Rozszczep kręgosłupa u noworodka

21 odpowiedzi
U mojego dwu tygodniowego synka wykryto rozczep kregoslupa ale chirurg powiedzial ze to nic atrasznego poniewaz nic sie nie dzieje. Nad odbytem ma mala dziurke z której nic nie leci i noc sie nie dzieje. Chcialabym wiecej informacji na ten temat. Chirurg powiedzial ze ten otworek jest zarosniety ale sama diagnoza mnie przerazila. Prosze o informacje
Jestem chirurgiem naczyniowym i na wiedzę w zakresie chirurgii dziecięcej mam wyłącznie podstawową.

nie jestem chirurgiem dziecięcym.
O Informacje proszę pytać lekarza chirurga dziecięcego lub neurochirurga.
Rozszczep kręgosłupa leczy się po urodzeniu dziecka operacyjnie, zamykając ujście rdzenia i skóry na plecach. By ochronić nerki i funkcję pęcherza moczowego stosuje się okresowe cewnikowanie. U niektórych dzieci może pojawić się potrzeba operacji ortopedycznych, jeśli pojawią się problemy ze stawami lub skrzywienia kręgosłupa. Zwykle dzieci wymagają opieki i stałej kontroli wielu specjalistów: neurochirurga, urologa, neurologa, ortopedy, rehabilitanta i innych w zależności od przypadku.
leczą to chirurdzy dziecięcy lub neurochirurdzy
Proszę się udać na konsultację do chirurga dziecięcego.
Szanowna Pani, rozszczep kręgosłupa leczy neurolog dziecięcy, więc odsyłam do niego. Pozdrawiam
Dzień dobry
Bardzo proszę skontaktować się z chirurgiem dziecięcym.
To jest pytanie do chirurga dziecięcego. Poza tym, ciężko mi się wypowiedzieć nie widząc pacjenta. Najrozsądniej będzie porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam serdecznie!
Szanowna Pani, jestem chirurgiem ogólnym , nie specjalizuję się w niestety w chorobach dzieci. Uprzejmie proszę konsultować się z chirurgiem dziecięcym.
Dzień dobry.

Rozszczep kręgosłupa może przebiegać z bardzo różnym nasileniem. Jeżeli jest niewielki - tak jak (z tego co rozumiem) u Pani Synka, może w ogóle nie powodować objawów i nie wymagać leczenia.

Każdy pacjent wymaga jednak dokładnego zbadania i analizy konkretnych zaburzeń. W moim przekonaniu Synek powinien znaleźć się pod stałą opieką ze strony neurochirurga dziecięcego i ortopedy dziecięcego. Systematyczne kontrole pozwolą na bieżąco monitorować rozwój dziecka i w przypadku jakichkolwiek zaburzeń odpowiednio wcześnie wkroczyć z rehabilitacją lub leczeniem.

Życzę Synkowi zdrowia i radosnego dorastania.
Z poważaniem,

dr Michał Lewandowicz
Witam.
Przepraszam ale nie zajmuję się takimi chorobami. Proszę się kontaktować z chirurgiem dziecięcym. Pozdrawiam
Witam serdecznie, niestety nie jestem w stanie udzielić wiarygodnych informacji, nie zajmuję się zupełnie leczeniem dzieci ani problemami chirurgii dziecięcej.
Witam, to pytanie należy kierować do neurochirurga dziecięcego. Pozdrawiam.
Zasadniczo rozszczep kręgosłupa polega na braku tylnej części łuków kręgowych w wyniku nieprawidłowego rozwoju w trakcie I trymestru ciąży. Niewielkie ubytki pozostające bezobjawowe nie wymagają żadnego leczenia. Często ludzie funkcjonują nie mając nawet świadomości ich istnienia. O ile u dziecka nie ma niepokojących objawów i rozwija się prawidłowo nie stanowi to problemu medycznego. Zawsze jednak wnikliwa bezpośrednia ocena rozwoju dziecka celem wykrycia nieprawidłowości przez pediatrę np. w trakcie badan bilansowych jest niezbędna.
Witam
Z tym zagadnieniem proszę udać się do spejalisty neurochirurgii dziecięcej.
pozdrawiam
dr n med Daniel Maliszewski
Proszę być pod kontrolą lekarza prowadzącego, ewentualnie konsultacja neurochirurgiczna.
Proszę udać się do specjalisty w dziedzinie. Jeśli to drobna wada może nie być konsekwencji, bądź będą one małe. Mam nadzieję że neurologicznie jest ok i nie ma problemów ze zwieraczami i neurogennego pęcherza. Parę badań też by się przydało zrobić. Pozdrawiam.
Dobry wieczór!
Wady wrodzone w tym rozszczep kręgosłupa stanowią domenę węższej specjalizacji chirurgii dziecięcej. Jako chirurga ogólnego możliwość pomocy z mojej strony niestety jest ograniczona.

Pozdrawiam serdecznie
Z poważaniem

Bartosz Cybułka
Dzień Dobry,
Przykro mi ale nie zajmuje się chirurgią dziecięcą. Trudno też cytować podręczniki nie mając praktyki w danej dziedzinie. Pozdrawiam,
Michał Kuklo
Szanowna Pani,
bardzo bym chciała pomóc, ale opisany przypadek nie znajduje się w obszarze moich kompetencji. Nie leczę noworodków.
Bardzo proszę to pytanie zadać chirurgowi dziecięcemu. To odmienna specjalizacja od posiadanych przeze mnie.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz