Przewlekły ból zęba po leczeniu kanałowym. Dzień dobry. W sierpniu zakończono u mnie leczenie kanał

2 odpowiedzi
Przewlekły ból zęba po leczeniu kanałowym.
Dzień dobry. W sierpniu zakończono u mnie leczenie kanałowe górnej lewej jedynki (dodam że jedynka ta jest jednym z filarów mostu 3-punktowego - brak prawej górnej jedynki). Leczenie kanałowe zostało wykonane poprzez przewiercenie mostu.
Po zakończeniu leczenia jedynka ta dawała cały czas dolegliwości bólowe, ból ćmiący, stały, nie nasilający się, w nocy ząb nie boli. Byłam na kilku wizytach u lekarza prowadzącego i zdjęcia RTG nic nie wykazały, lekarz stwierdził, że ząb musi się "uspokoić" . We wrześniu byłam na konsultacji u innego lekarza który stwierdził, że ząb jest prawidłowo wypełniony. W październiku wykonałam TK tego zęba w innej klinice i podczas konsultacji lekarz też nie znalazł nic niepokojącego - ząb prawidłowo wypełniony, brak zmian wokół zęba). W listopadzie TK oglądał lekarz prowadzący i też nic nie znalazł. Dolegliwości chwilowo się zmniejszyły w okresie ostatniego miesiąca. Jest grudzień i ząb znów zaczął się odzywać, ból jest słaby ale "ciągły"... męczący. Nie mam pomysłu gdzie i z kim jeszcze skonsultować tego zęba? Ile można chodzić z bolącym zębem? Czy to może być kwestia jakiś nerwów czy zatok?
Przyczyn bólu zęba mimo leczenia kanałowego może być kilka, nie jest to zatoka zdecydowanie. Ząb może ma ubytek pod dziąsłem , tam gdzie przylega most i dezynfekcja była zatem nieskuteczna? Ząb może był leczony metodą otwartą i do kanału dostał się grzyb Candida albicans lub inna bakteria z jamy ustnej? Ząb mógł być leczony bez koferdamu i bez mikroskopu- może kanał ma swój wierzchołek w innym miejscu niż to lekarz stwierdził? Może kanał nie był skutecznie zdezynfekowany? Może ma zbyt szeroki otwór wierzchołkowy i nie jest skutecznie zamknięty? Może jest to tzw. resztkowe zapalenie miazgi. Proszę udać się do doświadczonego endodonty, który pracuje pod mikroskopem od wielu lat w swoim mieście lub przyjechać do mnie. Znajdę przyczynę. Często mam takie przypadki.

Witam ! z opowiadań Pani nie powinna być przyczyną, zatoka, sugeruje Pani na leczony ząb, natomiast może być w sąsiednich zębach i w zgryzie przyczyna. Polecam szczegółowe badania stomatologiczne!