Psycholog czy psychiatra?

27 odpowiedzi
Witam,
Rok temu u mojego chrzesniaka zdiagnozowano białaczkę, od tej pory jestem w ciągłym stresie, odczuwam ciagly lek, wręcz paniczny. Boje się o niego, o mojego synka, o całą moją rodzinę o siebie, boje się non stop i wydaje mi się,ze zaczyna mnie to przerastac. Rodzina i przyjaciele poradzili mi, zebym skorzystala z pomocy psychoterapeuty. Ale mam watpliwosci,czy powinnam udać się do psychologa czy raczej do psychiatry..?
Witam Panią,
Zalecam Pani konsultację u psychoterapeuty, niekiedy psychoterapia wystarczy by poradzić sobie ze skutkami długotrwałego, silnego stresu.
Podczas procesu psychoterapeutycznego może Pani w każdej chwili podjąć decyzję dotyczącą konsultacji u lekarza psychiatry.
Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Kabała - Michna

Witam Panią.
Lekarz psychiatra zajmuje się leczeniem farmakoterapeutycznym a psychoterapeuta leczeniem psychoterapeutycznym. Leki z reguły redukują objawy niepożądane i znacząco poprawiają samopoczucie i funkcjonowanie ale nie rozwiązują przyczyny problemów która sprawia że się tak czujemy. Psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym w tym przypadku zajmie się pracą nad myślami automatycznymi które sprawiają że odczuwa pani wyżej wskazane objawy. Oczywiście psychoterapeuta/tka po postawieniu diagnozy przeprowadzi psychoedukację aby mogła pani zrozumieć co sprawia że odczuwa pani takowe objawy niepożądane.
Podsumowując: nie ma większego znaczenia do kogo się pani zgłosi na pierwszą wizytę. Profesjonalny specjalista przeprowadzi wywiad z panią i podpowie najlepsze rozwiązanie.
Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski
Witam, jeśli odczucie lęku jest tak silne, że utrudnia Pani normalne funkcjonowanie np. boi się Pani wyjść z domu czy miewa ataki paniki, to warto skorzystać z konsultacji u psychiatry i nawet czasowo poddać się leczeniu farmakologicznemu, dla wyciszenia emocji i uspokojenia. Najlepsze efekty jednak da korzystanie równoległe z pomocy psychoterapeuty, a zwłaszcza pracującego w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej. Pozdrawiam!
Witam
To pytanie pojawia się bardzo często.Psychiatra i psycholog mają inne narzędzia - psychiatra zaproponuje farmakoterapię, natomiast psychoterapeuta będzie z klientem pracować nad poszerzeniem perspektywy, która w efekcie ma dać lepsze funkcjonowanie. Warto rozważyć korzyści i ewentualne koszty psychoterapii lub farmakoterapii. Leki dają poprawę samopoczucia w stosunkowo krótszym czasie niż psychoterapia, zmiana samopoczucia nie wymaga też wysiłku który wiąże się ze świadomym wprowadzaniem zmian w swoim myśleniu i zachowaniu. Psychoterapia natomiast pozwala świadomie kształtować swoje życie, wpływa na poczucie sprawstwa, nie ma skutków ubocznych jak leki, też wypracowane zmiany nie są zależne od przyjmowanych środków. Niektórzy Klienci, z którymi pracowałam relacjonowali też, że byli dumni z faktu, że wprowadzają zmiany bez wsparcia leków.
Zdarza się też, że poziom lęku jest tak silny i ogranicza życie codzienne w takim stopniu, że nie jest możliwe wprowadzanie zmian bez wsparcia farmakologicznego. Jest też możliwość pracy terapeutycznej oraz farmakoterapii.
