Przodopochylenie miednicy, hiperlordoza. W jaki sposób walczyć?

35 odpowiedzi
Witam, czy w wieku 22lat jest możliwość poradzenia sobie ze złą postawą, a dokładniej przodopochyleniem miednicy, a przez to powiększonej lordozie?
Przyjrzałem się temu i z moich obserwacji wynika, że problemem w moim przypadku jest przykurcz mięśni min. biodrowo-lędzwiowego i grzbietowego, a przez to nadmierne rozciągniecie i osłabienie innych min. mięsni brzucha.
Mając ugięte lekko nogi (również gdy się pochylę), miednica zdaje się być w poprawnej pozycji, lecz prostując je, pod sam koniec ruchu nagle pochyla się ku przodowi dość znacznie, powiększając tym samym lordozę z tyłu i wypychając brzuch do przodu oraz tworząc "kaczy kuperek". Stojąc całkowicie wyprostowany jestem w stanie zmusić się do utrzymania mniej więcej poprawnej poprawnej pozycji poprzez spięcie brzucha i pośladków oraz wypychając miednicę do przodu/góry.
Czy jest jakakolwiek skuteczna metoda na tą wadę postawy? Słyszałem, że w tym przypadku bardzo pomocna jest igłoterapia - dry needling (?), która pomaga zruszyć przykurczone mięśnie (?).
Z góry bardzo dziękuje za wszelkie rady i pomoc,
Pozdrawiam.
Witam. Przedstawił Pan sporo wytycznych. Udzielenie konkretnych i satysfakcjonujących odpowiedzi wymaga z mojej strony badania i oceny postawy.

Witam serdecznie
W przypakach takich wad postawy najważniejszą rzeczą jest dobranie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających ukierunkowanych na stabilizację brzucha oraz mięśni głebokich tułowia. To one odpowiadają przede wszystkim za prawidłowe ustawienie miednicy.
Mięśnie przykurczone czyli na przykład prostwnik grzbietu czy też mięsień biodrowo-lędźwiowy należy intesywnie rozluźniać, można to wykonać za pomocą igłoterapii, lecz skuteczniejsze jest zdecydowaie rozluźnianie powięziowe. Zapraszam do naszego centrum, na pewno będziemy mogli Panu pomóc. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 90 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
jeśli jest to sprawa tylko mięśniowa i nie jest związana z ukształtowaniem kości, w tym lozdoza kręgosłupa, to można poprawić swoją postawę poprzez ćwiczenia wzmacniające jedne grupy mięśniowe i rozciągające inne, oraz pomocniczo kinezjotaping. Najlepiej byłoby udać się do fizjoterapeuty zajmującego się osobami dorosłymi (ja zajmuję się dziećmi). Przy samych ćwiczeniach, gdy wszystko inne jest w porządku, pomocny jest trener personalny, który ukończył fizjoterapię, ponieważ będzie zwracał uwagę na postawę ciała.
Pozdrawiam
Witam, możliwość jest jak najbardziej, ale tylko i wyłącznie przy 100% zaangażowaniu i ciężkiej pracy. Jeżeli jest Pan na to gotowy to zapraszam do gabinetu.
Witam,napewno warto popracować z napiętymi mięśniami terapia punktów spustowych i ogólnie tkanek miękkich, dzięki której będzie można zmniejszyć napięcie mięśniowe, uszkodzić zrosty które najprawdopodobniej się wytworzyły w tkankach.
Jak najbardziej można pomóc w problemie, który Pan opisał.

