Przy jak dużej przepuklinie fizjoterapia może pomóc?

27 odpowiedzi
Czy fizjoterapia może jeszcze pomóc jeśli w badaniu rezonansem magnetycznym wykazano na wysokości L5-S1 podwięzadłową centralno - lewoboczną przepuklinę krążka z częściową sekwestracją jądra, którego oddzielający się fragment o wymiarach 13,5 x 15,3 mm przemieszczony jest do kanału kręgowego symetrycznie z przewagą w stronę lewą i uciska worek oponowy i lewy korzeń nerwowy S1. Opisanemu stanowi towarzyszy silny rozrywający ból pośladka promieniujący do nogi na wysokości kolana, odrętwienie pośladka i uda na długości nerwu. Ponadto po zabiegu osteopaty oraz podstawowych ćwiczeniach McKenziego dolegliwości znacznie się nasiliły. Neurochirurg namawia na operację, która dla mnie jest ostatecznością.
Zatem czy jest jeszcze szansa na poprawę stanu zdrowia?
W fizjoterapii nie decyduje rozmiar przepukliny, tylko to jak się poddaje leczeniu. Może być duża, która będzie pięknie reagować, może być mała, która będzie wymagała operacji. Sprawę należy traktować indywidualnie. Czy cwiczenia, które zastosowano były poprzedzone dokładnym wywiadem i badaniem? Jeśli nie, to proszę o kontakt. Proszę potraktować problem priorytetowo, narastające problemy w nodze mogą z czasem wymagać interwencji chirurga.

Dzień dobry. Niestety mamy tutaj do czynienia z bardzo dużym uszkodzeniem strukturalnym. Fizjoterapia jak i wszystkie zabiegi manualne leczą zaburzenia czynnościowe. I w tej kwestii nie mogę dać Panu/Pani żadnej gwarancji poprawy. Jednakże moim zdaniem, podobnie jak i Pana/Pani, zabieg operacyjny jest ostatecznością. Dlatego zawsze warto próbować poprawić to co się da. Myślę tutaj o zmniejszeniu napięcia mięśni, nauce nowych, prawidłowych nawyków postawy, zmiana dotychczasowego trybu życia i pracy. Te zmiany mogą wpłynąć na uniknięcie zabiegu, a na pewno na oddaleniu jego ewentualnego terminu. Dodatkowo ewentualna praca manualna może zapobiec powstawaniu kolejnych zaburzeń na innych poziomach ciała. Dlaczego po zabiegach było gorzej? Nie wiem jak pracowali z Panem/Panią inni terapeuci. Nie neguje ich sposobu pracy, bo na pewno nikt nie chciał zaszkodzić, ale myślę, że po prostu stan Pana/Pani kręgosłupa jest zły. Więcej będę mógł powiedzieć na wizycie. Serdecznie zapraszam. Postaramy się powalczyć o lepszą jakość życia! Pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: - 130 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Trzeba zrobić dokładną diagnostykę funkcjonalną oraz dokładne badanie neurologiczne. Patrząc jednak na opis z MRI oraz niepokojące zdanie o oddzielającym fragmencie zalecałbym jeszcze jedną konsultację neurochirurgiczną.
Jeżeli drugi neurochirurg zakwalifikuje do zabiegu operacyjnego trzeba ją rozważyć oraz do momentu samego zabiegu przygotować odpowiednio gorset mięśniowy, który będzie nieoceniony po operacji.
Witam. Jeżeli bol jest jeszcze w plecach czyli minimum na górnej krawędzi pośladkach to można coś z tym zrobić. Osteopata najprawdopobniej popełnił błąd i wykonał zabieg na dwóch bokach, przez co po otwarciu kanału kregowego, skompresowal go. Jeżeli jest Pan/i zainteresowany/a proszę o telefon. Umówimy się na spotkanie, zbadam dokładnie plecy, wytłumaczę mechanizm bólu oraz mechaniki przepuklin oraz jeżeli będzie jeszcze istniała szansa na wyleczenie zastosuje terapię. Pozdrawiam
Oczywiście, że może pomóc. Wszystko zależy od badania fizjoterapeuty. Proszę szukać odpowiedzialnego terapeuty manualnego OMT. Polecam Kamilę Sekulę z Columna Medica w Łasku.
