Pytanie o kulture w kontescie psychologi i zwiazkow? Jak twierdzi Pan Lew-Starowicz Polacy wybieraja

2 odpowiedzi
Pytanie o kulture w kontescie psychologi i zwiazkow? Jak twierdzi Pan Lew-Starowicz Polacy wybieraja zwiazki w wiekszosci na zasadzie od mamy do drugiej mamy-partnerki. Nie mowie ze wszyscy ale to jest glowny nurt. I na tym tak sądze oparta jest polska kultura. I teraz jesli ktos chce byc kontrkulturowy to jak ma zyc? Pierwsza metafora jaka mi przychodzi to zycie w skladzie porcelany. Czlowiek jest soba, jest prawdziwy, ma czucie maksymalne do partnera, ale kosztem kruchosci zycia. Jak sobie z tym problemem poradzic. Jak sobie radza inne narody ktore maja inna kulture? Nawet religia wplywa na polska kultura bo jest katolicka i krzyz trzeba nosic. A ten krzyz to z reguly silna kobieta i ciezka praca. Czy tak musi byc? Czy po wyjsciu z domu rodzinnego mamy zatracac wlasne ja na rzecz relacji dwojga? Proszę o komentarz.
Dzień dobry! Z pewnością kulturowo jest tak, że szukając partnera do związku w dużej mierze opieramy się na wzorcach ról przyswojonych w swojej biologicznej rodzinie. Definicje tych ról czasem są zdeformowane różnymi zakłóceniami systemu rodzinnego, w którym się wychowywaliśmy. Bywa tak, że wchodząc w związek nieświadomie szukamy sposobu zniwelowania deficytów przyniesionych z domu. Przykład: córki ojców, którzy w swojej roli zawiedli, szukają analogicznie dużo starszych mężczyzn do roli taty-partnera. Czasem córki ojców uzależnionych od alkoholu wchodzą w związek z alkoholikiem. Jestem zdania, że każdy związek warto budować przede wszystkim na miłości. To ona może być wspólnym mianownikiem scalającym kobietę i mężczyznę. Być może to miłość otrzymana od matki, albo jej okruchy, determinuje poszukiwania partnera. Jeżeli o nią oprzemy nasz związek i przyłożymy się do jej wzajemnego, ciągłego rozwijania - to tym mniej pędzie powodów do "dźwigania". Własne ja powinno się w takim związku rozwijać, a nie zatracać. Związek powinien być przygodą, a nie kołchozem. Pewnie od tego jak się w nim czujemy zależy też to jak postrzegamy trudy codziennego życia. Wiara katolicka wychowuje nas do co raz większej miłości i odpowiedzialności za siebie. Nie wiem jak jest w innych kulturach. Piszę z perspektywy doświadczenia w ponad 20 letnim związku. JPII zaproponował perspektywę, że nasz partner jest nam w życiu niejako zadany ... Pozdrawiam!

Dzień dobry, dopytałbym, czy chęć bycia "kontrkulturowym" w tym przypadku jest przewodnią motywacją, czy jednak jest nią być może jakaś potencjalna perspektywa związku, który odbiega od opisanego przypadku? Jeśli to pierwsze, myślę, że warto byłoby się zastanowić, dlaczego jest to ważne, a jeśli drugie, to nie widzę powodu, żeby nie spróbować pójść "pod prąd" :) Pozdrawiam.