Przeskakiwanie w okolicy kolana

45 odpowiedzi
Witam,
mam problem z jakąś strukturą w kolanie.
Mianowicie coś przeskakuje mi na boku kolana - jakaś struktura miękka.
Jak rozciągnę mięsień czworogłowy, to ustaje, lecz po jakimś czasie wraca.
Przy bieganiu w tym miejscu mnie uwiera.
Przy samym chodzeniu nie przeszkadza, ale jak siedzę, to mnie tak jakby "pali" w tym miejscu i lekko uwiera.
Proszę o pomoc w ocenie.
Dodam, że na rezonansie nic w kolanie nie wyszło.
Może to być tzw. kolano biegacza, ta dolegliwość często spotyka biegaczy a ból powoduje tarcie pasma biodrowo piszczelowego. Powodem tej dolegliwości mogą być przeciążenia treningowe,powtarzające się mikrourazy,napięte pasmo biodrowo piszczelowe i wiele innych.
Jeżeli jeszcze chodzi o inne struktury to ból może powodować łąkotka przyśrodkowa, więzadło poboczne strzałkowe, przyczep dalszy mięśnia dwugłowego, jest to przypadek oczywiście do badania palpacyjnego.

pozdrawiam Bartosz Wojtysiak

Witam. Na podstawie ww info hipoteza zmiany zwyrodnieniowe dystalnej częsci pasma biodrowo-piszczelowego,zweryfikowac można na USG ,akurat tutaj Usg lepsze od MRI bo można porównac ze stroną przeciwną.Pozdrawiam.
Witam,
Przyczyną moze byc pare rzeczy i bez badania nie można trafnie odpowiedzieć natomiast możliwe ze jest to boczne przyparcie rzepki, które pogłębia sie po wysiłku i przy pozycjach zgieciowych. Prosze porozciągać pozostałe grupy mięśniowe w obrębie kończyny dolnej a fizjoterapeuta moze dodać kinesiotaping i ćwiczenia po badaniu i zleceniu dodatkowej diagnostyki. Rezonans jest dobrym badaniem ale nie wszystkie problemy na nim beda widoczne i jest to badanie statyczne robione na prostej nodze a Ciebie boli przy zgięciu/zginaniu.
Pozdrawiam
Krzysztof ADAMOWICZ
Tak jak Pan/Pani podejrzewa najprawdopodobniej jest to miękka struktura tj. napięty mięsień, który z jakiejś przyczyny się nadmiernie kurczy a rozciągnięcię pomaga na chwilę. Należy znaleźć przyczynę napięcia i to wyeliminować. Polecam wizytę u fizjoterapeuty. Pozdrawiam
Przyczyn może być kilka, najbardziej prawdopodobna jest zbyt słaba przyśrodkowa głowa mięśnia 4głowego. Bardzo możliwe, że ma Pani również zbyt słabe zginacze kolana, zwłaszcza półścięgnisty i półbłoniasty. Piekący ból oznacza nadmierne napięcie zewnętrznej części mięśnia 4głowego. Warto skonsultować i zweryfikować problem z fizjoterapeutą. Pozdrawiam, Paweł Czarnocki
Witam
Proszę się udać do fizjoterapeuty. To są zmiany napięcieowe. Trzeba zastosować kilka technik terapeutycznych i odpowiedni trening.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Przyczyną może być nadmierne napięcie pasma biodrowo-piszczelowego, które powoduje lateralizację rzepki oraz przeciążanie troczka bocznego rzepki. Rozciąganie m. czworogłowego częściowo redukuje objawy ponieważ część jego włókien tworzy wspomniany troczek boczny. Niemniej proszę udać się do fizjoterapeuty, który odpowiednimi testami powinien zdiagnozować problem funkcjonalny. Pozdrawiam
Dzień dobry,

Opisane objawy wskazują na nadmierne napięcie naprężacza powiezi szerokiej (leży w bocznej części uda, a jego przyczep dalszy znajduje się poniżej bocznej strony kolana- prawdopodobnie w okolicy bolesnego miejsca). Należy go ulelastycznić i rozciagnąć. Jeśli problem jest jednostronny należałoby również zastanowić się co powoduje nadmierne napiecie akurat w tej nodze. Zalecam wizytę u fizjoterapeuty.