Witam
Pytanie jak długo już ten ból Panu/Pani dokucza. Ciężko jest mi się wypowiadać ponieważ opis RMI to jedno, objawy i dolegliwości czasami to zupełnie coś innego. Co nie wyklucza zazębiania się powstawania bólu z objawami destrukcji krążka między kręgowego i ucisków worka oponowego wraz z korzeniami nerwowymi. Potrzebna jet szersza analiza biomechaniki i pracy poszczególnych części całego ciała oraz badanie manualne. Wdrożenie efektywnego treningu, niestety McKenzi przy dużych zmianach jest nie wskazany. Może później po ustabilizowaniu objawów i wycofaniu się dolegliwości. Proces odbarczania przestrzeni między kręgowych trochę trwa, co stopniowo doprowadza do możliwości wygojenia dysków. Tylko tyle jestem w stanie odpowiedzieć nie bając i oglądając pacjenta.
Pozdrawiam
13,3 x 15,3 ??? chciałbym to zobaczyć. Polecam wykonać zabieg chirurgiczny. Pozdrawiam Grzegorz Zaborowski Hand-Med Radom.
Jeżeli nie doszło do osłabienia siły to można jeszcze próbować leczenia zachowawczego. Nasilenie objawów wskazuje na nieproawidłowe dobranie technik leczniczych. Sugerowałbym udać się do dyplomowanego terapeuty manualnego metody Kaltenbor-Evjenth. Z całą pewnością będzie potrzebny cykl sesji terapeutycznych.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
Proszę pamiętać, że badanie MR i jego opis, to tylko element całości w ocenie Pacjenta i ocenia tylko skutek, a nie przyczynę stanu rzeczy - faktycznie zmiany strukturalne wg opisu są spore, jednakże ciężko napisać radykalnie bez możliwości zbadania na żywo, czy będzie tak, czy tak jeśli chodzi o skuteczność, bądź jej brak podczas leczenia zachowawczego. Ciężko też ocenić stosowność ćwiczeń na tym etapie. Ja w takich przypadkach (pod warunkiem, że nie ma bezwzględnych przeciwwskazań jak np. popuszczanie zwieraczy, czy zniesienie odruchów i porażenie kończyny) zawsze daję czas poprzez intensywną terapię manualną przez 2-3 tygodnie. Jeśli Pacjent się "poprawia" przez ten czas wówczas oceniam na ile ta poprawa następuje oraz, czy zmiany się utrzymują. Jeśli jednak znając techniki jakimi pracuję i wiedząc co mają wywołać w organizmie nie dochodzi do poprawy wówczas faktycznie rozważamy, czy leczenie operacyjne nie będzie lepszym rezultatem, a zaraz po nim prawidłowy proces rehablitacji. Zdarza się to bardzo rzadko, ale czasami takie rozwiązanie okazuje się najskuteczniejsze. Więcej mógłbym powiedzieć gdybym mógł Pacjenta przebadać.

Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
W tym przypadku nie jest kwestią wielkość przepukliny tylko stan pierścienia włóknistego. W przypadku sekwestracji, która objawia się wydostaniem masy jądra miażdżystego poza przestrzeń krążka międzykręgowego oraz rozfragmentowania. Część jądra oddziela się od pozostałej jego masy. Niestety jest to stan nie odwracalny. To znaczy, że nie ma metody zachowawczej, która doprowadzi do wyleczenia pierścienia włóknistego i cofnięcia jądra miażdżystego. Gdyby do mogjego gabinetu przyszedł chory z podobnym rozpoznaniem zdecydowanie zalecałbym operację. Im szybciej tym lepiej ponieważ powstające zmiany uciskowe w obrębie układu nerwowego z czasem mogą być coraz trudniejsze do usunięcia i uniemożliwią pełny powrót do zdrowia.
Pozdrawiam.
Myślę, że przy takim uszkodzeniu krążka międzykręgowego i nasileniu dolegliwości przy ćwiczeniach McKenziego najlepszym rozwiązaniem będzie zabieg operacyjny. Można próbować rehabilitacji, jeżeli nie ma konieczności szybkiej operacji, ale rokowanie nie jest najlepsze.