Pozdrawiam,
Malwina Jachowicz
Dzień dobry,
rzeczywiście przykurcz głębokiej warstwy grzbietu, mięśni biodrowo-lędźwiowych i nadmierne rozciągnięcie brzucha oraz mięśni pośladkowych, predysponują do przodopochylenia miednicy, a co za tym idzie pogłębienia lordozy lędźwiowej.
Niestety nie słyszałam o igłoterapii, dlatego na temat jej skuteczności nie mogę się wypowiedzieć, natomiast jak sam napisałeś, jeśli zmusisz się do spięcia mięśni brzucha oraz napniesz pośladki to dajesz radę poprawną pozycję utrzymać, pytanie jak długo?
Trudno jest nie widząc pacjenta dawać mu jakieś zalecenia, dlatego warto zwrócić się jednak do fizjoterapeuty w okolicy Twojego miejsca zamieszkania (widzę, że jesteś z Wrocławia), który będzie mógł Cie dokładnie zbadać, ocenić postawę i dobrać terapię.
Dość istotna jest również informacja czy doszło już do jakiś zmian strukturalnych...?
To co ja mogę Ci podpowiedzieć, to im szybciej weźmiesz się za codzienne ćwiczenia tym lepiej. Należy wykonywać ruchy wzmacniające mięśnie rozciągnięte i osłabione (w Twoim przypadku głównie mm. brzucha i pośladkowe) oraz rozciągające mięśnie przykręgosłupowe i bardzo ważne i silne biodrowo-lędźwiowe. Dodatkowo polecam masaż kręgosłupa, który rozluźni, odżywi i dotleni zmęczone plecy.

