silny ból po leczeniu kanałowym

39 odpowiedzi
Witam, 19 kwietnia miałam zakończone leczenie kanałowe dolnej szóstki. Po leczeniu ząb mnie zaczął boleć nawet w nocy, jedzenie tą stroną jest nierealne z powodu silnego bólu, boli mnie też to miejsce gdy dotykam go z zewnątrz przy żuchwie czy policzku, dostałam clindamycin 600 - 30 tabletek, wybrałam już pół opakowania, biorę też ibuprom. co może być przyczyną takiego bólu? czy to jest normalne po leczeniu kanałowym? lekarz twierdzi, że dobrze mi go zaleczył, może powinnam zmienić lekarza?
Dzień dobry, po leczeniu kanałowym nie powinno wystąpić nasilenie stanu zapalnego a za nim eskalacja bólu. Niestety taki przypadek musi być oceniony klinicznie w gabinecie z użyciem diagnostyki rtg. Prawem i swobodą nas jako pacjentów jest możliwość wyboru lekarza i skonsultowanie przypadku z innym lekarzem jeśli nie czujemy komfortu. Kłaniam się,

Zdarza się że po leczeniu kanałowym ból utrzymuje się około tygodnia,jeśli nadal będzie bolało, być może konieczne będzie powtórne leczenie kanałowe,pozdrawiam
Witam!
Po leczeniu kanałowym mogą wystąpić objawy bólowe. Jednak z każdym dniem powinne ustawać. W pani przypadku, jeśli ból się nasila i nie ma reakcji na antybiotyk należy zrobić kontrolne zdjęcie rtg tego zęba oraz sąsiednich zębów. Istnieje prawdopodobieństwo, iż ból pochodzi od innego zęba. Dolne zęby trzonowe posiadają anatomicznie dwa korzenie, jednak zdarza się bardzo często odstępstwa od reguły i moga być w nich trzy a nawet cztery kanały korzeniowe. Wtedy trzeba ponownie otworzyć ząb, odnaleźć te kanały i przeprowadzić ponowne leczenie kanałowe wszystkich kanałów.
Wymagana jest u Pani kontrola, czy wszystkie kanały zostały odnalezione oraz przeleczone do samych ich wierzchołków.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Witam serdecznie,
Po leczeniu kanałowym faktycznie przez kilka dni mogą się utrzymywać dolegliwości bólowe i ząb może być wrażliwy. Jednak nie powinny się one na pewno utrzymywać tak długo. Trzeba na pewno ustalić przyczynę tych dolegliwości - upewnić się, że są związane z tym zębem, a następnie je wyleczyć. Może to być np. dodatkowy kanał w leczonym zębie, może to być też pęknięcie zęba. Dlatego najlepiej takie leczenie kanałowe wykonywać w powiększeniu, z użyciem mikroskopu. Biorąc pod uwagę dolegliwości bólowe, warto wykonać tomografię stożkową tej okolicy, aby dokładnie sprawdzić stan przeleczenia tego zęba, jeśli nie będzie się dało ustalić tego na podstawie obecnych zdjęć i klinicznie.

W pierwszej kolejności zawsze najlepiej się skonsultować z lekarzem wykonującym zabieg. Czasami mogą wystąpić powikłania po leczeniu i jest to normalne. Ważne jednak, aby takimi powikłaniami się odpowiednio zająć. Jeśli to nie pomoże lub lekarz nie będzie chciał się podjąć dalszego leczenia takiego zęba, to można to skonsultować u innego endodonty (endodonta, to lekarz zajmujący się leczeniem kanałowym zębów).
Witam.
Czy było robione rtg i kt po wypełnieniu kanałów?
Zapraszam na konsultację i badania rentgenowskie do centrum Eurodent Gdańsk
Pozdrawiam
Olga Zolnieruk
najważniejsze po zakończonym leczeniu jest kontrola RTG aby ocenić prawidłowość leczenia. Dolegliwości bólowe mogą się pojawić po zakończonym leczeniu ale przede wszystkim na nagryzanie i z moich doświadczeń wynika ze nie trwają one dłużej niż tydzień i nie są uciążliwe. Ból samoistny i bardzo silny po leczeniu kanałowym jest wg mnie niepokojącym objawem świadczącym o niedoleczonych kanałach.
