Schizofrenia pytanie o sarkozyne

6 odpowiedzi
Witam leczę się na schizofrenie od 4 lat.Zarzywam obecnie leki solian 300 mg nootropil 2400 mg zoloft 100 mg.Nie mam objawów pozytywnych lecz dokuczają mi objawy negatywne.Czytałem o badaniach dotyczących sarkozyny i jej pozytywnego wpływu na objawy negatywne i moje pytanie czy jest to substancja bezpieczna i czy mogłaby mi pomóc oraz czy mogłbym ją kupić w formie suplementu.
Sarkozyna jest ominokwasem, o którym nie słyszałem, żeby był stosowany w leczeniu negatywnych objawów schizofrenii.

Witam, nie mam doświadczeń w leczeniu sarkozyną . Proszę się zwrócić do innego lekarza.
Witam. Sarkozynę (N-metyloglicynę) badano jako potencjalny środek przeciwko schizofrenii. Pierwsze dane wskazują, że spożycie sarkozyny w ilości 2g/dobę jako dodatek do leków przeciwpsychotycznych stosowanych w schizofrenii pozwala uzyskać znaczącą redukcję zarówno pozytywnych jak i negatywnych objawów, jak również deficytów neuropoznawczych i innych objawów psychopatologicznych. Sarkozyna była dobrze tolerowana. Była również badana pod kątem ewentualnego zapobiegania nawrotów schizofrenii podczas prodromalnego stadium choroby(schizofrenia "uśpiona", i/lub remisja). Działa jako inhibitor transportera glicyny typu 1 i agonista glicyny. Zwiększa stężenia glicyny w mózgu, co powoduje zwiększoną aktywację receptorów NMDA i zmniejszenie objawów. Sarkozyna nie jest jeszcze zarejestrowana w Polsce jako lek rekomendowany w leczeniu schizofrenii. Zdecydowanie radziłabym poczekać, aż badania zostaną ukończone a substancja otrzyma rejestrację. Eksperymentowanie z nowymi, nie sprawdzonymi jeszcze metodami leczenia zawsze wiąże się z ryzykiem pogorszenia stanu psychicznego. Pozdrawiam.
Sarkozyna jest metylowaną pochodną glicyny- naturalnie występującego w organizmie ludzkim aminokwasu (o najprostszej budowie chemicznej spośród wszystkich aminokwasów). Występuje naturalnie w dużych ilościach w mięśniach. Są prace (m.in. polskich naukowców) mówiących o pozytywnym wpływie sarkozyny na objawy negatywne schizofrenii i wiąże się to z hamowaniem wychwytu zwrotnego glicyny w ośrodkowym układzie nerwowym oraz z modulacją receptora NMDA (tzw. glutaminergiczną hipoteza schizofrenii). Myślę, że chęć stosowania tego suplementu bezwzględnie należy omówić z lekarzem prowadzącym. Pomimo iż substancja wydaje się być bezpieczna- trzeba wykluczyć potencjalne ryzyko interakcji i monitorować uważnie stan psychiczny. W dalszym ciągu jest to metoda eksperymentalna, nie w pełni zbadana, a więc związana z ryzykiem np. pogorszenia stanu zdrowia. Nie posiadam wiedzy, czy można ją kupić w formie suplementu- myślę, że warto o to zapytać farmaceutę.
Chciałbym jeszcze dodać, że leczenie objawów negatywnych nie powinno sprowadzać się tylko i wyłącznie do farmakoterapii ale także do oddziaływań psychoterapeutycznych, społecznych, treningów funkcji poznawczych itp.
Wg bazy leków Empendium sarkozyna jest obecnie niedostępna w Polsce jako lek. Na portalach z anabolikami czy innymi wątpliwej renomy suplementami można ją znaleźć jako składnik różnych mieszanek. W 2015 ukazały się obiecujące prace badaczy z Łodzi na jej temat. Jeśli jest na etapie badań i dobrze wypadnie, może minąć kilkanaście lat do wprowadzenia jej w obieg. Jest to substancja naturalnie występująca w ciele ludzkim, badający muszą jednak wiedzieć, czy się wchłania podana doustnie i czy w większych stężeniach nie szkodzi stosującemu.
Obecnie sarkozyna nie jest w Polsce zarejestrowana jako lek. Nie jest stosowana do leczenia Schizofrenii. W literaturze są informacje dotyczące jej pozytywnego działania na objawy schizofrenii. Są to badania. Osobiście nie słyszałem aby koś w moim otoczeniu stosował lub brał taki suplement w leczeniu schizofrenii.