Wybór leczenia to kwestia bardzo indywidualna, niektórzy wolą wsparcie psychoterapeuty, inni uznają za konieczne przyjmowanie leków, jeszcze inni uznają za przydatne łączenie psychoterapii i farmakoterapii. Mam doświadczenie, że każda z dróg może być skuteczna
Dzień dobry,
proponuję równolegle zapisać się do obu tych specjalistów.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w rozwiązaniu problemów/ Agnieszka Jaślikowska-Nowak
Najpierw lepszy będzie psychiatra. Ma bowiem możliwość zadziałać farmakologicznie i w ten sposób dość szybko zmniejszyć przeżywany przez Panią niepokój. Równolegle wskazana jest psychoterapia, w czasie której będzie Pani mieć możliwość przyjrzeć się dokładnie swoim emocjom i podnieść komfort swojego funkcjonowania dzięki zrozumieniu procesów emocjonalnych, które w tej chwili zachodzą.
Radziłabym do psychoterapeuty - jeśli ma Pani możliwość wyboru , to z lękami dość dobrze radzi sobie nurt poznawczo - behawioralny. A psychiatra i leki - farmakoterapia również jest pomocna, ale może uda się bez nich. - wiem ,że można ! Pozdrawiam.
Szanowna Pani
polecam kontakt z Psychoterapeutą, ( to nie to samo co psycholog, chyba że mówimy o Psychologu, który jednocześnie jest Psychoterapeutą), który pomoże Pani poradzić sobie z odczuwanym lękiem poprzez analizę podłoża tego lęku i działanie terapeutyczne. Farmakologia może pomóc ograniczyć objawy a tu wskazana jest praca nad przyczynami tak silnych emocji aby odzyskać faktyczny spokój.
Pozdrawiam
Leszek Jaroszewski
Gabinet ARCHE
Proponowałabym skorzystać z pomocy psychoterapeuty, który pomoże Pani poradzić sobie ze stresem wywołanym chorobą chrześniaka i radzić sobie z lękiem. W takiej sytuacji psychoterapia jest najlepszą formą leczenia . Pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak
Dzień dobry,
ze sprawą, o której Pani pisze najlepiej udać się do psychoterapeuty, któremu nieobce są takie tematy.
Psychiatra, o ile nie jest również psychoterapeutą, zaproponuje najpewniej farmakoterapię. W opisanym przez Panią kontekście pomoże ona złagodzić lęki ale nie rozwiąże źródła i nie sprawi, że to trudne doświadczenie zostanie jakoś zintegrowane, tak, aby mogła Pani dalej żyć i doświadczać różnych uczuć, a nie tylko lęku o swoją rodzinę czy chrześniaka.
pozdrawiam serdecznie
Pisze Pani o zamiarze skorzystania z pomocy psychoterapeuty, wynika więc z tego że powinna się Pani udać do psychoterapeuty.
Szanowna Pani,
wybór między psychoterapeutą a psychiatrą zależy od tego, jaką pomoc chce Pani uzyskać. Jeśli chce Pani otrzymać leki, wówczas konieczna jest wizyta u psychiatry. Leki wyciszą objawy lęku, uspokoją Panią, natomiast nie zmienią sposobu, w jaki Pani rozumie i przeżywa swoją aktualną sytuację życiową i rodzinną. Pani objawy są ściśle związane z konkretną sytuacją - chorobą dziecka w rodzinie - która spowodowała wystąpienie lęku o charakterze egzystencjalnym - lęku przed śmiercią własną i najbliższych. Odczuwanie lęku w takiej sytuacji jest czymś jak najbardziej ludzkim i normalnym, ale jak rozumiem Pani lęk jest nadmiernie nasilony i dezorganizuje życie Pani, a prawdopodobnie także Pani rodziny. Leczeniem z wyboru wydaje się być w tej sytuacji - zgodnie z zaleceniem rodziny i przyjaciół -skorzystanie z psychoterapii, w ramach której będzie Pani mogła lepiej poznać swój lęk, zrozumieć, dlaczego w Pani przypadku jest taki silny, przyjrzeć się swoim dotychczasowym doświadczeniom z chorobą i śmiercią, przekonaniom na ten temat, a poprzez to znacznie osłabić lęk. Będzie też miała Pani okazję poznać techniki oddechowe, relaksacyjne, kontrolowania myśli, które są bardzo pomocne w pracy z lękiem. Decyzja należy do Pani. Możliwe jest też łączenie leczenia farmakologicznego i psychoterapii.