Witam. Ciężko powiedzieć bez zobaczenia zdjęcia RTG jak są wypełnione kanały. Jeśli kanały są dobrze wypełnione to nie ma powodów do obaw. Czasem po kanałówce zęby mogą być "obolałe" i z czasem dolegliwości powinny minąć. Zawsze można udać się na zdjęcie do innego gabinetu i je skonsultować. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Czy było robione zdjęcie Rtg w trakcie leczenia i po wypełnieniu kanałów? Jest ono niezbędne do oceny poprawności leczenia. Dużo mogłoby wyjaśnić, ponieważ przyczyn może być wiele.
Pozdrawiam
Zawsze po leczeniu kanałowym mogą wystąpić dolegliwości bólowe, które najczęściej mijają po kilku dniach. Niekiedy dyskomfort może utrzymywać się dłużej, teoretycznie nawet do kilku tygodni. Oczywiście w założeniu, że leczenie zostało przeprowadzone prawidłowo. Jeżeli dolegliwości nie będą się zmniejszać, sugeruję w pierwszej kolejności wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Nie można wykluczyć rewizji i powtórnego leczenia
Dzień dobry,bez zdjęcia rtg i zbadania pacjenta nie jestem w stanie wyrazić jednoznacznej opinii.Nie mniej jednak objawy o których Pani pisze są niepokojące , dodatkowo nie rozumiem tak długiej antybiotykoterapii.Proponuję konsultację u endodonty(leczenie w mikroskopie)
Przemijający ból po przeprowadzonym leczeniu kanałowym niestety czasami może się pojawić .Występuje on szczególnie , gdy leczenie odbywało się w ostrym stanie lub gdy materiał wypełniający przedostał się poza wierzchołek korzenia . Oba stany nie są groźne dla rokowania zęba i w ciągu paru dni powinny ustąpić . Utrzymujący się dłużej ból może świadczyć o pęknięciu korzenia podczas leczenia lub obecności dodatkowego kanału . Oba te stany powinny być skontrolowane dodatkowym zdjęciem TK a ząb może wymagać dodatkowego leczenia . Pozdrawiam serdecznie
Witam,po pierwsze po leczeniu kanałowym ząb może dawać objawy mrowienia przy wierzcholku przez 1-3 dni . Z opisu wynika że to są poważniejsze dolegliwości,czy był robiony rentgen zęba?Proponuję skonsultować u stomatologa /z rtg/może jest niedopełniony kanał albo materiał z kanału poza wierzchołkiem.może będzie trzeba przeleczyć jeszcze raz
Witam. Po leczeniu kanałowym zdarza się czasami ból zęba spowodowany podrażnieniem okostnej lub tkanek otaczających wierzchołek korzenia zęba. Ból ten jednak powinien minąć . W przypadku gdy nadal boli mimo przyjęcia 15 tabl. Clindamycin 600 to proponowałbym sprawdzić stan tego zęba u innego lekarza , który wykona badanie RTG i oceni prawidłowść leczenia. Ja nie zajmuję sie leczeniem kanałowym ale zapraszam do oddziałów Polskich Centrów Stomatologicznych DENS - adresy znajdzie Pani na stronie dens.com.pl - prosze przedstawić problem a rejestratorka poleci lekarza, który zajmuje sie leczeniem kanałowym. Pozadrawiam
Szanowna Pani, po zakończeniu leczenia kanłowego moga pojawić się dolegliwości bólowe, które zazwyczaj trwaja około 2-3 dni. Jest to jednak ból o niewielkim lub średnim nasileniu. Z Pani opisu wynika, że z dużym prowdopodobieństwem leczenie nie zostało przeprowadzone prawidłowo lub nie zakończyło sie powodzeniem. Niezbędne jest albo pononwne leczenie kanałowe lub przypadku braku mozliwosci zabieg resekcji ewentualnie ekstrakcji zęba. Proszę koniecznie zwrócić się ponownie o pomoc do lekarza leczącego albo zasięgnąć porady w innym gabinecie. W razie konieczności serdecznie zapraszam do naszej Kliniki. Ukłony Rafał Radzewski
być może zmiana lekarza pomoże ,może ma pani jakiś dodatkowy kanał nie wypełniony ,pytań może byc wiele
pozdrawiamy rojekdental.pl
Po leczeniu kanałowym może utrzymywać się ból, ale zazwyczaj nie jest on b. silny. Zwykle ustępuje, bez konieczności dodatkowego leczenia, chociaż może być odczuwalny nawet przez kilka tygodni. Jeżeli ból jest silny i nie mija, trzeba dokładnie zdiagnozować ząb i znaleźć przyczynę. Myślę że, dobrze jest wrócić do lekarza który leczył ząb, bo wie jakie zabiegi wykonał i zna historię leczenia.