Operacja powinna przynieść szybką ulgę. Jeżeli z różnych powodów nie chcemy lub nie możemy poddawać się operacji pozostaje fizjoterapia wywołująca autotrakcję kręgosłupa - praca Stabilizacją Spiralną i praca nad odbarczeniem nerwu przez rozluźnienie okolicznych zbyt spiętych mięśni. Jest to postępowanie bardziej długotrwałe i nie ma pełnej gwarancji sukcesu, ale bardzo często udaje się uzyskać zupełny brak objawów. Poprawa najczęściej następuje w ciągu 2-3 tygodni i stabilizuje się do około 3 miesięcy, gdyż w tym czasie przy dobrych warunkach wprowadzonych przez odpowiednią fizjoterapię organizm sam pozbywa się sekwestracji. Pracę warto kontynuować nawet po wycofaniu się objawów, wprowadzając dodatkowo elementy stabilizacji centralnej
Zaczęła Pani od opisu rezonansu, więc należy zaznaczyć, że objawy, które pacjenci odczuwają, często są niezależne od faktycznego stanu ich kręgosłupa. Natomiast obraz i objawy neurologiczne (drętwienie), faktycznie jest niepokojący. O operacji każdorazowo decyduje oczywiście lekarz, jednak rozumiem, że chce Pani maksymalnie ją odroczyć. Z tego co Pani pisze, do tej pory korzystała Pani z usług osteopaty i terapii metodą McKenzie. Nie powiem Pani czy jest szansa na poprawę i jak duża ona jest. Natomiast zwrócę uwagę, że jest jeszcze bardzo dużo innych metod fizjoterapeutycznych (m.in. kinesiotaping, igłoterapia, pinopresura, różne formy terapii manualnej, integracja strukturalna), które można zastosować. Nie wiem też, ile odbyła Pani wizyt u osteopaty. Po jednym zabiegu w przypadku KAŻDEJ metody może dojść do krótkotrwałego pogorszenia.
Serdecznie pozdrawiam,
P.K.
Witam.
Fizjoterapia daje wiele możliwości. Tak samo każdy terapeuta pracuje w inny sposób i w innych modelach terapeutycznych. Proponuję Panu aby skorzystał Pan z wizyty jeszcze u jednego polecanego fizjoterapeuty/osteopaty może jego techniki leczenia będą bardziej skuteczne. Jeden zabieg nie zawsze jest wystarczający aby wyleczyć dolegliwości.
Niemniej jednak przepuklina jest tak duża ze warto rozważyć operację.
Pozdrawiam
Piotr Baj
Opisana sytuacja spełnia wszelkie kryteria do poddania się zabiegowi. Mimo wszystko życzę optymizmu, powrót do sprawności pod opieką specjalistów z pewnością jest możliwy. Pozdrawiam
Szanowna/y Pani/e,
neurochirurg będzie w 99% przypadków namawiał na operację, ponieważ tylko wtedy zarobi. Należy pamiętać, że operacja jest wskazana jedynie w przypadku:
- zaburzeń zwieraczy, tj nietrzymanie moczu itd
- niedowładów, np. opadanie stopy
- bólu nie do wytrzymania nie reagującego na leki przeciwbólowe
- braku powodzenia rehabilitacji (przynajmniej kilka dobrych tygodni)
Każdy najlepiej sam odpowie sobie na pytanie czy spełnia któryś z poniższych warunków.

Osobiście, nie biorę pod uwagę wielkości przepukliny a jedynie objawy jakie daje- czasem wielka przepuklina daje mniejsze objawy niż mała.
W związku z powyższym bardzo mocno zachęcam do oddania się w kompetentne ręce Fizjoterapeuty z Pana/-i okolicy. Jeśli kompleksowa rehabilitacja nie poprawi sytuacji dopiero wtedy rozważałbym zabieg operacyjny, pamiętając jednocześnie że to ostateczność a nie droga na skróty.

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Proszę jeszcze spróbować zwykłej rehabilitacji ukierunkowanej na rozluźnienie tkanek. Po zabiegu proszę zaobserwować jak się Pan czuje.
Pozdrawiam
Sekwestr jest duży, objawy się nasilają. Dużo przemawia za operacją. Pytanie tylko, czy był Pan/Pani u dobrego osteopaty? Ćwiczenia Mckenziego są wykonywane prawidłowo? Ktoś to kontroluje? Jest jeszcze szansa na rehabilitację, ponieważ nie ma wzmianki o opadającej stopie lub zaburzeniu pracy zwieraczy, ale jednak ryzyko "przeciągnięcia" sprawy i w konsekwencji pogorszenia stanu zdrowia jest duże. Sugerowałbym konsultację u innego neurochirurga, żeby mieć opinię niezależną. Sprawa jest delikatna, bo sekwestr jest bardzo duży i może narobić wiele szkody.
