Przykurcze mięśni

49 odpowiedzi
Witam,
mam bardzo przykurczony mięsień czworogłowy uda, co skutkuje tym, że mam napięte struktury w nodze. Do tego od dołu podkolanowego aż do łydki czuję takie ciągnięcie, jakby brakowało mi mięśnia.
Co mam robić?
Czy tylko rozciągać mięśnie?
Skonsultować to z fizjoterapeuta

Zbyt wiele objawów, trzeba obejrzeć noge na żywo. Problemów może być wiele..
Odwiedzić dobrego fizjoterapeutę :-) Zapraszam Hand-Med Radom
Witam, przede wszystkim sprawdzić czy problem ma wyłącznie podłoże mięśniowe. Agresywne rozciąganie nie będzie wskazane ale są różne formy rozluźniania mięśni, które powinny poprzedzić proces rozciągania - rolowanie, masaż, techniki powięziowe, poizometryczna relaksacja mięśni itp.
Może być drobne zapalenie ścięgien mięśnia biodrowo lędźwiowego i ból rzutuje się na przód uda, kompensacyjnie dochodzić do napięcia powięzi podkolanowej z czasem dochodzi do zaburzenia trakcji w tych tkankach, i ból często może powędrować jeszcze niżej. Pozdrawiam. Należało by to skonsultować. Oczywiście rozciągać można ale odpowiedzialnie.
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Rozciąganie jest jedna głównych strategi pracy domowej dla pacjenta . Myślę ze należny się przyjrzeć czy napięcie to nie ma podłoża neurologicznego albo funkcjonalnego . Zapraszam na konsultacje oraz na prace powieziową lub terapie tkanek mieleckich
Witam. Proszę o informację co jest przyczyną przykurczu m. czworogłowego.
Witam
Jest parę metod uelastyczniania tkanek miękkich. Można dołączyć rolowanie i streczing z napięciem mięśni rozciąganych. Jeśli to nie wystarczy trzeba by skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.
Pozdrawiam
Dzień dobry,

oprócz rozciągania może Pan dodatkowo wykonywać rolowanie mięśni przykurczonych jak i wzmacnianie mięśni antagonistycznych, czyli tych nadmiernie rozciągniętych.
Proszę zadbać o systematyczność i cierpliwość w dążeniu do celu.

Pozdrawiam
Witam,
Objawy jakie zostały opisane świadczą o nadmiernym napięciu w okolicy miednicy co rzutuje objawy jak te wyżej wspomniane. Obawiam się, że samo rozciąganie nie da tu rezultatów. Proponuję udać się do terapeuty, który w pełni oceni napięcie w okolicy całego kompleksu lędźwiowo-miedniczo-biodrowego i wówczas spróbuje coś zaradzić.

Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Witam
Uważam , że warto przeanalizować całą postawę i zastanowić się dlaczego ten mięsień jest aż tak bardzo napięty. Samo rozciąganie może nie przynieść zadowalających efektów.
Dzień dobry, w pierwszej kolejność należy zastanowić się skąd wziął się tak duży przykurcz, czy był jakiś uraz. Działania objawowe w postaci rozciągania mogą w tym przypadku nie wystarczyć. Pozdrawiam
Wszystko zależy od tego co spowodowało taki mocny przykurcz danych grup mięśniowych. Jeżeli problem jest przeciążenie mięśni w skutek mocnego treningu lub aktywności fizycznej to rozluźnienie mięśni będzie najważniejszym elementem terapii. Poza rozciąganiem, które nie jest do końca skuteczne, polecam terapię manualną, poizometrzyczną relaksację, stretching. Jeżeli przyczyna leży w uszkodzeniu któregoś z mięśni, a cała reszta napięła się kompensacyjnie to podstawą będzie wyleczenie uszkodzonego mięśnia. Problem może być również na tle neurologicznym - dyskopatia, ucisk na nerw obwodowy bądź jego podrażnienie, wtedy w pierwszej kolejności trzeba zająć się tym problemem. Jednak bez badania, wywiadu ciężko jest stwierdzić która z przyczyn jest akurat tą prawidłową.
Jeżeli jest możliwość proszę udać się do fizjoterapeuty, który pokaże odpowiednie ćwiczenia rozciągające. Po uzyskaniu odpowiedniej elastyczności mięśnia należy wzmocnić je także.
Witam. Wnioskuje ze chodzi o miesień dwuglowy uda a raczej o grupe kulszwo-goleniowa. Przed rozciaganiem sugueruje rozrolowac tylna grupe uda i skupic sie na miejscach najbardziej bolesnych. Pozdrawiam
Czytając tak niewyczerpujący opis nie da się nic konkretnego podpowiedzieć. Trzeba iść do fizjoterapeuty lub ortopedy by przeprowadzić parę testów różnicujących i ustalić przyczynę problemu. Jak nie ma pewności co "ciągnie" to rozciąganie na siłę może pogorszyć stan...
Witam, Aby fachowo odpowiedzieć na to pytanie musiałbym wiedzieć z jakiego powodu powstał owy przykurcz (np. uraz; choroba neurologiczna; zwyrodnieniowa; itp.). Dodatkowo, znać stopień ruchomości innych tkanek oraz ich korelacji. Rozciąganie mięśnia jest konieczne ale nie wiem czy wystarczające.Zapraszam do rozmowy telefonicznej.
Witam.
Najlepiej wybrać się do doświadczonego terapeuty żeby jak najdokładniej ustalić przyczynę leżącą u podstaw nadmiernie napiętego mięśnia 4głowego. Stretching jest dobrą formą terapii, niestety nie pomoże przy skrętnym ustawieniu miednicy, słabej kontroli kolana, zablokowanej strzałce czy ucisku na nerw udowy.
Należy również pamiętać o wzmacnianiu mięśni -samo rozciąganie nie pomoże na długo jeśli w nowym zakresie ruchu nie będzie aktywnej pracy mięśni.
Pozdrawiam
Paweł Kaczorowski
Szanowna/y Pani/e,
przykurczone mięśnie przedniej grupy uda (głównie mięsień prostu uda) oraz mięsień biodrowo-lędźwiowy to bardzo ważne mięśnie wpływające na kondycję kręgosłupa.
Krótko mówiąc: CZYM WIĘKSZY PRZYKURCZ W/W MIĘŚNI TYM WIĘKSZE PRAWDOPODOBIEŃSTWO POJAWIENIA SIĘ BÓLÓW KRĘGOSŁUPA!