Wszystkiego dobrego!
Witam
Jest wiele metod walczenia z przykurczami mięśniowymi oraz wadą postawy. Wszystkie metody są dobre pod warunkiem że pacjent na nie dobrze reaguje (m.in.:PIR, Suche igłowanie, terapia punktów spustowych, dostosowanie odpowiednich ćwiczeń).
Najlepiej byłby by się udać na konsultację do fizjoterapeuty który popatrzy się na całość oceni łopatki barki , ledźwia, miednice, stopy kolana - tu wszystko ma znaczenie.
Wiec sugerowałbym umówić się do fizjo w celu diagnostyki i nawiązania z nim współpracy bo taka korekcja to niestety nie jest 2 tygodnie. Jeżeli jest Pan w stanie to zapraszam to zapraszam do siebie.
Pozdrawiam
Witam. Tak, jak najbardziej jest to możliwe. Oprócz tych mięśni które Pan wymienił jest jeszcze kilka innych aspektów, które powodują taką postawę. Sucha igłoterapia jest to jedna z metod terapeutycznych i jak najbardziej też może znaleźć zastosowanie w Pana przypadku.
Polecam udać się do dobrego specjalisty, kilka zabiegów plus instruktaż ,,zadania domowego" powinno skorygować Pana przodopochylenie miednicy.
pozdrawiam
Wszystko zależy od objawów. Co boli i kiedy boli?
Niestety nie znam odpowiedzi na Pani pytanie.
Witam. Należałoby ocenić na ile Pana postawa związana jest ze strukturalną Pana budową,pogłeienia lordozy jest związane z bardziej poziomym ustawieniem kości krzyżowej.Najlepiej poradziłby sobie fizjoterapeuta pracujący metodą Łańcuchów mięsniowych -GDS,lub metodą manipulacji powięziowej Stecco..Ważna czy Pan postawa wiaże się z dolegliwościami? Pozdrawiam
Dzień dobry oczywiście stosuje się czasem igloterqpie ale jest to forma rozluźnienia przykurczonych mięśni, jednak ja bym to zastosował jako wsparcie. Oczywiście jak zawsze jest mi trudno opowiedzieć o czymś o czy mnie widze. Bardzo fajnym elementem jest spirala stabilizacja kręgosłupa. Fajnie się sprawdza - uczy prawidłowych nawyków itp. Pozdrawiam
Witam, oczywiście, że jest możliwe, kwestia wyrównania dysbalansu mięśniowego poprzez proste ćwiczenia. Pytanie tylko czy jest taka potrzeba, dla jednych lekkie przodopochylenie miednicy i pogłębienie lordozy lędźwiowej może być wadą, a dla innych normą. Pozdrawiam
Nie ma potrzeby wbijania igieł, są inne metody. Utrzymywanie postawy i równowagi to złożony proces, nie wystarczy praca nad samą miednicą. Trzeba przeanalizować (zbadać) napięcie mięśniowo-powięziowe w całym ciele - wtedy można pomóc skutecznie.
Witam,
Skoro twoje niepoprawne ustawieńie miednicy jestes w stanie skorygować swoimi mięśniami to dlaczego chcesz robic sobie igloterapie? Zacznij od rozciągania i wzmacniania miesni osłabionych i popracuj nad reedukacja napiecia miesni podczas codziennych czynności- popraw nawyki
Nasza specjalistka od wad postawy jest P. Monika
Pozdr
K.
Witam, w wieku 22 lat możemy wpłynąć na problemy mięśniowe, które są związane z przodopochyleniem miednicy. Oprócz rozluźnienia napiętych mięśni terapią manualną, rozciągania ich( zginaczy biodra) należy pamiętać o wzmocnieniu takich grup mięśniowych, które kontrolują miednice w płaszczyźnie przód-tył ( mięśnie pośladkowe i brzucha).
Pozdrawiam
Witam.
Czy aby napewno twoja postawa jest nieprawidlowa? Czy ktos to oceniał? Czy poza tym co piszesz wystepuja jakies dolegliwosci bólowe? Twoja postawa niekoniecznie musi byc zła, aby to sprawdzić powinien to ocenic ktos kto sie na tym zna.
Oczywiście nalezy pracowac nad prawidłową postawą, którą zawsze mozna w jakims stopniu poprawić.Jezeli chodzi o metody pracy to każdy terapeuta dobiera je indywidualnie. Sama igloterapia nic tutaj nie zdziała i osobiscie odradzam.