Witam jest to ciężkie pytanie ze względu na to że aby ocenić czy będzie można pomóc trzeba dokonać własnych oględzin żeby stwierdzić czy można pomóc ponieważ każdy pacjent inaczej reaguje na przeprowadzoną terapię. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
McKenzi w tym przypadku na pewno nie pomoże, wręcz zaszkodzi. Proponuję spróbować u fizjoterapeuty po terapii manualnej. Jeśli po jego działaniach nie będzie poprawy w przeciągu miesiąca, dwóch, wtedy należy rozważyć operację.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Dzień dobry,
radziłabym skonsultować się jeszcze z jakimś neurochirurgiem, żeby poznać kolejną opinię specjalisty. Ćwiczenia według metody McKenziego nie dla wszystkich są dobre.
witam,
Według mnie warto sprubować, choć osobiście nie jestem przekonana do metody McKenziego, choć oczywiscie jest grupa pacjentów którym z pewnością pomaga. Proszę trzymać się osteopaty lub terapeuty manualnego. Pozdrawiam & powodzenia!
Dzień dobry,
Jeśli dotychczasowa rehabilitacja nie przyniosła rezultatów i dolegliwości utrzymują się w dalszym ciągu pozostaje operacja.
Pozdrawiam,
Patryk Wróblewski
Witam
Sam opis schorzenia oraz RM nie jest podstawa do postawienia diagnozy oraz opinii, zapraszam na wizytę podczas której mogę wykonać badania i dać dalsze zalecenia
Pozdrawiam
Niestety z tego co Pan pisze myślę że akurat w tym przypadku operacja jest nieunikniona w związku. Pozdrawiam
Ile masz lat i jaki jest stan uwodnienia dysku? A co z dermatomem S1, z mięśniami wskaźnikowymi i odruchami? Ból pośladka i z uda pewnie da się zredukować głębokim masażem Wikinga i technikami uwalniania nerwu. Zrotowanie kości biodrowej ku tyłowi zmniejszy napięcie korzenia S1 - jeśli nie będzie deficytów neurologicznych to da się tak żyć. Jak dysk jest mocno odwodniony to kto wie - może operacja nie będzie potrzebna. Trzeba zbadać kręgosłup w gabinecie i zobaczyć, co da się jeszcze bezpiecznie podziałać. Generalnie na tym etapie uszkodzenia dysku (puki sekwestr nie oderwie się) operacja jest stosunkowo prosta. Terapia McKenziego nie wyczerpuje możliwości pracy na dysku.
Witam.
Czy jest szansa to mógłbym odpowiedzieć na wizycie diagnostycznej. Dobrze będzie jeżeli utoruje sobie Pan/Pani dwie drogi. Jedna droga to terapia u fizjoterapeuty, druga to przygotowanie do operacji.
Bezwzględne wskazania do operacji to
1. Silne, postępujące osłabienie kończyn
2. Problemy ze zwieraczami
3. Mrowienie, zmieczulenie stref intymnych
4. Problemy z erekcją
5. Brak efektu terapii w okresie 3 do 6 miesięcy.
Niestety muszę tutaj stwierdzię, że nie była tutaj zastosowana metoda McKenziego, gdyż nie występują w niej ćwiczenia podstawowe. Dobiera się tutaj jeden ściśle określony ruch, w ściśle określonym kierunku i sile. Poprzedza się to dokładnym wywiadem i badaniem.
Jeżeli nie było badania (wypełniona karta) i dobrano więcej niż jeden ruch lub wybrano ruch na oślep bez diagnostyki to były to zwyczajne ćwiczenia, będę wdzieczny za nie traktowanie tego jako terapii metodą McKenziego. Zapraszam do terapeuty najlepiej dyplomowanego lub certyfikowanego metody McKenziego można go znaleźć na stronie Instytutu McKenziego Polska, taki terapeuta odpowie na wszystkie nurtujące pytania i przeprowadzi terapię w możliwie najbezpieczniejszy sposób, by nie pogorszyć stanu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.