Zalecam:
- rozciąganie (stretching)
- rollowanie rolkami do automasażu
- masaż tkanek głębokich
- zabiegi uzupełniające (np. elektroterapia zmniejszająca nadmierne napięcie mięśniowe)

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, pomimo Pańskich subiektywnych odczuć sugerujących pewne dysfunkcje, na które Pan wskazuje niezbędne jest dokładne badanie narządu ruchu celem rozpoznania pierwotnego problemu i następnie zaplanowanie leczenia. Podłoże może być złożone, zatem daleki jestem od próby ustalenia rozpoznania na odległość, a tym bardziej proponowania formy leczenia, w razie możliwości zapraszam na wizytę, a wszystko się wyjaśni. Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie,

Na początku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czemu dany mięsień jest przykurczony. Powinno się walczyć z przyczyną dolegliwości a nie ze skutkiem - przykurczonym mięśniem. Proszę pamiętać że nic bez przyczyny się nie wydarzyło a więc praca na samym brzuścu mięśniowym jest mało efektywna ze względu na to że dolegliwość wróci.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Rozciąganie jest jednym z elementów. Żeby prawidłowo odpowiedzieć na pytanie brakuję mi informacji o tym, skąd ból się pojawił, czy Pan/Pani uprawia jakiś sport. jaką Pan/Pani wykonuję...
Zalecam wizytę u fizjoterapeuty, który dokładnie zbada pacjenta i dobierze odpowiednie ćwiczenia, lub inne formy pracy z mięśniem.
Witam, takie objawy mogą być przyczyną zaburzenia napięć w strukturach mięśniowo-powięziowych, samo zwykłe rozciąganie może nie pomóc. Zalecam udanie się do fizjoterapeuty, który znajdzie przyczynę takich zaburzeń i zrównoważy napięcia w nodze.
Witam
"tylko rozciągać" a ja bym napisała aż! rozciąganie i rozluźnianie. Może to robić przez ćwiczenia, terapię manualną czy też użycie odpowiednich temperatur. Mimo, że wskazuje to na przykurcz zachęcam do wizyty u fizjoterapeuty, który manualnie pomoże rozwiązać problem, powie jak ćwiczyć i jakie jest działanie profilaktyczne po pozbyciu się dolegliwości.
Pozdrawiam
Witam, w pierwszej kolejności proponuję się udać do dobrego fizjoterapeuty, który będzie potrafił zdiagnozować przyczynę przykurczu mieśnia czworogłowego. W naszym organizmie nie wszystko jest tak oczywiste, jakby się mogło wydawać - w tym przypadku też przyczyna przykurczu nie musi wynikać z patologii w kończynie dolnej. Rozciąganie, rollowanie, prawidłowa biomechanika ruchu, ustawienie miednicy, krzywizny kręgosłupa, a nawet ustawienie żuchwy mogą mieć wpływ na to, co dzieje się w kończynach dolnych. Co do ciągnięcia w dolnej części kończyny dolnej, być może jest to konsekwencja wszystkiego, co dzieje się powyżej, choć w ciemno celowałabym w pracę z Achillesem. Jeszcze raz powtórzę - polecam wizytę u dobrego fizjoterapeuty, który doradzi, w jaki sposób można w warunkach domowych zwiększać zakres przykurczonych struktur.
Dzień dobry, Opisane dolegliwości nie są objawami przykurczu czworogłowego. Napięte struktury mięsniowo powięziowe goleni należy poddać analizie funkcjonalnej i manualnej. Izolowane rozciąganie czworogłowego również nie jest dobrym pomysłem. Ponieważ mięsień ten "nie lubi" intensywnego rozciągania. Kluczem dobrej pracy tej struktury jest jego elastyczność. Zapraszam Sławomir Piter
Za mało danych by cokolwiek stwierdzić. Może Pan spróbować delikatnie rozciągać napięte struktury, najlepiej z wykorzystaniem technik relaksacji poizometrycznej. Ponadto można użyć rollera aby samodzielnie sobie "rozmasować" tkanki miękkie kończyn dolnych. Jeśli dolegliwości będą się utrzymywać bądź nasilać proszę się udać do fizjoterapeuty w celu dokładnej diagnozy i ewentualnie przeprowadzenia terapii dostosowanej indywidualnie do Pana problemu.
Pozdrawiam
Polecam kontakt z odpowiednim specjalistą. Jestem fizjoterapeutą, który zajmuje się nowordkami
Ciągniecie w łydce, oprócz napiętych mięśni, może być jeszcze przyczyną podrażnionego nerwu piszczelowego lub łydkowego. Bardziej sensownym byłoby udać się do fizjoterapeuty, który zróżnicuje problem, ponieważ rozciąganie przeciążonego nerwu może zaostrzyć dolegliwości. Pozdrawiam
Należy się udać do fizjoterapeuty w celu diagnozy i ewentualnego leczenia.
Należałoby dociekać jaka jest przyczyna przykurczu i uwzględnić ją w terapii.
Prawidłowe rozciąganie ze stabilizacją miednicy oraz rolowanie powinno wystarczyć. Jeśli nie skutkuje - terapia manualna powięzi. Oprócz tego zobaczyć czy nie występuje problem uwięźnięcia n. udowego - wtedy praca z kręgosłupem lędźwiowym, m. biodrowo-lędźwiowym i neuromobilizacje.
Dzień Dobry,
bez odpowiedniego badania manualnego ciężko stwierdzić, co jest powodem takiego napięcia. Czy stretching wystarczy? Obawiam się, że w tym przypadku nie. Polecam skorzystać z porady dobrego fizjoterapeuty, który oceni stan struktury mięśnia oraz zaplanuje terapię.