Pozdrawiam,
Partycja Skrzypek
Dzień dobry,
Po objawach problem wydaję się dość powszechny. Niejako rozwiązanie jest już w samym pytaniu. Najprawdopodobniej przykurczone mięśnie ud powodują nadmierne przeciążenia w kolanie. Rozwiązaniem jest przywrócenie prawidłowego napięcia.
Czyli należy solidnie rozciągnąć mięsień czworogłowy, polecam sposób który opisuje na facebooku mojego gabinetu - BlueMondayPolska nazwałem go "rozciąganie kanapowe".
Warto dodać również automasaż na rollerze czyli tzw wałkowanie. Wspomoże to powrót do prawidłowej elastyczności tkanek zwłaszcza jeśli praca jest głównie siedząca.
W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu lub do mojego nowego Centrum Rehabilitacji. 3 kwietnia 2017 organizuję dzień otwarty gdzie wszystkie konsultację są darmowe.
Pozdrawiam i życzę udanego rozciągania.
Witam, niestety zbyt mało szczegółów do oceny (możliwe, iż to pasmo boczne tzw ITBS). Proszę udać się do fizjoterapeuty.
Witam serdecznie,

Ciężko jednoznacznie stwierdzić jaka jest przyczyna. Ból w kolanie lub okolicach może być różne podłoże i jeszcze więcej przyczyn. Zmiany w tkankach miękkich ciężkie są do stwierdzenia w badaniach obrazowych. Podejrzewam, że praca na powięzi, punktów spustowych, mobilizacja i manipulacja poszczególnych stawów oraz uwolnienie poszczególnych restrykcji tkanek miękkich powinna pomóc.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzika 4a lok. 3