Pozdrawiam
Jeśli jest to sprawa skróconych tkanek, jak najbardziej jest to do poprawienia. Ja sugerowałbym nie dźgać mięśni igłami, tylko zastosować techniki nie tylko rozluźniające, ale i wydłużające skrócone mięśnie i powięź. Warto zwrócić uwagę m.in. na mięśnie czworogłowe ud.
Sama praca strukturalna to za mało, same techniki prowadzące do rozluźnienia mięśni nie pomogą na długo gdyż potrzebne jest wytworzenie prawidłowych strategii motorycznych pozwalających utrzymać uzyskany efekt. Funkcja tworzy strukturę.
Tak, są skuteczne metody leczenia tego typu wady postawy (nie tylko za pomocą dry needling). Zapraszam do gabinetu Hand-Med. Pozdrawiam Grzegorz Zaborowski
Witam. Aby dobrze odpowiedzieć na pytanie jak walczyć z przodopochyleniem miednicy należałoby znaleźć przyczynę problemu,a dopiero wówczas dopasować rodzaj terapii- jeśli to tylko dysfunkcja mięśniowo-powięziowa to igły może pomogą. Zdecydowanie jednak zachęcam do dokładnej diagnostyki u nas w centrum, wtedy będzie można łatwiej określić przyczynę wady postawy,a zatem dobrać skuteczne narzędzie terapeutyczne. Pozdrawiam.
Klasyczny przypadek. Wiele osób ma taka postawę. Wystarczy pochodzić chwile do rehabilitanta , zada odpowiednie ćwiczenia i będzie dobrze :)
Witam. Mogę polecić bo z doświadczenia Wiem że moim pacjentom pomaga masaż tkanek głębokich. Jeśli doprowadzi się do właściwej równowagi mięśniowej a następnie wzmocni się mięśnie osłabione to po jakimś czasie postawa powinna się poprawić. Warto by fizjoterapeuta dopasował indywidualnie do Pana problemu ćwiczenia. Wg mnie ćwiczenia systematycznie robione pomogą. Zapraszam do gabinetu, chętnie pomogę. Pozdrawiam mgr Dominika Woźniak gabinet fizjoterapii FizjoStrefa
Nigdy nie jest za późno na pracę z ciałem oczywiście im organizm starszy tym efekty przychodzą w późniejszym okresie. Zdecydowanie igłoterapia ma wpływ na rozluźnienie przykurczonych włókien mięśniowych. Trzeba podejść do zagadnienia wieloaspektowo tzn. wprowadzić odpowiednią dietę, stretching oraz ćwiczenia stabilizacyjne.
Rozciąganie i ćwiczenia kontroli motorycznej
Dzień dobry,
O ile zmiana nie jest spowodowana zmianami strukturalnymi korekta a dalej wprowadzenie nowego nawyku jest możliwe. Jednak istotne jest znalezienie przyczyny problemu czy to na przykład rotacja miednicy czy różna długość kończyn dolnych. Istotna jest również ocena dysfunkcji . igłoterapia owszem może rozluźnić mięśnie ale rozciągania i odpowiednich ćwiczeń nie zastąpi.
Pozdrawiam i zapraszam Marcin
Igłoterapia wytwarza miejscowy stan zapalny, który może wspomagać przebudowę kolagenu, ale tylko prawidłowe statyczne rozciąganie oraz ekscentryczne ćwiczenia przykurczonych mięśni wspomagane terapią manualną mięśnia i powięzi może doprowadzić do trwałego wymodelowania struktur mięśniowo powięziowych. Należy ocenić, które mięśnie są przykurczone i w sposób celowany rozciągać je. Praca jest długoterminowa (rok lub nawet kilka lat), ponieważ modelowanie kolagenu to powolny proces. Pozdrawiam
Witam Pana jak najbardziej jest możliwość poprawienia wady postawy tzw pleców wklęsłych co do suchego igłowania to nie spieszyłbym się z tym bo wystarczy prostymi metodami rozluźnić mięśnie bądź całe powięzi kwestia tylko oceny który mięsień jak u Pana jest napięty. Dlatego zapraszam na wizytę. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Witam,