Serdecznie pozdrawiam,
Magdalena Muszyńska
Jeśli lęk nie uniemożliwia Pani funkcjonowania, to myślę że lepszym rozwiązaniem będzie wizyta u psychologa/psychoterapeuty.
w pierwszej kolejności chyba lepiej będzie udać się do sprawdzonego psychiatry. On/ona zawsze będzie mogła polecić Pani psychoterapię jeśli to będzie wskazane.
Dzień dobry Pani,

Warto zacząć od spotkania z psychoterapeutą, ponieważ wygląda na to, że może Pani mieć zaburzenia lękowe, a czynnikiem spustowym prawdopodobnie była sytuacja kryzysu w rodzinie (choroba onkologiczna). Jeśli psychoterapeuta stwierdzi, że wskazana jet konsultacja z lek. psychiatrą- na pewno Panią pokieruje w odpowiednie miejsce.

Pozdrawiam ciepło i zachęcam do kontaktu ze specjalistą.
Paulina Dąbrowska- Gdańsk
Dzień dobry,
Rozumiem, że lęk, który Pani odczuwa jest już na tyle silny, że powoduje dyskomfort w Pani życiu. Prawdopodobnie potrzebuje Pani wsparcia farmakologicznego, którego może Pani udzielić tylko lekarz psychiatra, jednakże powinno być to połączone z psychoterapią. Tylko takie skojarzone leczenie może przynieść trwałą poprawę jakości Pani życia.
Zatem proponuję wizytę u psychiatry a potem (lub równolegle) rozpoczęcie psychoterapii.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, w tej sytuacji najlepiej do obu - psychiatra może przepisać Pani lekarstwa przeciwlękowe, a psychoterapeuta wzmocnić Panią psychicznie i wesprzeć Panią w tej sytuacji. Pozdrawiam Panią serdecznie. Katarzyna Zalewska
Dzień dobry. Jeśli odczuwany lęk i napięcie są dla Pani zdecydowanie zbyt trudne, intensywne i utrudniają codzienne funkcjonowanie, to, w mojej opinii, warto skorzystać ze wsparcia psychiatry. Uważam jednak też, że taki rodzaj pomocy nie będzie wystarczający i może dać chwilową ulgę. Myślę, że wizyta u psychoterapeuty będzie kolejnym krokiem ku Pani lepszemu samopoczuciu i spokojowi. Pozdrawiam
Witam. Rolą psychiatry jest zdiagnozowanie ewentualnej choroby czy zaburzenia i wdrozenie dalszego leczenia - farmakologicznego jeśli jest taka konieczność i/lub skierowania na psychoterapię. W Pani przypadku (z informacji które Pani tu zawarła) wydaje mi sie, że leczenie farnakologiczne nie będzie konieczne. Jednak jeśli poczuje się Pani pewniejsza zaczynając swoją drogę leczenia od psychiatry, nic nie stoi na przeszkodzie. Prawdopodobnie psychiatra skieruje Panią na psychoterapię,
Dzień dobry,
nie jestem w stanie rozwiązać Pani problemu ostatecznie, gdyż nie wiem jakie są objawy Pani lęku. Pisze PAni, że boi się non stop. Jeśli lęk przeszkadza Pani w codziennym funkcjonowaniu, w takim stopniu, że nie może Pani spać, ma Pani napady paniki, w takiej sytuacji proszę zgłosić się do psychiatry. Natomiast istnieje duże prawdopodobieństwo, że po załagodzeniu objawów za pomocą leków psychiatra zaleci Pani psychoterapię w celu zajęcia się powodem tak wysokiego poziomu lęku.
Szanowna Pani,
Przykro mi z powodu przeżywanego przez Panią cierpienia.
Diagnoza białaczki dla kogoś bliskiego jest sytuacją bardzo dramatyczną i budzącą ogromny niepokój. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji pojawił się u Pani lęk i nastąpiło zaburzenie normalnego funkcjonowania. Samemu bardzo trudno jest pogodzić się z zaistniałą sytuacją i niejako "przejść nad nią do porządku dziennego".