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
możliwe, że jest to problem polegający na przeciążeniu pasma biodrowo-piszczelowego. Jest to dosyć częsty problem wśród biegaczy. Najlepiej jest zgłosić się do fizjoterapeuty, by dokładnie zbadać miejsce bólu. Co do rezonansu magnetycznego to nie zawsze znajdziemy tam odpowiedź. Często wystarczydobrze przeprowadzone badanie przez specjalistę. Pozdrawiam
Witam, często z boku kolana dochodzi do przeskakiwania tzw. pasma biodrowo-piszczelowego.
Dochodzi do takiej sytuacji gdy struktury tworzące to pasmo są zbyt mocno napięte i wtedy zaczynają ocierać o kość i czuć charakterystyczne przeskakiwanie.
Zalecam wizyte u fizjoterapeuty, który myślę, że może szybko pozbyć się dolegliwości.
Proszę się przetestować w kierunku pasma biodrowo-piszczelowego. Ważne też co wywołało dolegliwości (np. uraz) i czy przeskakiwanie pojawia się w obciążeniu oraz czy przeskakiwanie zależy od rotacji piszczeli.
Wstępnie z opisu wynika, przyczep boczny pasma biodrowo piszczelowego, czy kolano nie "ucieka"? Z boku kolano jest stabilizowane przez pasmo biodrowo piszczelowe, mięsień obszerny boczny i mięsień dwugłowy uda, natomiast powięź szeroka koordynuje pracę i napięcie tych trzech mięśni. Prawdopodobne jest to że problem nie leży stricte w kolanie tylko raczej w tkankach otaczających ten staw. Pozdrawiam.
Z boku kolana jest kilka struktur, aby dowiedzieć się na czym polega problem potrzebuję zbadać kolano osobiście w gabinecie. Możliwe, że jest to konflikt tkanek miękkich pasma biodrowo-piszczelowego i mięśnia obszernego bocznego.
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Na prawdę ciężko ocenić, nawet po dokładnym opisie objawów jaka jest dokładna przyczyna dolegliwości. Polecam wizytę u fizjoterapeuty, który wykona odpowiednie testy i badanie funkcjonalne. Jeśli testy nie dadzą jednoznacznej odpowiedzi polecam również wykonanie funkcjonalnego badania USG. Przyczyn opisanej tu dolegliwości może być wiele, dlatego kluczowe jest określenie struktury za nie odpowiedzialnej. Jeśli terapia ma być skuteczna musi być nacelowana konkretnie na daną strukturę i tkanki z nią współdziałające. Z Twojego opisu wynika, że być może mięsień czworogłowy ma związek z dolegliwościami. Problem może dotyczyć zarówno jego dysfunkcji jak i struktur związanych z rzepką, pasmem biodrowo-piszczelowym, mięśniami kulszowo-goleniowymi czy nawet strukturami oddalonymi. Pełny wywiad i odpowiednie badanie powinny dać odpowiedź. Rezonans magnetyczny nie jest w 100% wiarygodny. Polecam wizytę u fizjoterapeuty.
Witam serdecznie, aby ocenić Pani/Pana staw kolanowy i problem, który jest potrzebne jest badanie manualne tego stawu. Mimo czystego MRI takie badanie jest podstawą do diagnostyki. Informacje jakie zostały przedstawione są niewystarczające aby podstawić dobrą diagnozę i ocenić kolano. Każda próba oceny bez badania będzie czystym strzałem a tak się nie ocenia i nie diagnozuje. Sugeruję aby udać się z problemem do dobrego ortopedy lub doświadczonego terapeuty manualnego/ fizjoterapeuty.
Pozdrawiam Łukasz Kłos
Witam. Jeżeli rezonans nic nie wykazuje, pozostaje nam badanie czynnościowe. W przeciwnym wypadku mogę jedynie domniemywać, co jest problemem.
Witam, prawdopodobnie problem dotyczy bocznej części mięśnia czworogłowego i/ lub naprężacza powięzi szerokiej - dodatkowo nie zapomniałbym o pośladkowym średnim i biodrowo lędźwiowym. Zalecam rollowanie i rozciąganie tych struktur plus ćwiczenia stabilizacyjnie na krążku senso - motorycznym. Jak coś to piszę smiało pisac to odpowiem.
Prawdopodobnie problem z pasmem biodrowo-piszczelowym na zasadzie jego ocierania o nadkłykieć kości udowej. Musiałbym zbadać dokładnie miednice i staw kolanowy aby powiedzieć coś więcej. Określane jest to mianem
Kolana biegacza. Pozdrawiam.
Witam,
w celu dokładnej diagnosty należało by pacjenta obejrzeć i zbadać. Trudno jest tutaj wskazać konkretną przyczynę bólu oczywiście dolegliwości jak i brak uszkodzeń w MRI mocno nakierowują na konkretne patologię ale myślę, że było by to wręcz niestosowne sugerować na odległość jakieś opcję. Proszę poszukać dobrego specjalisty w mieście. Osteopaty lub fizjoterapeuty, który będzie umiał dobrze kolano zbadać oraz przeprowadzić właściwe leczenie.
