Przyspieszony rytm serca i bóle głowy

6 odpowiedzi
Od trzech miesięcy zwłaszcza po śnie budzi mnie przyspieszony rytm serca i ból głowy.
Czuje się wtedy tak jakbym miała muzg niedotleniony.
Mija to całkowicie po kilku minutach.
Jestem też od dziecka leczona na Epilepsje.
Ciśnienie mam różne.
Ras mam 126 na 79 73 lub 117 na 95 na 79.
Proszę o informacje kiedy najlepiej jest mierzyć ciśnienie.
Proszę o informacje co to może być i jakie należy wykonać badania?
Mam 24 lata.
Myśłę że powinna Pani wykonać tradycyjną triadę kardiologiczną: ECHO serca standardowe, HOLTER ekg, ECHO serca. To będzie kosztować ok. 350zł. Proszę uważać na reputację diagnostów.

ciśnienie mierzymy dwa razy dziennie, rano i wieczorem, podane wartości są prawidłowe, ból głowy może być związany z chorobą neurologiczną, należy zwrócić się do neurologa - może trzeba wykonać kontrolne CT mózgu i EEG ?
Wartości ciśnień mieszczą się w normie. Pomiary najlepiej wykonywać po kilkuminutowym odpoczynku w pozycji siedzącej, godzina nie ma większego znaczenia, jeśli chcemy znać dokładny zakres wartości ciśnienia u pacjenta to zlecamy mu tzw. Holter ciśnieniowy (czyli ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia). Ponieważ jest pani pacjentką neurologiczną, ważne byłoby w tym przypadku współdziałanie obu specjalistów. W związku z uczuciem przyspieszonego rytmu należałoby wykonać w pierwszej kolejności tzw. Holter EKG (czyli 24-godzinne monitorowanie EKG metodą Holtera). Jeśli nie było robionego do tej pory to warto by również wykonać ECHO.
Witam! Najlepiej ogólnie mierzyć ciśnienie tętnicze rano krótko po wybudzeniu i wieczorem.
Objawy które są opisane mogą być związanie z lekami przeciwpadaczkowymi, mogą to być objawy innej choroby (np obturacyjny bezdech senny). Proszę się zapisać do lekarza Internisty lub Medycyny Rodzinnej aby zbadał Pani/Pana, przeanalizował leki, ew. wykonał badania laboratoryjne aby rozpocząć szlak diagnostyczny. Pozdrawiam
Witam,

Rytm serca 73/ min czy 79/ min jest arytmią w rozumieniu częstoskurczu, nie jest to nawet przyspieszony rytm serca. Z jakiegoś powodu może Pani odczuwać np. pojedyncze pobudzenia dodatkowe nadkomorowe i/ lub komorowe.

Nie bez znaczenia dla objawów jest również padaczka i jej leczenie - pytanie czy padaczka jest dobrze kontrolowana skoro ma Pani częste bóle głowy ?

Pomiary ciśnienia powinny odbywać się w spokojnym pomieszczeniu, mankiet (odpowiedniej szerokości) na wysokości ramienia, w czasie kilkunastu minut od ewentualnego stresu czy wysiłku fizycznego.

Pyta Pani o diagnostykę różnicową subiektywnego poczucia arytmii. U młodej kobiety wachlarz przyczyn jest bardzo szeroki - od częstej niedokrwistości z niedoboru żelaza w przebiegu np.obfitych krwawień miesiączkowych po "prawdziwa" arytmię.

W mojej ocenie niezbędna jest wizyta u lekarza, szczegółowy wywiad, badanie fizykalne oraz badania dodatkowe- ekg spoczynkowe, badania laboratoryjne.

Pozdrawiam,
Mariusz Kujawski
Dzień dobry! W diagnostyce kardiologicznej w pierwszej kolejności proponowałabym wykonanie badania holterowskiego (24-godzinne monitorowanie EKG) oraz 24-godzinnej rejestracji ciśnienia tętniczego (ABPM). Przy objawach występujących wcześnie rano trudno o wiarygodny samodzielny pomiar ciśnienia, ale oczywiście warto go wykonać. Zakres ciśnień, który Pani podała, jak rozumiem oznaczanych przygodnie, jest prawidłowy. Jedyną mogącą budzić podejrzenie jest wartość ciśnienia rozkurczowego 95 mmHg. Badanie ABPM pozwoli stwierdzić, czy takie wyniki są powtarzalne.