faktem jest, że nadmierne przodopochylenie miednicy, choć zdrowsze zdecydowanie dla odcinka lędźwiowego (ale też nie w nadmiarze), wpływa na przykurczenie mięśni biodrowo-lędźwiowych i rozciągnięcie grupy kulszowo-goleniowej. Dokładnie tak jak Pan mówi, osłabia się strona brzuszna, a przeciążeniu ulegają mięśnie grzbietu.

Przede wszystkim skuteczne w tym przypadku są ćwiczenia wzmacniające osłabione partie mięśniowe, oraz regularne rozciąganie mięśni wymuszających swoim skróceniem przodopochylenie miednicy. Dry needling jako technika rozluźnienia mięśni działa bardzo szybko, natomiast tak czy siak wymagana jest konsekwencja rozciągania i wzmacniania wspomnianych przeze mnie grup mięśniowych. Warto zastosować również Kinesiology Taping, dla korygowania postawy przez resztę dnia, ewentualnie zadbanie również o ergonomiczną pozycję siedzącą.

pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Witam
Walka ze złą postawą ciała może odbyć się na każdym etapie życia. Trzeba pamiętać o kolejności rozciąganie mięśni przykurczonych a następnie wzmacnianie mięśni osłabionych. Zgadza się, że przy przodopochyleniu miednicy i hiperlordozie jest przykurcz mięśni biodrowo-lędźwiowego i osłabienie mięśni brzuch, a zmniejszenie przodopochylenie miednicy przy zgiętych kończynach dolnych potwierdza tę wadę- wtedy następuje rozluźnianie mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Trzeba także pamiętać, że najprawdopodobniej przykurczone są także mięśnie czworoboczne lędźwi, m. prostownik grzbietu na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Wzmocnić należy także pośladki i grupę kulszowo-goleniową. Ważne aby pamiętać o ćwiczeniach uczących utrzymywanie takiej postawy, priopriocepcji oraz wyrobienie nawyku prawidłowej postawy. Zachęcam do udania się na wizytę do fizjoterapeuty, który dostosuję do Pana zestaw ćwiczeń.
Pozdrawiam
Korekta Pana problemu wymaga przede wszystkim przywrócenia prawidłowego balansu mięśniowego, przez rozluźnienie, rozciągnięcie nadmiernie napiętych mięśni oraz wzmocnienie osłabionych antagonistów. Dodatkowo należy poprawić propriocepcję oraz jeżeli zajdzie potrzeba odblokować usztywnione stawy. Kolejność wymienionych nie ma w tej chwili większego znaczenia ponieważ ocena fizjoterapeutyczna ostatecznie zdecyduje z czym należy rozpocząć pracę w pierwszej kolejności. Pozdrawiam.
Przepraszam za długo oczekiwaną odpowidz . W przypadku hiperlordozy lędźwiowego odcinka kręgosłupa należy bardzo dokładnie ocenić siłę mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowe miednicy. I tak mięśnie brzucha osłabiają się a także mięśnie pośladków a więc te grupy mięśni które trzymają miednicę. Natomiast mięśnie ktoreprzechylaja miednicę w dół tj prostowniki grzbietu i zginacze stawów biodrowych są skrócone. Skrócone są tez mięśnie tylnej grupy uda które w ustawieniu miednicy działają synergistycznie z mięśniami brzucha a antagonistycznie w stosunku do zginąć stawów biodrowych. Ocena poszczególnych grup miesniowych pozwala na dobranie ćwiczeń do każdego przypadku indywidualnie .Pana wadę można poprawić ćwiczeniami Jest dużo ćwiczeń które można wykonywać np rozciąganie mięśnia ledzwiowo -biodrowo-udowego,zięcia lędźwiowego odc kręgosłupa do kifozy połączone z podniesieniem rąk w pozycji na czworakach itd .dałam przykład a dobry fizjoterapeuta poda Panu znacznie więcej. Ćwiczenia trzeba wykonywać systematycznie i w dłuższym okresie czasu ,gdyby Pan chciał poznać inne ćwiczenia w mojej metody proszę zadzwonić do mnie i mailem przeslalabym Panu i cw i technikę wykonania
Jest wiele skutecznych metod wyrównania wady postawy. Fizjoterapeuta specjalizujący się w takich problemach na pewno dobierze odpowiednią metodę postępowania po wnikliwym zbadaniu.
Szanowny Panie,
z opisaną sytuacją nie tylko "jest możliwość" poradzenia sobie, ale nawet jest taka konieczność!
Nie ma jednej idealnej metody- należy łączyć ze sobą jak najwięcej metod jednocześnie. Mam tutaj na myśli m.in.:
- stretching mięśni prostych uda, mięśni biodrowo-lędźwiowych oraz prostowników grzbietu odcinka lędźwiowego;
- wzmacnianie mięśni brzucha

Sposobów jest naprawdę wiele- proponuję udać się do Fizjoterapeuty i wspólnie wybrać najkorzystniejsze w Pana przypadku.

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie,

Terapia osteopatyczna będzie polegała na znormalizowaniu i usunięciu "wewnętrznych blokad" w organizmie. Jeśli "coś" organizm blokuje, tworzy on kompensacje które nie zawsze są pożądane i korzystne dla zdrowia. Warto wszystkie "wewnętrzne blokady" usunąć tak, aby sam organizm wrócił pierwotnego stanu fizjologicznego.
Igłoterapia jest zabiegiem który cieszy się dość dużym zainteresowaniem, ponadto jest skuteczna. Niestety na samym suchym igłowaniu nie można polegać i proszę nie traktować tej techniki jako jedyny cudowny środek. Przy zastosowaniu innych skutecznych technik można otrzymać taki sam rezultat.
Zawsze warto działać holistycznie.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzika 4a lok. 3

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.