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Witam, przychodzi mi na myśl kilka mechanizmów za to odpowiedzialnych. Bardziej szczegółowo mogę się wypowiedzieć jak zbadam Pacjenta. Zaprtaszam do gabinetu Hand-Med. Pozdrawiam Grzegorz Zaborowski
Bez bezpośredniego badania można tylko gdybać co to za "jakaś struktura z boku kolana". Trzeba zrobić odpowiednie testy ruchowe, i przeprowadzić badanie palpacyjne. Mozna przypuszczać że to problem z przyczepem pasma biodrowo-piszczelowego, m. dwugłowego uda, więzadłem pobocznym strzalkowy, łąkotka boczna, troczkami Rzepki, itd... Przez internet nikt nie zdiagnozuje Pana. Może Pan ewentualnie się dobrze porozciagac uwzględniając m naprezacz powięzi szerokiej i mm posladkowe i rozwałkować rollerem pasmo b-p. Jeśli nie pomoże proszę się udać do fizjoterapeuty.
Pozdrawiam
Witam. Niestety nie prowadzę diagnostyki przez internet, zapraszam na wizytę.
Witam,
Dobrze byłoby jeszcze dla upewnienia wykonać USG kolana. Z samego opisu podejrzewam, że mogłaby to być cysta lub zwłóknienie w okolicy stawu kolanowego. Równie dobrze mogła wyjść przepuklina w okolicy pachwiny biodrowej, wynikającej z reguły z przeciążeń. Jeśli diagnoza okaże się prawdziwa to osobiście poleciłbym zabiegi fizykalne i powolny stretching. W tej okolicy często pojawiają się zespołu przyparcia bocznego rzepki lub nadmiar ciał Hoffa w stawie kolanowym. Proponuję wykonać badanie zanim Pan/i podejmie jakiekolwiek kroki.
Pozdrawiam
Polecam kontakt z odpowiednim specjalistą. Jestem fizjoterapeutą, który zajmuje się noworodkami
Dzień dobry
Na podstawie tekstu pomyślał bym o łękotce ale skoro MRI nic nie wykazało a przeskakiwanie jest po bocznej stronie kolano to może przeskakuje mocno napięte pasmo biodrowo-piszczelowe.
Pozdrawiam
KZ
Witam, ciężko jest ocenić bez możliwości sprawdzenia funkcjonalnego. Warto udać się do fizjoterapeuty.
Witam, "na boku kolana" tzn. na zewnętrznej stronie? Jeśli tak i MRi nie wykazał kompletnie żadnych zmian więc wszystkie więzadła, zmiany w chrząstce, entezopatie, torbiel i płyn możemy wykluczyć. Pytanie czy jest to konkretnie bok kolana na wysokości szpary stawu kolanowego czy na bocznej części mięśnia czworogłowego? Trzeba również przeanalizować historię tego kolana: jakieś niewielkie urazy, naciągnięcia, naderwania, bóle w przeszłości. Podczas siedzenia ból spoczynkowy występuje ale jak jest z bólem nocnym? (często przyczyna jest podobnego pochodzenia). Nie wiadomo również jak z małą niestabilnością rzepki ale raczej nie dopatrywałbym się tego bez badania. Gdybym miał strzelać na odległość typowałbym zastarzały niewielki uraz, który spowodował zwłóknienie "struktury miękkiej" być może powiązanej z pasmem biodrowo-piszczelowym. Nacisk może być również na naczynia. Do sprawdzenia oczywiście ustawienie rzepki i piszczeli w dynamice. Bez badania nic więcej nie mogę powiedzieć i diagnoza wcale nie musi być trafna. Jeśli jest to Częstochowa to polecam wybrać się do Pawła Skoczewskiego. Pozdrowienia,
Witam.
Problem dotyczy bocznej strony czy przyśrodkowej strony kolana? Czy wybudza w nocy? Jeśli ból jest po zewnętrznej (bocznej) stronie kolana może być to problem przykurczu pasma biodrowo-piszczelowego. Ten natomiast mógł powstać już w wyniku wielu innych dysfinkcji,
Dzień dobry,
może być to problem z więzadłem bocznym kolana lub samą rzepką. Konieczna jest ocena przez terapeutę ale nie tylko samego kolana ale i dalszych okolic w celu znalezienia przyczyny dolegliwości. Poza terapią warto było by wykorzystać np taping medyczny.
Zapraszam i pozdrawiam Marcin
Witam, może być to objaw nadmiernie napiętego pasma biodrowo-piszczelowego lub troczka rzeki.Terapia polega na normalizacji napięć głównie w obrębie kończyny dolnej i miednicy, oczywiście z uwzględnieniem także reszty ciała. Dodatkowo należy włączyć trening na wybrane grupy mięśniowe i kontrolę ruchu podczas chodu i biegu.Pozdrawiam i zapraszam na terapię.
Szanowna/y Pani/e,
wszystko wskazywałoby na jeden z najczęstszych dolegliwości biegaczy, czyli zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS).
Konsultacja fizjoterapeutyczna powinna potwierdzić lub wykluczyć diagnozę.