Pozdrawiam
Patrycja Lehmann
RehaBalance
rozciąganie niestety może nie wystarczyć.Trzeba pamiętać że rozciąganie nie jest techniką,którą można wykorzystywać do terapii mięśni w których jest duży "przykurcz".Rozciąganie czesto jest wtedy bolesne i nieefektywne.Trzeba sprawdzić gdzie jest problem wiekszy czy w mieśniu czworogłowym czy miesniach kulszowo-goleniowych i tam zacząć terapię równie dobrze problem może być w spietym mięśniu biodrowo-lędzwowym który może następnie podrażnić mięsień czworogłowy.Najlepszym wyjsciem jest udać sie do fizjoterapeuty który pracuje technikami tkanek miekkich gdyż samodzielna terapia może być nieefektywna.
Proponuję techniki rolowania na wymienione struktury. Wystarczy zwykły wałek do ciasta zamiast profesjonalnego sprzętu na początek. Technik jest do wybory do koloru na youtube. Myślę że spokojnie poradzi sobie pan z tym problemem.
Proponuję Terapię FDM. Powinna skutecznie pomóc w Pana przypadku.
Witam serdecznie!
Norma elastyczności to jedno. Przede wszystkim należy zastanowić się gdzie leży przyczyna ów napięcia - Jeżeli położona jest w strukturach kręgosłupa, izolowane rozciąganie nie skoryguję problemu w 100 %.
Pozdrawiam serdecznie
mgr Piotr Iberhan
Dzień dobry, stretching jak najbardziej może pomóc, natomiast trzeba by sprawdzić czy owe ciągnięcie jest na pewno spowodowane przez przykurczony mięsień, czy może jakieś inne struktury np. nerw. W tym celu radziłbym udać się do fizjoterapeuty. Pozdrawiam
Piotr Luterek
Witam, jak najbardziej rozciąganie mięśni wchodziłoby w pewną część terapii. Najlepiej aby udał się Pan/Pani do fizjoterapeuty w celu dokładniejszej diagnostyki, zebrania wywiadu co dałoby globalny obraz tego co jest przyczyną pana problemu. Pozdrawiam
Piotr Luterek
Witam,
Cieżko powiedzieć jaki jest powód ciągnięcia w lydce- czy jest to przykurcz czy jest to od kręgosłupa. Zakładając ze jest to tylko przykurcz to faktycznie możliwe ze wystarczy rozciąganie lecz jeśli powód ciągnięcia w łydce jest od kręgosłupa to trzeba odwiedzić osteopate. Prosze udać sie do specjalisty
Pozdrawiam
Krzysztof ADAMOWICZ
Dzień dobry,
Rozciąganie jak najbardziej tak ale nie tylko samych mięśni ale również powierzchni stawowych. Co do rozciągania mięśni czworogłowych uda odsyłam do facebooka mojego gabinetu (Blue Monday Polska) tam w jednym z postów dość dokładnie opisuje bardzo fajne ćwiczenie "rozciąganie kanapowe"
Oprócz rozciągania warto wspomóc się rolowaniem (na wałku) co bardzo dobrze wpływa na powięzie mięśniowe. Temat dość rozległy, wkrótce opublikuję artykuł, w którym głębiej zajmiemy się problemem.
Tymczasem w związku z otwarciem Nowego Centrum Rehabilitacji Blue Monday w Katowicach zapraszam na bezpłatne konsultacje gdzie zupełnie za darmo przekaże zestaw ćwiczeń zaprogramowanych tak aby skutecznie pozbyć się problemu.
