sarkoidoza

8 odpowiedzi
czy potrafi pani odchudzic sarkonpacjenta ktory przyjmuje sterydy? sarkoidoza jest 3 stopnia i postepuje.. objela pluca i stawy.. zaczynamy tez leczenie metatraxanem . pozdrawiam
Niestety nie miałam okazji współpracować z osobami dotkniętymi tą chorobą w takim stadium, pozdrawiam.

Dobrze prowadzona dieta poza obniżeniem masy ciała, może spowodować zmniejszenie dolegliwości, głownie bólowych, także zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam
Witam , każda dieta jest dostosowana do pacjenta i jego choroby. Każdy pacjent jednak reaguje na dietę redukcyjną inaczej. Warto zastosować dietę nawet po to by zatrzymać przyrost wagi i poprawić samopoczucie.
Witam, przyznaję, że nie miałam do tej pory pacjenta z sarkoidozą. Jest to bardzo rzadka choroba, a jej leczenie jest objawowe a nie przyczynowe ponieważ nieznane są przyczyny jej rozwoju. W zależności od występujących objawów ( hiperkalcemia, hiperkalciuria, stan odżywienia pacjenta) należy wprowadzić odpowiednie zmiany w diecie. Myślę, że podjęłabym się tego wyzwania. Zapraszam więc do kontaktu. Z poważaniem Edyta Łątka
Witam, nie miałam nigdy do czynienia z pacjentami przyjmującymi sterydy. Natomiast postępowanie dietetyczne przy pacjencie z sarkoidozą, jak z każdą chorobą autoimmunologiczną wymaga przede wszystkim wyeliminowania produktów nietolerowanych (warto zrobić test na nietolerancję pokarmową), wyeliminować resztę produktów, które mogą rozszczelniać jelita (głównie strączki), włączyć suplementację odpowiednimi probiotykami (np. VIVOMIX), witaminami, kwasami omega-3 i oczywiście zastosować dietę redukcyjną w celu utraty wagi. Jak pisałam nie prowadziłam nigdy pacjenta przyjmującego sterydy, ale doświadczenie w przygotowywaniu jadłospisów dla osób z chorobami autoimmunologicznymi posiadam. Jeśli to Państwu wystarcza to zapraszam na wizytę, jeżeli nie to najlepiej udać się do dietetyka klinicznego zajmującego się na co dzień podobnymi schorzeniami. Pozdrawiam serdecznie Marzena Wacław-Pazera
Sterydy na pewno będą utrudniać spadek wagi, dieta na pewno korzystnie by wpłynęła na pacjenta, ale oczywiście nie mogę zagwarantować efektu w postaci utraty wagi. Można jedynie próbować, myślę, że nikt tego nie zagwarantuje, ale zalecenia dietetyczne są jak najbardziej pożądane, pozdrawiam
Dzień dobry, sarkoidoza leczona sterydami wymaga ograniczenia podaży potraw wysokokalorycznych, ciężkostrawnych. Należy wiec unikać potraw tłustych, smażonych i produktów takich jak oleje, surowe warzywa. Dieta powinna zawierać odpowiednie ilości potasu a więc należy jadać zielona pietruszkę, seler, pomidory, banany. Ponieważ sarkoidoza jest chorobą o nie znanej etymologii aby określić dietę należy w pierwszej kolejności zrobić badania - testy alergiczne. Dieta powinna być skomponowana ze składników które nie są alergenami. Ponieważ sterydy powodują przybieranie na masie, dobrze dobrana dieta może zniwelować to przybieranie.
W przypadku sarkodiozy nie można dać gwarancji czy nawet przestrzeganie odpowiedniej diety wpłynie na redukcję masy ciała. Jest to zależne od wielu czynników, w tym przede wszystkim tego, czy podwyższona masa ciała pojawiła się dopiero od rozpoczęcia terapii sterydami, czy występowała już wcześniej. Sterydy chcąc nie chcąc wpływają znacząco na wzrost masy ciała, ale u części pacjentów możliwa jest redukcja masy ciała przy sterydach.
Dieta ma jednak ważne znaczenie w przypadku sarkodiozy. Powinno się bowiem zwrócić szczególną uwagę na spożycie witaminy D i wapnia - może dojść do znacznego podwyższenia ich ilości w organizmie i pojawienia się hiperkalcemii.
Jeśli wyniki wapnia i witaminy D są w normie (bardzo ważne by obie wartości były w normie bowiem istnieje hipekalcemia utajona), to nie należy się martwić.