Powodzenia i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Witam,
by ocenić stan Pana stawu kolanowego należałoby wykonać odpowiednie testy funkcjonalne i ortopedyczne. Z opisu można przypuszczać, że problem nie tkwi w samym kolanie, a w strukturach odległych mających wpływ na staw kolanowy (np. staw skokowy, biodrowy czy też kręgosłup).

Patrycja Lehmann
RehaBalance
Przy tego typu objawach rezonans czasami nie wykazuje nieprawidłowości. Pisze Pan/Pani o "paleniu" podczas siedzenia i uwieraniu podczas biegania. Chód nie daje objawów. Kiedy to przeskakiwanie występuje? Trzeba by wykonać testy, żeby uściślić przyczynę. Może to być problem z rzepką, ustawieniem kolana lub czymś innym. Moim zdaniem należy odwiedzić fizjoterapeutę w swojej okolicy. Jeżeli problem jest uciążliwy, lepiej od razu uderzyć w sedno, niż szukać na oślep. Pozdrawiam.
Witam,
jeśli problem ustaje po rozciągnięciu mięśnia czworogłowego, wydaje się że to będzie przyczyna biomechaniczna - dysbalans mięśniowy. należałoby się również przyjrzeć kręgosłupowi lędźwiowemu. Zalecam wizytę u fizjoterapeuty, który oceni problem podczas badania.
Dzień dobry, może to być problem pasma biodrowo-piszczelowego, zablokowania głowy strzałki, złego ustawienia rzepki itd. Proponuję udać się do fizjoterapeuty, aby ocenić w czym jest problem. Pozdrawiam
Może byś to naderwanie bocznej części przyczepu mm czworogłowego lub więzadła rzepki lub tylko nadwyrężenie z drobnym stanem zapalnym . Proponuję laser i delikatny masaż więzadeł kolana i jakąś maść przeciwzapalną. Pozdrawiam.
Witam! Najlepsza ocena jest podczas bezpośredniego spotkania z terapeutą, gdyż ma on możliwość dokładnej palpacji i testowania tkanek w różnych ustawieniach. Z opisu może to być popularny ITBS (syndrom/zespół pasma biodrowo - piszczelowego), ale tak jak już wspomniałam dobra palpacja nie tylko obszaru kolana może dać odpowiedź na pytanie co jest przyczyną. Dodatkowo ocena biomechaniki chodu będzie cenna oraz ocena wysklepienia stóp - wszystko zazwyczaj idzie ze sobą w jednym zespole. Jeżeli faktycznie okaże się, że to ITBS polecam suche igłowanie - uwalnia praktycznie po jednym zabiegu + należy zadbać o prawidłową biomechanikę chodu/biegu.
Witam, bez odpowiedniej diagnostyki ciężko stwierdzić co jest przyczyną bólu. Stawiałbym na pasmo biodrowo- piszczelowe oraz napięcia tkanek miękkich w obrębie uda. Zalecałbym wizytę u fizjoterapeuty. Pozdrawiam Piotr Luterek
Należałoby przebadać kolano manualnie i stwierdzić, czy to kwestia mięśnia, ścięgna, więzadła, troczków rzepki, torebki stawowej, fałdu błony maziowej, czy też innej struktury miękkiej. Tym bardziej nie mogę jednoznacznie stwierdzić "przez internet", gdy rezonans jest czysty.
Witam. lepiej wykonać USG u ortopedy, na MRI noga jest nie ruchoma i nie widać co przeskakuje. W badaniu USG można poruszać stawem i "sprowokować" przeskakiwanie, łatwiej ocenić co to za struktura i jaką strategie terapii ustalić. Pozdrawiam
Witam przyczyną jest powieź która trzeba opracować czyli rozluźnić najprościej mówiąc całe udo oraz mogą wymagać opracowania troczki bądź więzadła. Dlaczego albo jedno albo drugie ponieważ więcej mogę powiedzieć dopiero na wizycie kiedy obejrzę kolano. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Niestety z tego opisu nie jestem wstanie pomoc, zapraszam na wizyte, aby postawić dionagnoze niestety trzeba wykonać badanie palpacyje oraz kilka testow ortopedycznych