat.
Od 3 lat zauważam spadek libido, obecnie w ogóle nie mam ochoty na seks.
Wykonałem takie badania:
LH 6,46 mIU/ml ( 1.7- 8.6 mIU/ml)
FSH 2,6 mIU/ml ( 1.5-12.4 )
ESTRADIOL 57,22 pmol/l (norma 99-192) !
PROLAKTYNA 4679 uIU/ml (86-324) !
PROGESTERON 1.09 nmol/l (<0.16 - 0.47) !
TESTOSTERON 19.19 nmol/l (8.64-29.0)
Nie przyjmuję żadnych leków. Jestem wysportowany.
Czy te wyniki mogą mieć wpływ na spadek libido? Jeśli nie to jakie powinny być moje kolejne kroki?
Do jakiego specjalisty powinienem się umówić oraz
jakie dodatkowe badania powinienem zrobić aby przynieść na wizytę?
Pozdrawiam, Jakub
Dzień dobry
Panie Jakubie, obniżony estradiol oraz podwyższona prolaktyna mają wpływ na libido, potencję. Bardzo ważne jest aby uregulował Pan hormony. Proszę zgłosić się do endokrynologa.
Pozdrawiam serdecznie
Alicja Maliszewska

Pytanie, które Pan zadaje, skierowane powinno być do lekarza-endokrynologa, ja jestem seksuologiem- psychologiem; zapraszam na konsultację psychologiczną. Pozdrawiam serdecznie.
Konieczna jest konsultacja lekarza endokrynologa. Na konsultację warto przynieść aktualne! poziomy: prolaktyny (PRL),oraz badania tarczycowe: TSH, fT3, fT4 oraz poziom kreatyniny we krwi.Badania rano, na czczo. Kreatynina jest potrzebna, gdyż prawdopodobnie specjalista endokrynolog zaleci badanie za pomocą rezonansu magnetycznego MRI (głowy) z kontrastem, wymagana jest wtedy kreatynina. Jeśli będzie dłuższy, niż kilka tygodni okres oczekiwania na MRI, to będzie potrzebny nowy pomiar kreatyniny. Jest to niedrogie oznaczenie. Badanie magnetycznym rezonansem jądrowym jest niebolesne, ale kosztowne, jeśli jest poza NFZ (ponad 600zł). Jeżeli jednak będą długie terminy, to zachęcałbym do rozważenia wykonania badania prywatnego, gdyż wcześniej będzie diagnoza i ew. leczenie.
Gdy w miejscu zamieszkania nie ma endokrynologa, to lekarzem kompetentnym jest także specjalista neurologii. Proszę Pana, proszę nie zwlekać z konsultacją. Pozdrawiam. seksuologia.org.pl, Poznań.
Dzień dobry, powinien Pan umówić się na wizytę do lekarza seksuologa, z którym omówi Pan wyniki. Seksuolog oceni, czy to czynniki medyczne mają wpływ na spadek libido, czy należy szukać czynników psychologicznych. Jeżeli lekarz stwierdzi, że podwyższona prolaktyna mogła przyczynić się do spadku libido, przepisze Panu odpowiednie leki, jeśli natomiast uzna, że z medycznego punktu widzenia jest Pan zdrowy, pomóc może psycholog seksuolog.
Witam,
Polecam udać się na początek do lekarza rodzinnego, ten jak sądzę skieruje pana do urologa - potrzebne jest skierowanie. Może też pan pójść do urologa na prywatną wizytę. Zaburzenia hormonalne zdecydowanie mogą mieć wpływ na spadek pana libido, nie należy ignorować takiej sytuacji.
Pozdrawiam,
Agnieszka Złotowska
Dzień dobry. Niestety psycholog nie jest lekarzem. Nie potrafię ocenić Pana wyników badań.Proponuję wizytę u seksuologa.
Pozdrawiam.
Barbara Tubielewicz
Wyniki Pana badań wymagają konsultacji z lekarzem endokrynologiem. Proszę na wizytę dodatkowo zrobić badanie TSH, fT4.
Podwyższona prolaktyna może mieć wpływ na spadek libido. Po konsultacji z endokrynologiem i unormowaniem wyników, jeśli problem dalej by pozostawał konieczna będzie konsultacja z seksuologiem.