z poważaniem
Ewa Kaniewska
Ciężko jest ocenić przyczynę nie widząc zdjęcia RTG, ale jeżeli ból nie ustępuje po tak długiej kuracji antybiotykiem to rozważyłbym reakcję uczuleniową na którąś z substancji wprowadzonych do kanałów zęba.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Trudno ocenić ten przypadek nie znając całej historii leczenia ani nie widząc zdjęcia RTG. Proszę się trzymać opinii lekarza , który panią leczył, tak będzie najlepiej.
Witam, niestety na odległość bez obejrzenia zęba i dodatkowych badań nie mogę odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Zapraszam do gabinetu. AT
Dzień dobry,
niestety zdarza się, że po nawet prawidłowym leczeniu kanałowym utrzymuje się ból pozabiegowy. Przyczyn jest wiele, n.p. zmiana przy wierzchołku korzenia, przechodzony stan zapalny czy po prostu reakcja tkanek wokół wierzchołka korzenia na użyty materiał do ostatecznego wypełnienia kanałów.
Jeśli na zdjęciu kontrolnym po wypełnieniu jest wszystko w porządku, a zęba leczył lekarz z doświadczeniem i w powiększeniu (lupy, mikroskop) to nie ma powodu do zmartwień.
Po 3 tygodniach jednak zgłosiłabym się do lekarza celem kontroli.
Pozdrawiam
Niestety jest to możliwe po leczeniu kanałowym. Zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z martwicą lub zgorzelą nerwu czyli miazgi. Proponuję przejść pełną kurację antybiotykową. Jeżeli ufa Pani swojemu lekarzowi to nie ma powodu go zmieniać.
Witam . Należałoby zrobić zdjęcie rtg ocenić stan wypełnienia ,okolicy okołowierzchołkowej .Po leczeniu może być tkliwość mijająca do ok tygodnia .
Witam, należy rozpocząć od wykonania zdjęcia tego zęba. Jeśli miał zmiany przy korzeniach to po szczelnym wypełnieniu zmiany powinny się goic. Zdarza się, ŻE nawet po dobrym przeleczeniu zęba występuje ból utrzymujący się od 2 -6 miesięcy. Żeby przyśpieszyć gojenie można na ten czas wyłączyć ząb ze zgryzu co powinno przynieść ulgę. Mogą też być w zębie kanaly dodatkowe -podpowie nam badanie TK.
Pozdrawiam serdecznie
Zapraszam do mnie do gabinetu na konsultację. Ciężko odpowiedzieć na Pani pytania bez badania stomatologicznego oraz zdjęcia RTG. Pozdrawiam
Witam,
sporadycznie zdarza się po leczeniu kanałowym występowanie dolegliwości bólowych zęba, jednakże z czasem one ustępują i dochodzi do całkowitego wyciszenia objawów.
Silny, ostry ból może jednak świadczyć o zaostrzeniu się stanu zapalnego - konieczna jest weryfikacja radiologiczna przeprowadzonego leczenia, obserwacja i czasami rewizja kanałów w celu wykluczenia np. istnienia dodatkowych, wcześniej niestwierdzonych kanałów. Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym leczeniu.
Witam, po leczeniu kanałowym dolegliwości bólowe mogą czasem występować pod warunkiem, że wszystkie kanały są odnalezione i prawidłowo został wypełnione, po pierwsze zmiana środowiska w komorze zęba -szczelnie zamknięta , po drugie podrażnienie tkanek około-wierzchołkowych podczas leczenia kanałów, po trzecie - za wysokie wypełnienie.
Witam, to nietypowe, że Panią tak bardzo boli, dlatego powinna Pani skonsultować tę sytuację z lekarzem dentystą - należy wykonać zdjecie rvg/rtg tego zęba, czy został prawidłowo przeleczony i wypełniony. Antybiotyk nie usunie przyczyny. Pozdrawiam!
Witam, po wypełnieniu kanałów mogą wystąpić niewielkie dolegiwości bólowe- tkliwość, które mijają w ciągu jednego do trzech dni. Musi się Pani zgłosić do stomatologa na konsultację ponieważ przyczyn tak silnych dolegliwości bólowych może być bardzo wiele. Nie jestem w stanie pomóc bez badania i diagnostyki dodatkowej. Pozdrawiam.