Zdecydowanie też warto w takiej sytuacji poszukać dla siebie pomocy. Jeżeli chodzi o dobór specjalisty, psychiatra będzie w stanie pomóc Pani w doborze odpowiedniej farmakoterapii, która spowoduje szybką ulgę w odczuwanych objawach lękowych. Psychoterapeuta natomiast pomoże Pani uporać się z ogromem trudnych emocji, które z całą pewnością Panią trapią. W przypadku sytuacji takich jak ta, którą Pani opisuje, najszybsze i najskuteczniejsze efekty obserwuje się w przypadku współdziałania dwóch specjalistów i nie ma powodów, by ograniczała się Pani do jednego. Obie terapie są do siebie komplementarne i jedna wzmaga pozytywne efekty drugiej.
Życzę Pani powrotu do zdrowia i spokoju.
Witam!
Proponuję skorzystać z pomocy obydwu specjalistów. Leczenie farmakologiczne (psychiatra) jest uzupełnieniem psychoterapii (psycholog/terapeuta) i na odwrót. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!
Milena Wyszyńska
Często połączenie sił obu specjalistów daje najlepsze rezultaty.
Dzień dobry,
W zależności od formy pomocy, jakiej Pani oczekuje, można skorzystać z pomocy psychiatry lub psychoterapeuty. Lekarz psychiatra może zapisać Pani leki, których nie może przepisać psycholog. Psychoterapeuta zaś, w zależności od szkoły, skupi się na Pani lęku i pracy nad emocjami, myślami, itd. Decyzja należy do Pani, proszę też pamiętać, że niezależnie u kogo będzie pierwsza wizyta, jeden lub drugi specjalista może Panią dodatkowo skierować na drugą konsultację. Nie ma też przeszkód, by prowadzić leczenie dwutorowo i lekami i psychoterapią.
Pozdrawiam
Stan, którego Pani doświadcza, jest wskazaniem do podjęcia psychoterapii. Leki mogą pełnić rolę pomocniczą, jeżeli doświadczane emocje bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zachęcałabym do wizyty u psychoterapeuty, który prawdopodobnie oceni czy konieczna jest konsultacja psychiatryczna. Życzę powodzenia.
Witam serdecznie,
Lęk w takich sytuacjach(zagrożenie życia) pojawia się bardzo często, ponieważ boimy się o przyszłość, na którą nie mamy wpływu, której nie możemy w żaden sposób zabezpieczyć czy skontrolować. Gorąco polecam pracę z psychoterapeutą, dzięki której powinno się zwiększyć się zaufanie do życia, a także uwolnienie od panicznego lęku. Psychiatra może przypisać leki pomagające w chwilowych napadach lęku, ale to tylko złagodzi objawy, nie zapobiegnie im w przyszłości. Jeśli będzie Pani potrzebować leków- to dobry psychoterapeuta Panią z pewnością skieruje po nie.
Pozdrawiam
Joanna Francik
Zaczęłabym od wizyty u psychologa. Psycholog powinien zdiagnozować z jakim problemem Pani się zmaga. Informacja o chorobie chrześniaka jako czynnik spustowy aktywizowała aktualne lęki. Może to oznaczać, że przyczyną Pani aktualnego stanu nie koniecznie jest TO zdarzenie, ale wcześniejsze doświadczenia. Jest to jedna z wielu możliwości wyjaśnienia stanu. Aby móc to zmienić potrzebna jest diagnoza, którą otrzyma Pani po rozmowie z psychologiem. Czasami potrzeba nawet 2-3 spotkań diagnostycznych. Zależy to od złożoności problemu, doświadczenia psychologa, jego warsztatu jakim pracuje i zaangażowania pacjenta. Psychiatra jako drugi krok szczególnie wtedy, gdy lęki nie pozwalają na normalne (dotychczasowe) funkcjonowanie. Pozdrawiam i życzę mądrych decyzji.