Pytanie do neurologopedy lub logopedy. Moja mama ma afazję i dysfagię po udarze krwotocznym do móżdż

3 odpowiedzi
Pytanie do neurologopedy lub logopedy. Moja mama ma afazję i dysfagię po udarze krwotocznym do móżdżka. Cukrzyca typu 2. Depresja, ale na leku przypisanym przez psychiatrę (problem z przełykaniem/wymiotami może być też od niej). Poza tym cierpi na permanentną senność. Problemy z nudnościami i nerwami zaczęły się dopiero 2 miesiące po operacji, wcześniej jadła prawie wszystko co jej smakowało, chociaż krztusiła się przy płynach jak teraz, ale nie miała tak częstego odruchu wymiotnego. Wcześniej miała chrypkę, teraz już nie. Ma ciągły odruch wymiotny, szczególnie przy stałych pokarmach. Je maks. 7 łyżek zmiksowanej zupy dziennie, jeśli nie zwróci. Z wyników krwi wynika, że jest lekko niedożywiona. Lekko podwyższone CRP, większy zbiornik PMR, ale neurochirurg nie zalecił zabiegu. Co robić, żeby mogła się więcej odżywić (potrzebuje sił do regeneracji oraz rehabilitacji)? Może polecą Państwo jakieś produkty, które łatwo przechodzą przez przełyk? Myślałem o puddingu wysokobiałkowym albo Fresubin YOcreme. Karmienia przez sondę sobie nie wyobrażam, mama się nie zgodzi, będzie wolała głodować. Jakie ćwiczenia należy przeprowadzić by wyeliminować odruch wymiotny? Prawdopodobnie ten odruch wynika z tego, że część pokarmu zalega gdzieś w przełyku?
Dzień dobry. Bez wątpienia najlepszym wyjściem byłoby podjęcie terapii neurologopedycznej. Można też próbować skierować Mamę na rehabilitację neurologiczną do ośrodków, które tym się zajmują. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości konieczna jest konsultacja neurologopedyczna. Dopiero po badaniu pacjenta po udarze można dobrać odpowiednią terapię. Zaburzenia poudarowe są złożonym problemem, do których nie ma gotowych rozwiązań. Na odległość niestety nie da się Państwu pomóc.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

Proszę skontaktować się z neurologopeda i podjąć terapię. Proszę starać się o rehabilitację w ośrodku rehabitacyjnym. Pozdrawiam
proszę udać się do logopedy bądź neurologopedy ,który specjalizuje się w dysfagi-czyli w problemach identycznych jak Pani mama. Warto znaleźć ośrodek rehabilitacji osób po udarach, który będzie się specjalizowały w dysfagi, nie każdy terapeuta podejmie się takiej terapii.