Witam, trzeba brać leki i jeżeli nie pomogą wykonać kontrolne zdjęcie rtg. Może ząb ma jakiś dodatkowy kanał. Można również skonsultować się z innym lekarzem. Pozdrawiam
Witam, czasami po leczeniu kanałowym przez kilka dni mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe, nadwrażliwość na bodźce. Jednak nie powinny się one utrzymywać długo. Trzeba na pewno ustalić przyczynę tych dolegliwości - upewnić się, że są związane z tym zębem, a nie np. z sąsiednim. Może również być obecny dodatkowy kanał w leczonym zębie lub może to być też pęknięcie zęba. Warto wykonać ponowne zdjęcie rvg. Najlepiej skonsultować się z lekarzem który przeprowadzał zabieg. Jeśli lekarz nie będzie chciał się podjąć dalszego leczenia, można udać się na konsultację do endodonty czyli specjalisty zajmującego się leczeniem kanałowym zębów. Pozdrawiam, życzę zdrowia.
Dzień dobry,
W Pana przypadku możliwe są 2 opcje-
a) być może dentysta przeoczył jakiś kanał, i znajdują się w nim bakterie, które są przyczyną dolegliwości bólowych. Dlatego też, jeśli ząb nie był leczony pod mikroskopem proszę udać się do lekarza, który posiada mikroskop.
b) Jeśli ząb był leczony pod mikroskopem, niestety możliwe jest, że tego zęba nie da się uratować. Proszę pamiętać, że leczenie kanałowe jest leczeniem warunkowym- czasami próchnica i stan zapalny są tak duże, że nie da się uratować zęba, o czym dentysta powinien Pana poinformować dając do podpisania zgodę na leczenie.
Pozdrawiam, Karolina Szydło
Dzień dobry,
Współczuję Pani opisywanych dolegliwości. Po prawidłowym przeleczeniu endodontycznym zęba i przy braku stwierdzonych przed lub w trakcie leczenia istniejących trudności anatomicznych nie powinno dojść do takiej sytuacji. Co zrobić teraz? W tym przypadku nie ma prostej odpowiedzi. Jeśli ból nie ustępuję po kilku dniach antybiotykoterapii potrzebna jest rzetelna diagnoza obrazu radiologicznego. Jeśli zdjęcie RTG -2D nie rozwiewa wątpliwości przydatne byłoby szybkie wykonanie zdjęcia 3D opisywanego zęba oraz sprawna diagnoza i pomoc w tym przypadku już prawdziwego endodonty.
Trzymam kciuki za pozytywne rozwiązanie problemu.
Pozdrawiam,
Anna Wysokowicz-Zimniak
Proponuje zgłosić sie do lekarza prowadzącego. Jeżeli nie będzie Pani usatysfakcjonowana z wizyty u lekarza prowadzącego może Pani skonsultować się z innym lekarzem
Pozdrawiam
Witam! bez zbadania i zdjecia Rvg ciężko powiedzeć. Pozdrawiam.
Witam,
aby odpowiedzieć na Pani/Pana pytanie potrzebne jest badanie kliniczne, jak i radiologiczne. Zaprasza na konsultację.
Niezbędne jest zdjęcie RTG. Pozdrawiam
Dzień dobry, po leczeniu kanałowym ból może utrzymywać się nawet do tygodnia. Wynika to z podrażnienia okolicy wierzchołka korzenia i możliwości zaostrzenia się stanu zapalnego. Można zażyć wtedy dostępny bez recepty lek działający przeciwzapalnie i przeciwbólowo, np. Ibuprom. Niekiedy jest również konieczność przepisania antybiotyku. Jeżeli ból utrzymuje się dłużej warto przeprowadzić dokładne badanie kliniczne oraz poszerzyć diagnostykę między innymi o badanie radiologiczne, ewentualnie o badanie tomografii komputerowej. Ból po leczeniu kanałowym nie jest w moim odczuciu powodem do natychmiastowej zmiany lekarza gdyby jednak chciała się skonsultować z kimś innym to oczywiście zapraszam. Pozdrawiam serdecznie, Anna Curlej
Witam, jeżeli po leczeniu kanałowym występuje ból tego zęba , można wykonać RTG i wtedy dokładnie widać jaka jest przyczyna tych dolegliwości. Pozdrawiam.
Wykonać kontrolne badanie RVG okolicy leczonego zęba i sprawdzić dokładność wypełnienia kanałów korzeniowych .Pozdrawiam .