Dzień Otwarty: 3 kwietnia 2017, Katowice ul. Wyszyńskiego 4 (bud. Przychodni Germen, poziom -1)
Dzień dobry,
proponuje udać się do terapeuty by ocenił dolegliwości. Ważna jak zwykle jest tu diagnoza a po niej terapia i wskazówki do domu. Myślę że rozciąganie może być niewystarczające i warto było by popracować manualnie z strukturami kończyny.
Pozdrawiam i zapraszam Marcin Sitarz
Proszę udać się do osteopaty
Witam napięcie mięśni często jest objawem a przyczynę trzeba dopiero znaleźć oczywiście może być to tylko problem powięziowy więcej mogę powiedzieć po zbadaniu kończyny. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Przyczyną może być brak balansu tkanki powięziowej,ale zdecydowanie wymagany wywiad ,weryfikacja ruchowa i palpacyjna aby ustalić przyczynę i w oparciu o te informację zaplanować terapię. Zachęcam do wizyty u fizjoterapeuty.Pozdrawiam
Witam.
Polecam wizyte u fizjoterapeuty ktory przeprowadzi kompleksowa diagnostyke funkcjonalna w celu znalezienia problemu. Samo napiecie i przkurcz 4glowego nie wywola bolu i ciagniecia w dole podkolanowym. Zapraszam do kontaktu.
Dobry wieczór,

oczywiście odpowiednie rozciąganie jest tutaj wskazane, myślę że warto by było udać się do fizjoterapeuty w okolicy, by ocenił skąd wziął się taki przykurcz mięśnia czworogłowego uda. Jego aktywność wpływa tutaj na przeciążanie innych struktur - często jest tak, że jeśli m. prosty uda nie jest odpowiednio wydolny, jego pracę przejmują pozostałe "głowy", skutkuje to też napięciem mięśnia naprężacza powięzi szerokiej, a wraz z nim Pasma biodrowo-piszczelowego.

Myślę, że oprócz rozciągania, dobrze by było spróbować porolować okolicę pośladków, pasma biodrowo-piszczelowego, na wałku do rolowania. Oprócz tego również polecam udać się do fizjoterapeuty w okolicy, by ten ocenił skąd wzięło się takie napięcie, być może to skrzywienie miednicy wymusza przeciążanie jednej z kończyn? Zazwyczaj tak się dzieje, chociażby ze względu na skoliozy kręgosłupa.

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Witam serdecznie, jeśli problemem jest tylko mięsień czworogłowy to najprostszym rozwiązaniem jest jego umiejętne rozciągnięcie - systematyczne oczywiście. Problem ciągnięcia pod kolanem może już wynikać z zupełnie czego innego. Dla własnego spokoju udałbym się do dobrego fizjo na diagnostykę i ewetualne wdrożenie ćwiczeń rozciągających, dodatkowo ocenę odcinka lędźwiowego. Bez diagnozy i badania wszystkie procedury są robione po omacku.

Pozdrawiam Łukasz Kłos
Na początku trzeba sprawdzić czy problem tkwi tylko w mięśniach, powinno się przebadać całą postawę, szczególnie miednice i zastanowić się dlaczego mięsień czworogłowy jest tak przykurczony. Możliwe, że był przeciążony, wtedy powinno się zrolować, rozciągnąć i wykonać poizometryczną relaksację. Niestety ciężko mi jest ocenić jaka jest przyczyna, dlatego zapraszam na konsultację.

Pozdrawiam!